Katalog chorób roślin

Misecznik cytrusowiec, misecznik cytrusowy

Opis:
Misecznik cytrusowiec to szkodnik ssący. Atakuje cytrusy oraz wiele innych roślin domowych i szklarniowych. Szkodniki te wysysają soki z rośliny, osłabiają ją, w konsekwencji doprowadzając do ich całkowitego obumarcia. 
Objawy:
Na spodniej części liści i na pędach widoczne są drobne brązowe pęcherzyki - jest to misecznik cytrusowiec. Roślina ma zahamowany wzrost, liście żółkną i ulegają deformacjom. Zaatakowana, osłabiona roślina staje się podatna na choroby i ataki innych szkodników. Na liściach pojawia się lepka substancja wydzielana przez misecznika, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. 
Zwalczanie:
W warunkach domowych zainfekowane liście i pędy można przemywać wodą z mydłem. W szklarniach warto wprowadzić owady zwalczające misecznika cytrusowca. W przypadku dużej liczebności szkodnika zlecane są opryski środkami chemicznymi np. Provado Plus AE. 
Zapobieganie:
Nie istnieją skuteczne metody zapobiegania występowaniu misecznika cytrusowca. Warto jednak dokładne obejrzeć rośliny przed wprowadzeniem ich do szklarni, oranżerii lub mieszkania. 

Zobacz także