Katalog chorób roślin

Miodówka gruszowa plamista

Opis:
Miodówka gruszowa plamista (Psylla piri) należy do pluskwiaków równoskrzydłych. Dorosłe osobniki posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł, dachówkowato złożonych wzdłuż ciała. Pomiędzy formą zimową i letnią występują różnice w morfologii. Formy zimowe sięgają rozmiarów 2-3 mm, a ich ostateczną barwą jest żółtobrązowy. Dorosłe owady zimują głównie w spękaniach kory drzew i zaschniętych liściach. Wczesną wiosną (koniec lutego-marzec) przy odpowiedniej temperaturze szkodniki opuszczają zimowe kryjówki. Samice składają jaja przed pękaniem pąków. Jaja składane są na gałązkach, dolnej stronie liści i szypułkach kwiatowych. Jaja są owalnego kształtu, zwężone z jednej strony. Kolor mają żółty lub pomarańczowy z dwoma wyrostkami na szczycie i u podstawy. Pierwsze larwy wylęgają się w czasie pękania pąków gruszy. Intensywnie na nich żerują, przenosząc się na nowe przyrosty. W ciągu roku może pojawić się 3-5 pokoleń szkodnika. 
Objawy:
Larwy wysysają soki z paków, liści i zawiązków owoców. Efektem ich żerowania jest osłabienie procesu asymilacji i w konsekwencji opadanie liści. 
Zwalczanie:
Oprysk wykonać tuż przed kwitnieniem, drugi zaraz po kwitnieniu i w razie potrzeby kolejny pod koniec czerwca. Z preparatów chemicznych można zastosować m.in. Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Movento 100 SC. 

 

Zobacz także