Katalog chorób roślin

Mączniak rzekomy cebuli

Objawy
Na liściach i pędach nasiennych widoczne są białawe lub jasnozielone, owalnego kształtu lub wydłużone plamy. Podczas wilgotnej pogody na plamach pojawia się szarofioletowy nalot. 
Atakowane rośliny
Cebula (zwłaszcza nasienna i uprawiana z dymki), szalotka, siedmiolatka i szczypiorek.
Przyczyna
Grzyb Peronospora destructor. Zimuje w postaci grzybni w porażonych cebulach lub resztkach roślin pozostawionych w polu. Zarodniki roznoszone są przez wiatr i stanowią pierwotne źródło infekcji na wiosnę. Największy rozwój choroby następuje w czasie zmiennej i burzowej pogody oraz w okresach występowania obfitych mgieł nocnych i długotrwałego utrzymywania się rosy na liściach.
Ochrona niechemiczna
Pod uprawę cebulę należy przeznaczać stanowiska przewiewne i odchwaszczone, co zmniejszy wilgotność powietrza i ułatwi obsychanie roślin. Należy usuwać dymkę z pierwszymi, zauważalnymi objawami mączniaka, a zagrożone rośliny podlewać odwarem ze skrzypu polnego, można również stosować Biosept 33 SL.
Ochrona chemiczna
Po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy zastosować fungicydy np. Amistar 250 SC, Dithane NeoTec 75 WG , Mildex 711,9 WG z dodatkiem środka zwiększającego przyczepność. Opryski wykonywać co ok.10 dni. 

Zobacz także