Katalog chorób roślin

Mączlik szklarniowy

Objawy
Zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Słabsze kwitnienie i mniej obfite owocowanie. Liście żółkną i opadają. Na dolnej stronie blaszki liściowej zauważalne są nieduże białe owady oraz liczne larwy produkujące obficie rosę miodową czyli spadź.
Atakowane rośliny
Wiele gatunków roślin doniczkowych oraz uprawnych. Często spotykany na roślinach z rodziny psiankowatych (pomidor, oberżyna, papryka. 
Przyczyna
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) szkodnik osiągający wielkość nieco ponad 1 mm. Posiada jedną parę skrzydeł, które w całości pokryte są białymi włoskami. Samice składają jaja po dolnej stronie liści. Z jaj wylęgają się larwy, które wysysają soki roślinne z liści, podobnie jak owady dorosłe. Pełny rozwój jednego pokolenia przy wysokiej temperaturze otoczenia może wynosić 21 dni. Owady żerujące na roślinach wydzielają duże ilości rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. W odpowiednich warunkach szkodnik może rozwijać się przez cały rok. Nie jest odporny na mróz, dlatego wszystkie formy szkodnika giną z nadejściem pierwszych silniejszych przymrozków.
Ochrona niechemiczna
Wyłapywanie osobników dorosłych za pomocą żółtych tablic lepowych umieszczanych na roślinach. Do walki biologicznej można stosować naturalnych wrogów mączlika szklarniowego. 
Ochrona chemiczna
Oprysk insektycydem np. Provado Plus AE, Confidor 200 SL,  Movento 100 SC, Nomolt 150 SC. 

Zobacz także