Katalog chorób roślin

Mączlik, Mączliki - Aleyrododea

Opis:
Mączliki należą do pluskwiaków równoskrzydłych. Pojawiają się na roślinach domowych i w szklarniach. Mogą także zaatakować rośliny na rabatach, balkonach i tarasach. Mączliki są niewielkich rozmiarów, max. 2 mm długości. Ciało szkodnika pokryte jest woskową, mączastą wydzieliną. Osobniki dorosłe mają dobrze wykształcone skrzydła, dzięki którym się przemieszczają. Larwy są spłaszczone, mało ruchliwe, przechodzą cztery stadia larwalne. Najpopularniejszym przedstawicielem wśród mączlików jest mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) oraz mączlik ostroskrzydły (Bemisia tabaci).
Objawy:
Mączliki żerują na dolnej stronie blaszki liściowej. Żywią się sokami roślinnymi, wysysanymi z tkanek liściowych. Na liściach widoczne są liczne nakłucia. Liście pokrywają się żółtawymi plamami, a z czasem zasychają i opadają. Dodatkowo wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. 
Zwalczanie:
Bardzo ważne jest, aby rośliny miały odpowiednie warunki do rozwoju. Do zwalczania biologicznego możemy wykorzystać pasożytniczą dobrotnicę szklarniową. Środki ochrony roślin polecane do zwalczania mączlików to np. Provado Plus AE, Confidor 200 SL, Movento 100 SC, Nomolt 150 SC. 

 

Zobacz także