Katalog chorób roślin

Leukostomoza drzew pestkowych („Apopleksja” drzew)

Objawy
Początkiem lata zauważalne jest nagłe więdnięcie liści na porażonych pędach drzew. Na liściach pojawiają się żółtawe przebarwienia. Potem liście brązowieją, obumierają i pozostają na drzewie. Na korze gałęzi, konarów i pni pojawiają się szarobiałe tarczki i drobne, pękające brunatnoczerwone wzniesienia. Kora pęka, a następnie zapada się. Z porażonych drzew wycieka guma. Na liściach mogą pojawić się srebrzystości. Po pewnym czasie wyschnięta kora odpada. Owoce drobnieją i mają gorszy smak. 
Atakowane rośliny
Drzewa pestkowe przede wszystkim czereśnie, brzoskwinie, morele, śliwy.
Przyczyna
Porażenia dokonują grzyby z rodzaju Leucostoma. Na porażonych pędach zimuje grzybnia i piknidia. Jesienią oraz wiosną następnego roku na popękanej korze pojawiają się czarne, krostowate owocniki grzyba, z których uwalniają się czerwone zarodniki w lepkiej cieczy. 
Zwalczanie niechemiczne
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska uprawy drzew. Ważna jest również właściwa pielęgnacja drzew - nawożenie, nawadnianie, przycinanie (narzędzia powinny być zdezynfekowane). Pędy z objawami chorobowymi należy wciąć i spalić. 
Zwalczanie chemiczne
Rany powstaje po cięciach i innych uszkodzeniach należy zabezpieczyć pastą Funaben Plus 03 PA. Morele i brzoskwinie opryskiwać w okresie opadania liści preparatem Topsin M 500 SC.

Zobacz także