Katalog chorób roślin

Kot domowy

Objawy
Zniszczone młode, świeżo zasadzone rośliny i wysiane nasiona. Zauważalne porozrzucane pozostałości skorupek jajek i ptasich piór. Kocie odchody w warzywniku i piaskownicy. Rozgrzebane rabaty i inne miejscach świeżych nasadzeń. 
Atakowane rośliny
Młode lub świeżo posadzone rośliny, drzewa owocowe i ozdobne. 
Przyczyna
Kot domowy (Felis catus), jest to ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Zwierzę to zostało udomowione przed tysiącami lat, z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Koty ostrzą swoje pazury na korze drzew co doprowadza do odsłonięcia żywej tkanki i często jest przyczyną chorób roślin lub ataku szkodników. Kocury zaznaczają swój teren moczem o bardziej intensywnym zapachu niż ich normalny mocz.. Wolno żyjące koty tzw. „piwniczne” lub „dachowce” żyją przeciętnie do 2 lat. Natomiast te hodowlane mogą dożyć nawet 15-20 lat.
Zwalczanie niechemiczne
Należy unikać sadzenia w ogrodach roślin przyciągających, np. kocimiętki (Nepeta cataria, N. grandiflora i N. ×faasseni) czy kozłek lekarski (Valeriana officinalis). Kompostowniki należy zabezpieczać w taki sposób, aby zwierzęta nie miały do nich łatwego dostępu (siatki metalowe). W granicach ogrodu można zasadzić żywopłoty z ciernistych krzewów (berberysy, dzikie róże), które utrudnią kotom wstęp na teren naszego ogrodu. W okresie lęgowym polujące wśród zakrzewień koty, można odstraszać.
Zwalczanie chemiczne
Do chemicznego odstraszania kotów można stosować dostępne w handlu biodegradowalne odstraszacze. Ich zapach zniechęca zwierzęta do odwiedzania ogrodu. Opryskiwanie lub wylewanie odstraszającej cieczy należy regularnie powtarzać.

Zobacz także