Katalog chorób roślin

Kiła kapusty

Objawy
Porażone korzenie zamieniają się w niekształtne, guzowate narośla. Początkowo są twarde, barwy białej, z czasem ciemnieją i gniją. Chore rośliny mają zahamowany wzrost, karłowacieją, a w czasie upałów więdną i zamierają.
Atakowane rośliny
Patogen atakuje ok. 200 gatunków roślin z rodziny krzyżowych. Najbardziej narażona na tę chorobę jest kapusta głowiasta oraz kapusta pekińska, a także kalafiory i brokuły.
Przyczyna
Grzyb Plasmodiophora brassicae. Kiła kapusty pojawią się głównie na glebach słabo przepuszczalnych i kwaśnych. Głównym źródłem rozprzestrzeniania się choroby jest zainfekowana rozsada, która była produkowana przez wiele lat na tym samym stanowisku.
Ochrona niechemiczna
Rośliny noszące objawy chorobowe należy usuwać wraz z korzeniami. Powinno się stosować zmianowanie – poprzez uprawę roślin powodujących zanikanie zarodników przetrwalnikowych grzyba np. ogórek, pomidor,por, rośliny motylkowe. Warto także stosować wapnowanie gleb. Nie należy sadzić kapusty na glebach kwaśnych poniżej pH 6.0. Podłoże do produkcji rozsady należy poddać dezynfekcji termicznej. W miejscach gdzie wystąpiła choroba nie uprawiać warzyw kapustnych przez 4-6 lat.
Ochrona chemiczna
Korzenie zdrowej rozsady przed sadzeniem zaprawiać w papce z gliny i torfu z dodatkiem fungicydu np. Sarfun 500 SC.
Chemiczne odkażanie gleby np. Basamid 97 GR. 

Zobacz także