Katalog chorób roślin

Kędzierzawość liści brzoskwini

Objawy
Liście fałdują się i deformują. Pojawiają się na nich żółte i czerwono-karminowe przebarwienia. Liście pokrywają się szarobiałym, delikatnym, woskowym nalotem. Liście szybko zamierają i w okresie wiosenno-letnim opadają. Na pędach u odmian wrażliwych występują nabrzmienia miękiszu korowego oraz zahamowany jest wzrost. Porażone kwiaty obumierają i opadają. Na owocach widoczne są niewielkie, karminowe rany. Silnie porażone drzewa w następnym roku nie owocują, ulegają gumozie i stają się wrażliwe na mróz. 
Atakowane rośliny
Brzoskwinia.
Przyczyna
Grzyb Taphrina deformans. Zarodniki zimują w łuskach i korze pędów. Wiosną dokonują infekcji już w fazie nabrzmiewania pąków, sprzyja temu wysoka temperatura i opady.
Ochrona niechemiczna
           Ochrona niechemiczna ogranicza się do usuwania porażonych liści oraz wycinania porażonych pędów.
Ochrona chemiczna
Opryski przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini należy rozpocząć w okresie poprzedzającym pękanie pąków, gdy temperatura przekroczy +6°C stosując Sillit 65 WP. Natomiast jesienią, po opadnięciu liści, zaleca się zastosowanie preparatów miedziowych np. Miedzian 50 WP, ważne jest dokładne pokrycie cieczą wszystkich części korony drzewa.

Zobacz także