Katalog chorób roślin

Guzowatość korzeni

Objawy
Początkowy etap choroby objawia się gładkimi, owalnymi, jasnobrunatnymi i miękkimi guzowatymi naroślami na korzeniach i szyjce korzeniowej, tylko w miejscu zranienia. Z czasem narośla powiększają się, brunatnieją i drewnieją, następnie pękają i stają się chropowate. Guzowatość korzeni powoduje zaburzenia wzrostu roślin, więdnięcie pędów oraz gnicie korzeni.
Atakowane rośliny
Najczęściej porażane są podkładki drzew owocowych i młode drzewka, a także wiele roślin ozdobnych np. róże, kaliny, forsycje, wawrzynki. Choroba dotyka również rabarbar, marchew i inne warzywa oraz krzewy owocowe takie jak maliny czy winorośl.
Przyczyna
Guzy na pędach i korzeniach powodowane są przez bakterie Agrobacterium spp. i Agrobacterium tumefaciens (porażają ponad 600 gatunków roślin). Występowanie bakterii silnie związane jest z mokrą glebą. 
Zwalczanie niechemiczne
Zwalczanie niechemiczne polega na wycinaniu zaatakowanych pędów nad poziomem gruntu oraz wykopywaniu i niszczeniu roślin silnie porażonych, którym guzy uniemożliwiają pobieranie substancji pokarmowych lub których korzenie są w stanie gnilnym. Bardzo ważnym elementem niechemicznej ochrony przed guzowatością korzeni jest stosowanie drenażu na mokrych glebach. Podczas zakupu roślin należy dokładnie sprawdzić korzenie, czy nie noszą objawów chorobowych. Wysadzanie roślin do gleby powinno się przeprowadzać delikatnie i ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. W miejscu wykopania mocno porażonej rośliny nie można sadzić kolejnego egzemplarza. 
Zwalczanie chemiczne
 Nie stosuje się. 

Zobacz także