Katalog chorób roślin

Fytoftoroza

Objawy
Liście zainfekowanych roślin pokrywają się plamistościami. Korzenie i podstawy pędów dotyka zgnilizna. Łodygi brązowieją i zamierają. Rośliny mają zahamowany wzrost. U podstawy pędu widoczne brązowe obumarłe tkanki. Rośliny tracą naturalną barwę i połysk.
Atakowane rośliny
Chryzantema, cyklamen, difenbachia, dracena, gerbera, peperomia, fiołek afrykański, skrzydłokwiat, różanecznik, azalia, drzewa i krzewy liściaste i iglaste.
Przyczyna
Fytoftoroza wywoływana jest przez organizmy grzybopodobne Phytophthora spp. Bardzo wysoka wilgotność względna powietrza i temperatura powyżej 20°C oraz zastoiny wody to idealne warunki dla szybkiego rozwoju choroby. Grzybnia na roślinie rozwija się bardzo intensywnie w przestrzeniach międzykomórkowych. Na drzewach i krzewach iglastych pierwsze objawy widoczne są na częściach nadziemnych i mogą ujawniać się zahamowaniem wzrostu. 
Zwalczanie niechemiczne
Ważne jest, aby do podlewania roślin stosować wodę o temperaturze otoczenia. Wszystkie roślin z objawami chorobowymi należy usuwać. Wykonać oprysk i podlać rośliny biopreparatami Biosept 33 SL, Bioczos BR. Można także użyć preparatu: Polyversum WP.
Zwalczanie chemiczne
Zabiegi wykonujemy preparatami: Previcur Energy 840 SL, Mildex 711,9 WG lub Proplant 722 SL.

Zobacz także