Katalog chorób roślin

Czarna zgnilizna owoców pomidora

Objawy
Zgnilizna rozpoczyna się u podstawy owocu. Stopniowo powiększa się, tworząc kręgi gnijących plam. Po pewnym czasie obejmuje już cały owoc. Zainfekowane owoce opadają. Nasiona także ulegają porażeniu. Choroba wyrządza największe szkody pod koniec lata i na początku jesieni.
Atakowane rośliny
pomidory
Przyczyna
Grzyb  Didymella lycopersici. Grzyb zimuje na resztkach porażonych roślin, w glebie, na narzędziach oraz nasionach. W okresie wegetacji grzyb rozprzestrzenia się wraz z rozpryskiwaną wodą lub podczas prac pielęgnacyjnych. Temperatura 15-20º C i duża wilgotność powietrza (około 90%).sprzyjają szybkiemu rozwojowi choroby. 
Zwalczanie niechemiczne
Bardzo ważne jest odpowiednie zmianowanie – nie uprawiać pomidorów w tym samym miejscu przez co najmniej 3 lata. Wysiew zdrowych nasion, które pochodzą z pewnych źródeł zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Nasiona powinny być  zaprawiane. Zaleca się także odkażanie gleby do produkcji rozsady. Usuwanie i palenie resztek roślinnych jest zabiegiem, o którym nie możemy zapomnieć, jeśli chcemy uniknąć chorób roślin.
Zwalczenie chemiczne
Choroba jest zwalczana wraz z zarazą ziemniaka.

Zobacz także