Katalog chorób roślin
Bawełnica wiązowo-gruszowa
- Objawy
- Na liściach wiązu widoczne są duże, pojedyncze, workowate narośla, które początkowo mają barwę zielonożółtą, później zmienia się ona na żółtobrązową. Na liściach gruszy można zauważyć wytworzone przez bawełnicę nitkowate skupiska waty.
- Atakowane rośliny
- wiązy (szczególnie wrażliwa jest odm. ‘Wredei’) oraz grusze.
- Przyczyna
- Bawełnica wiązowo-gruszowa (Eriosoma lanuginosum) jest mszycą dwudomną. Żywicielem pierwotnym szkodnika są wiązy, a wtórnym grusze. Zimują jaja w spękaniach kory wiązów. Larwy pojawiają się od połowy kwietnia. Osobniki uskrzydlone, w drugiej połowie czerwca opuszczają wiązy i przelatują na grusze. Tam zasiedlają korzenie, wydają kilka pokoleń i zimują. Dopiero we wrześniu następnego roku wracają na wiązy. Samice rodzą po 7, 8 larw, z których rozwijają się kolejne samice. Te ostanie po kopulacji składają po jednym jaju w szczeliny kory pni i konarów.
- Zwalczanie niechemiczne
- Podstawową zasadą ochrony roślin przed bawełnicą wiązowo-gruszową jest unikanie uprawy wiązów w pobliżu sadów gruszowych.
- Zwalczanie chemiczne
- W okresie bezlistnym czyli jesienią lub/i wiosną, przed pękaniem pąków, pnie i konary wiązów, na których żerowały mszyce, bardzo dokładnie opryskujemy preparatem olejowym np. Promanal 60 EC. Pozwoli to na pozbycie się zimujących form szkodnika. W okresie wegetacji należy wykonać opryski preparatem owadobójczym np. Mospilan 20 SP lub Confidor 200 SL.
Więcej na ten temat:
mszyce, mszyce zwalczanie, mszyce w ogrodzie, bawełnica wiązowo-gruszowa, mszyca na wiązie
Zobacz także