Katalog chorób roślin

Antraknoza ligustru

Objawy
Na pędach i liściach pojawiają się eliptyczne plamy. Początkowo plamy są barwy biało – popielatej a następnie zmieniają kolor na brązowy. Plamy otoczone są ciemniejszą obwódką. Na powierzchni pędów widać wydłużone, szaro-brązowe, a później brunatne, lekko zagłębione plamy, które rozszerzają się na obwodzie. Gdy plamy obejmą znaczną część łodygi lub jej cały obwód, liście na tej łodydze zmieniają barwę na jasnozieloną, później żółkną i brązowieją. Na powierzchni nekrozy, zwłaszcza przy dużym zagęszczeniu krzewu, widać początkowo różowawe później ciemniejące skupienia zarodników grzyba. Porażone pędy bardzo często wyłamują się w miejscu nekrotyczny plam.
Atakowane rośliny
Ligustr pospolity.
Przyczyna
Grzyb Colletotrichum gloeosporioides. Wiosną uwalniane są zarodniki, które powodują infekcję pierwotną młodych liści i pędów. Zarodniki te zimują na powierzchni chorych tkanek na krzewach lub resztkach roślinnych. W sezonie wegetacyjnym sprawca rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych. Zarodniki roznoszone są przez owady lub z kroplami wody na sąsiednie rośliny. Najczęściej miejscem infekcji są rany na pędach powstałe podczas prac pielęgnacyjnych lub po żerowaniu szkodników.
Zwalczanie niechemiczne
Ochrona niechemiczna polega głównie na usuwaniu pędów lub całych roślin, które zostały silnie opanowane przez chorobę. Bardzo ważne jest także dokładne wygrabienie i zniszczenie fragmentów łodyg oraz opadłych liści zalegających pod roślinami.
Zwalczanie chemiczne
Oprysk roślin po zauważeniu pierwszych objawów fungicydem: Score 250 EC, Dithane NeoTec 75 WG

Zobacz także