Żywopłoty – rodzaje

Żywopłoty są doskonałym ogrodzeniem, a jednocześnie jedną z najpopularniejszych form zastosowania krzewów i drzew ozdobnych.

Choć ostatnio najczęściej do tego celu wykorzystuje się tuje, to żywopłoty uformowane z krzewów liściastych mogą być dużo ciekawsze. Wiosną zakwitną, jesienią zmienią barwę - krótko mówiąc, mogą spełniać różne funkcje.

Żywopłot wysoki lub niski

Żywopłot zwłaszcza wysoki (1,5 m) jest pięknym tłem dla niższych krzewów i bylin zwłaszcza róż bukietowych. Poza tym stanowi dobrą osłonę od wiatru, kurzu i wścibskich oczu. W pewnym stopniu izoluje nas również od hałasu ulicznego. Warto więc, sadzić je dookoła ogrodu lub dzielić przy ich pomocy przestrzeń ogrodu. Do dzielenia ogrodu, nadają się zwłaszcza te niższe żywopłoty wyrastające do 100 cm. Mogą one, pełnić też funkcję typowo użytkową, zasłaniając miejsca mniej reprezentacyjne np. kompostownik czy śmietnik.

Żywopłoty formowane i nieformowane

Żywopłoty dzielimy na dwa rodzaje:

  • żywopłoty formowane, które należy strzyc
  • żywopłoty nieformowane, które nie wymagają strzyżenia, bo składają się z roślin o naturalnym wzroście.

Żywopłoty formowane są bardziej uciążliwe w uprawie, bo wymagają 2-3 krotnego podcięcia w ciągu roku. Mają jednak wiele zalet. Nie zajmują dużo miejsca, ich pokrój przy regularnym cięciu jest zwarty i nieprzejrzysty. Ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że możemy sami decydować, jak wysoki nasz żywopłot ma być, co nie jest takie proste w przypadku żywopłotów nieformowanych.
Na żywopłoty nieformowane, używa się roślin, które dorastają do pewnej wysokości w sposób naturalny a przycinanie nie zawsze im służy.
Dlatego też są mniej zwarte i bardziej ażurowe w swym pokroju. Zaletą żywopłotów nieformowanych jest fakt, że możemy je tworzyć z krzewów kwitnących, często bardzo efektownych i pachnących oraz jak już wiemy nie wymagają wielu zabiegów ogrodniczych.

Wybierając rośliny na żywopłot do naszego ogrodu, kierujmy się przede wszystkim wymaganiami roślin i szukajmy tych, które będą u nas dobrze rosły. Pamiętajmy, że pojedynczą roślinę łatwo wymienić, trudniej, jeśli w grę wchodzi cały żywy płot. Jeśli źle dobierzemy rośliny do warunków, jakie możemy im zaoferować w ogrodzie nasz żywopłot będzie rósł kiepsko i nie będzie tak efektowny jak sobie wyobrażaliśmy.
Duże żywopłoty otaczające cały ogród sadzi się zasadniczo w dwóch rzędach, oddalonych od siebie 40-60 cm. Jednak w rzeczywistości, odległość między poszczególnymi krzewami czy drzewami składającymi się na żywopłot powinna być uzależniona od siły krzewienia danego gatunku rośliny. Krzewy na niższe żywopłoty możemy sadzić w rozstawie 30-40 cm.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Walicka

Źródło: Celtis

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także