Żywopłoty

Żywopłoty

Zadbany żywopłot odizoluje ogród od ulicy i sąsiadów, osłoni nas od wiatru. Będzie też ozdobą ogrodu.

przycinanie żywopłotuAby uzyskać szczelny żywopłot trzeba przemyśleć gatunek roślin, których użyjemy i odpowiednio przygotować podłoże przed sadzeniem krzewów czy drzewek. Żywopłoty zazwyczaj zakłada się jesienią. W sklepach ogrodniczych i szkółkach można wówczas nabyć sadzonki wykopywane z gruntu, znacznie większe od okazów oferowanych w innych porach roku.
Na żywopłoty najlepsze są gatunki silnie się rozkrzewiające w wyniku przycinania, o drobnych, gęstych liściach – np. karagany, śliwy ałycze, bukszpany, laurowiśnie, pięciorniki. Jeśli chcemy mieć żywopłot w postaci ozdobnego, wysokiego szpaleru warto wybierać tuje, zwłaszcza odmianę szmaragdową, rosnącą w formie wysokich, wąskich kolumn. Dobrze w roli żywopłotu sprawdzi się również większość innych żywotników.

Podłoże dobrze przygotowane
Przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże. Niezależnie od wybranego gatunku ziemię trzeba dokładnie przekopać i odchwaścić. Następnie dostosować do wymagań wybranego rodzaju drzewa czy krzewu – zakwasić torfem, napowietrzyć piaskiem, dodać większą ilość próchnicy za pomocą kompostowanej kory itp. Rośliny w żywopłocie wegetują w dużym zagęszczeniu, zatem ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wysokie. Niezależnie od gatunku ziemię trzeba nawieźć kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. W przypadku, gdy wybrane rośliny wymagają sadzenia wiosną, pas ziemi pod żywopłot warto przygotować już jesienią, gdyż wówczas glebę można obficie zasilić obornikiem, który do wiosny zdąży się rozłożyć.
Pasy sadzenia roślin warto wyznaczyć sznurkiem, by po kilku miesiącach nie okazało się, że żywopłot rośnie krzywo. Drobne odchylenia da się zazwyczaj skorygować później odpowiednim cięciem roślin. W zależności od rozstawu i wybranego gatunku wykopujemy rowy bądź dołki. Ważne, by sadzone rośliny miały dokładnie przykryty system korzeniowy. Ziemię wokół posadzonych krzewów dokładnie ubijamy i obficie podlewamy.

ozdobny żywopłotżywopłot liściasty

Odstęp ma znaczenie
Zanim zaczniemy sadzić żywopłot, warto dokładnie przemyśleć odstępy między roślinami. Odległości trzeba dobrać w zależności od gatunku, jego siły wzrostu i zdolności do rozkrzewiania się. Generalna zasada głosi, że rozstaw powinien być o ok. 10-20 cm krótszy, niż maksymalna wysokość do jakiej dorasta roślina. Należy zachować tu jednak dużą ostrożność i przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Część roślin bardzo silnie rozrasta się wszerz, osiągając równocześnie niezbyt imponujące wysokości. Doskonałym przykładem będą niektóre gatunki żywotników. Odpowiedni dobór odstępów między roślinami ma kluczowe znaczenie przy zakładaniu żywopłotu i decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia. Jeśli odstępy będą zbyt małe, wprawdzie szybko osiągniemy gęsty, bujny żywopłot, jednak równie szybko go stracimy – ściśnięte rośliny będą umierać z braku przestrzeni i światła. Jeśli posadzimy rośliny zbyt rzadko, na gęsty żywopłot przyjdzie nam czekać całymi latami.

Wieczna rywalizacja
Jeśli żywopłot ma stanowić jedyne ogrodzenie posesji można sadzić rośliny tuż przy granicy działki. Jeśli jednak parcela jest już ogrodzona należy pamiętać o zostawieniu pasa o szerokości przynajmniej pół metra pomiędzy ogrodzeniem a żywopłotem. Umożliwi to wygodne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, cięcie i nawożenie roślin, a jednocześnie zabezpieczy ogrodzenie przed zniszczeniem i umożliwi jego prawidłową konserwację.
Rośliny tworzące żywopłot, oprócz cięcia i kształtowania uzależnionego od wybranego gatunku, wymagają doglądania przez cały rok. Rosną bowiem w trudnych warunkach, w licznym sąsiedztwie. W ekosystemie, jakim jest żywopłot, trwa nieustanna rywalizacja o wodę i składniki pokarmowe. Żywopłot każdego typu warto zatem regularnie bądź doraźnie – w zależności od potrzeb roślin – podlewać i nawozić kompostem lub nawozami mineralnymi. Ilość i skład mieszanek nawozowych należy dobierać odpowiednio dla danego gatunku roślin tworzących żywopłot.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Walicka

Zdjęcia: Gardena, Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także