Żywopłot z tuj

1
Żywopłot z tuj

Wygląd żywopłotu z tuj zależy od odmiany, którą wybierzemy oraz właściwego posadzenia i prowadzenia, a także pielęgnacji roślin.

Za najlepsze na żywopłoty uważane są żywotniki (tuje) olbrzymie - rosną bardzo szybko, rzadko zawiązują duże ilości szyszek i, co w przypadku żywopłotu najważniejsze, są gęste. Dobrze sprawdzają się też żywotniki zachodnie, jednak wymagają więcej troski i przycinania w pierwszych kilku latach niż tuje olbrzymie. Szczególnie popularną odmianą żywotnika zachodniego jest Szmaragd, który charakteryzuje się stożkowatą koroną i ciemnozielonymi łuskami, jest przy tym bardzo gęsta. Często spotykana jest też odmiana Brabant - szybciej rosnąca i jaśniejsza od Szmaradu.

Jak sadzić żywopłot

Warunkiem uzyskania szczelnego żywopłotu z tuj są odpowiednie odległości między roślinami. Zalecane jest zachowanie odległości 50-70 cm. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od płotu, by móc swobodnie przycinać żywopłot. Żywotników nie należy sadzić na trawniku. Gęsta trawa i chwasty utrudniają obsychanie dolnych partii krzewów, co powoduje infekcje grzybowe. Tuje, podobnie jak większość iglaków, nie znoszą ponadto bezpośredniego dotyku roślin liściastych – posadzone w ich towarzystwie zazwyczaj zrzucają dolne partie igieł i w efekcie nabierają nieładnego wyglądu.

tujaPodłoże i pielęgnacja

Podłoże pod żywopłot z tuj trzeba dokładnie wypielić i wyściółkować korą. Można również położyć agrowłókninę, która zapobiegnie wzrostowi chwastów. Tuje należy sadzić
w wykopach o średnicy pół metra i głębokości przynajmniej 30 cm, wypełnionych dobrze nawodnioną mieszaniną kompostu, torfu, obornika i gliny, co zapewnia odpowiednią kwasowość i żyzność podłoża. Żywopłot z tuj wymaga regularnego podlewania, gdyż rośliny te lubią wilgotną ziemię, a ponadto sucha gleba ogranicza adsorpcję składników mineralnych – ich niedobór może prowadzić do brązowienia igieł. Nigdy jednak nie lejemy wody bezpośrednio na igły, gdyż łatwo wówczas odparzają się w słońcu i brunatnieją. Tuje mają płytki system korzeniowy, zatem żywopłot trzeba regularnie podsypywać ściółką, co pomaga zatrzymywać wilgoć i jest źródłem próchnicy zakwaszającej ziemię. Ściółkowanie podłoża jest również ważne z tego względu, że tuje lubią stanowiska słoneczne, na których ziemia szybko przesycha. Warunkiem szybkiego wzrostu tuj jest dość intensywne dokarmianie. Krzewy te lubią żyzną ziemię, którą szybko wyjaławiają. Nawożąc żywopłot trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt duża ilość nawozów azotowych może sprawić, iż tuje będą rosły zbyt szybko i wymagały częstego cięcia. Do zasilania żywopłotów z tuj warto stosować nawozy dedykowane dla iglaków, które podtrzymują właściwą kwasowość gleby. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór tego typu preparatów.

krzewy na żywopłotCięcie

Żywopłoty z tuj wymagają dość intensywnego cięcia. Krzewy sadzi się zazwyczaj, gdy mają wysokość 0,5 do 1 metra. Jeśli rośliny są gęste i mają ładny pokrój można je zostawić bez cięcia przez pierwszy rok. Potem, każdej wiosny, należy przycinać czubki i skracać zeszłoroczne przyrosty o około połowę, a niepotrzebne pędy – usuwać. Cięcie najlepiej zaplanować na przełomie marca i kwietnia, kiedy już nie ma mrozów. Obowiązkowo wycinamy martwe, zbrązowiałe gałązki, na których zimują zarodniki grzybów atakujących rośliny latem. W czerwcu przycinamy nowe pędy do około jednej trzeciej długości. Z końcem lipca trzeba przeprowadzić ostatni zabieg - cięcie zagęszczające.

Oceń artykuł
4,24 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Zyskowska, Marcin Olow

Zdjęcia: Fotolia, equilibr.com

Data publikacji: 08.09.2011

Polecamy Ci również

Zobacz także