Żywopłot z pnączy - alternatywa dla krzewów

3
Żywopłot z pnączy
Pnącza rosną szybko, a wiele z nich pięknie kwitnie. Posadzone przy płocie, mogą znakomicie zastąpić krzewy w roli żywopłotu.

Rośliny pnące mogą być świetną alternatywą dla krzewów – potrafią szybko zasłonić niepożądane widoki, ogrodzenia i płoty lub po prostu stworzyć intymny zakątek w ogrodzie.

Odpowiednio dobrane pnącza zajmują niewiele przestrzeni, nie mają dużych wymagań, mogą być efektownym akcentem ozdobnym w ogrodzie i zamieniają płoty lub mury w zieloną ścianę. Jakie pnącza mogą zastąpić żywopłot?

Zobacz zdjęcia

Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta to jedno z najszybciej rosnących pnączy. Ma białe kwiaty, a może kwitnąć nawet do jesieni.

WikimediaImages - pixabay.com
Chmiel

Chmiel można wykorzystać jako roślinę, która porośnie płot lub altankę.

RitaE - pixabay.com
Powojnik tangucki

Powojnik tangucki szybko rośnie. Ma charakterystyczne żółte kwiaty, ale zdobią go również kwiatostany po przekwitnięciu.

Efraimstochter - pixabay.com
Milin amerykański

Milin amerykański ma piękne kwiaty. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach.

Katarzyna Laszczak
Wiciokrzew

Wiciokrzew ma sporo odmian. Wszystkie ładnie kwitną, ale tylko niektóre również pięknie pachną.

Katarzyna Laszczak
Hortensja pnąca

Hortensja pnąca ma tę zaletę, że dobrze rośnie w półcieniu, a nawet cieniu.

Katarzyna Laszczak
Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy szybko porośnie płot. Nie ma prawie żadnych wymagań.

Katarzyna Laszczak
Winobluszcz trójklapowy

Zarówno winobluszcz pięciolistkowy jak i trójklapowy najbardziej spektakularnie wyglądają jesienią.

_Alicja_ - pixabay.com
Kokornak wielkolistny (i winobluszcz pięciolistkowy)

Kokornak wielkolistny ma naprawdę duże liście o sercowatym kształcie.

Lovelygarden - pixabay.com
Bluszcz pospolity

Bluszcz rośnie dziko w Polsce i jest w pełni przystosowany do klimatu. Jego zaleta jest to, że nie traci liści na zimę.

Auntmasako - pixabay.com
Dławisz okrągłolistny

Dławisz to pnącze o bujnym wzroście. Ma niepozorne kwiaty, ale dekoracyjne owoce.

Alcinoe - morguefile.com

Jak wybierać rośliny pnące do ogrodu?

Przy wyborze pnączy (i innych roślin ogrodowych) warto kierować się przede wszystkim ich wymaganiami. Odpowiednio dobrane rośliny do warunków panujących w ogrodzie, to połowa sukcesu w ich uprawie. Dlatego przed zakupieniem roślin warto sprawdzić jakiego potrzebują stanowiska (słońce, czy cień), jak duże mogą urosnąć i jakie mają wymagania glebowe oraz klimatyczne.

Podpowiadamy: Jak uprawiać powojnik tangucki

Wybór gatunków i odmian pnączy jest ogromny. Możemy wybrać rośliny o różnych walorach: jednoroczne, wieloletnie, kwitnące, ozdobne tylko z liści, zimozielone, rosnące bardzo szybko, dobrze znoszące głęboki cień. Pnącza, to rośliny bardzo uniwersalne coraz częściej stosowane także w zieleni miejskiej (nie zajmują wiele przestrzeni dając jednocześnie olbrzymią masę zieleni).

Jakie pnącza urosną najszybciej przy ogrodzeniu?

Pnącza można zastosować także wtedy, gdy dopiero planujemy założenie ogrodu, a chcemy uzyskać trochę prywatności wokół domu lub zasłonić niepożądane widoki. Jeśli wybierzemy gatunki o szybkim przyroście, to w ciągu jednego sezonu możemy uzyskać zieloną ścianę.  

Do najszybciej rosnących pnączy należy rdest (rdestówka) Auberta (Fallopia aubertii), która w odpowiednich warunkach może przyrosnąć nawet kilka metrów w ciągu jednego sezonu. Ma małe wymagania glebowe i świetnie nadaje się do obsadzania płotów, murów i różnego rodzaju ogrodzeń. Od sierpnia do października na pędach rdestówki ukazują się bardzo drobne i liczne, białe kwiaty. Wymaga częstego przycinania, aby zbyt mocno sienie rozrastała.

Bardzo szybko rosnącym i ekspansywnym pnączem jest także chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), którego pędy zamierają co roku i na wiosnę trzeba je ścinać nisko przy ziemi. Potrafi dorosnąć do wysokości około 6m. Chmiel może rosnąć na każdej średnio wilgotnej glebie, zarówno na słońcu jak i w półcieniu. 

Dowiedz się też: Jakie właściwości lecznicze mają szyszki chmielu

Szybko rosną także niektóre odmiany powojników (klematisów), które znane są głównie z pięknych kwiatów. Na żywopłoty szczególnie dobrze nadają się powojniki tanguckie o żółtych kwiatach. Szybki przyrost ma odmiana powojnika tanguckiego o nazwie Bill McKenzie. Wytwarza pędy długości 5–6 m i potrafi pokryć ogrodzenie w czasie 8–10 tygodni.

Kwitnące pnącza na żywopłot

Przy płotach można posadzić też gatunki pnączy, które nie tylko szybko rosną ale także efektownie kwitną. Bardzo popularne są wiciokrzewy (Lonicera), które oferowane są w sprzedaży w wielu odmianach o różnych kolorach kwiatów. Rurkowate kwiaty mogą być kremowe (wiciokrzew przewiercień), żółte (wiciokrzew Tellmana), biało-różowe (wiciokrzew pomorski) lub pomarańczowo-czerwone (wiciokrzew Browna).

Wspaniale kwitnie też milin amerykański (Campsis radicans) oraz ogromna grupa powojników, ale rośliny te często przemarzają i potrzebują nieco więcej pielęgnacji. Do półcienia i cienia nadaje się odporna na mróz  hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), której białe kwiaty ukazują się kilka lat po posadzeniu.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać milin amerykański

Uniwersalne pnącza o ozdobnych liściach

Jeżeli nie śpieszy nam się i możemy nieco poczekać na zielone ogrodzenie warto postawić na stare sprawdzone gatunki pnączy tworzących dużą masę liści jak np. winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) lub winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata). Wspinają się one po murach i płotach za pomocą specjalnych przylg, a ich liście wspaniale przebarwiają się jesienią.

Piękne, duże, sercowate liście ma cieniolubny kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla), który rośnie bardzo szybko (w ciągu roku od 1 do 2m). W zacienionym miejscu można posadzić też bluszcz pospolity (Hedera helix), którego zaletą są zimozielone liście. Rośnie on jednak nieco wolniej niż pozostałe pnącza. Do okrywania wysokich ogrodzeń dobrze nadaje się ekspansywny dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus), którego liście ładnie przebarwiają się jesienią na żółto.

Polecamy też: Pnącza, które warto posadzić na balkonie

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marcin Olow

Polecamy Ci również

Zobacz także