Żywopłot – sadzenie i pielęgnacja

0
Żywopłot – sadzenie i pielęgnacja

Krzewy czy drzewa ozdobne, z których formujemy żywopłoty, sadzi się i pielęgnuje, tak jak wszystkie inne w ogrodzie.

Zasada jest jednak taka, że krzewy i drzewa ozdobne, które tracą liście na zimę, najlepiej jest sadzić jesienią, po zakończeniu okresu ich wegetacji. Dobrą porą na sadzenie iglaków jest natomiast druga połowa sierpnia, gdy wzrost ich młodych pędów jest już zakończony.

Stanowisko i przygotowanie gleby

Zasady sadzenia są podobne jak w przypadku innych drzew i krzewów, z tym że na żywopłoty wybiera się często miejsca przy drodze czy przy budynkach, gdzie gleba jest często uboższa. Aby poprawić jakość gleby w miejscu, gdzie chcemy założyć żywopłot, do wykopanego dołka wsypuje się kilka łopat kompostowej ziemi lub torfu (nie poleca się stosowania w tym celu obornika).
Wokół posadzonych krzewów pozostawia się przestrzeń wolną od trawy oraz usypuje wokół nich kopczyki chroniące szyjkę korzeniową krzewu przed wysychaniem. Przez pierwszy okres po posadzeniu krzewy podlewa się obficie i regularnie.

żywopłot iglastyPielęgnacja żywopłotu

Pierwszej wiosny od posadzenia żywopłotu wszystkie pędy krzewu lub drzewa należy dość krótko przyciąć, pozostawiając po 3-4 pąki na pędzie licząc od szyjki korzeniowej. Ten zabieg jest konieczny w przypadku wszystkich drzew i krzewów liściastych – pobudzi prawidłowe krzewienie się rośliny oraz wpłynie wzmacniająco na nią samą. Nie stosuje się tego rodzaju cięcia w przypadku drzew i krzewów zimozielonych i iglastych. Żywopłot wymaga dużej ilości wody i składników pokarmowych, musimy więc go podlewać i zasilać. Jeśli zdecydujemy się na żywopłot wymagający formowania, liczmy się z koniecznością 2-3-krotnego przycinania go w ciągu roku.

Przykładowe gatunki drzew i krzewów na żywopłoty:

Żywopłoty wysokie (1,5-3 m) – grab pospolity, głóg ostrogowy lub dwuszyjkowy, klon tatarski, morwa biała, wiśnia wonna czyli antypka, żywotnik zachodni lub jego odmiany.

Żywopłoty niskie (50-100 cm) – bukszpan znany też jako gryczpan, irga błyszcząca, ligustr pospolity, porzeczka alpejska.

Żywopłoty formowane – bukszpan, berberys, cis, grab pospolity, irga błyszcząca, ligustry, modrzewie, morwy, porzeczki, tamaryszki, żywotniki.

Żywopłoty nieformowane – berberys, jaśminowce, ognik ciernisty, róża dzika i pomarszczona, tawuła wczesna i tawuła van Houtte’a, irga błyszcząca.

Oceń artykuł
2,73 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Balicki

Polecamy Ci również

Zobacz także