Żywopłot – pomysły na aranżacje

1
Kolorowy żywopłot
Rośliny o kolorowych liściach użyte jako żywopłot będą naturalną ozdobą iogrodu i dostarczą nam wielu wrażeń estetycznych.

żywopłot formowanyŻywopłot jest doskonałym pomysłem na oddzielenie ogrodu od ulicy – zapewnia nie tylko prywatność, ale też kontakt z zielenią. Niższe żywopłoty można też zastosować do podziału przestrzeni ogrodu.

Żywopłotu nie musimy jednak traktować czysto użytkowo. To coś więcej niż „zielony płot” – żywopłot to integralna część ogrodu, dlatego ważna jest jego aranżacja. Oczywiście możemy się zdecydować na najbardziej tradycyjny żywopłot formowany – pamiętajmy jednak, że wymaga on dużo systematycznej pracy. Ta klasyczna forma żywopłotu może też mieć różną postać – w ogrodzie przy nowoczesnym domu świetnie będą wyglądać ascetyczne prostopadłościany lub nieregularne bryły, natomiast do tradycyjnych ogrodów pasują klasyczne kształty.

żywopłot z cisówpomysł na żywopłot

Żywopłot możemy też stworzyć z drzew liściastych np. buków lub grabów. Możemy je pozostawić w postaci nieformowanej lub nadać im bardziej regularny kształt.

żywopłot z buków

Szpaler z formowanych drzewek możemy uzupełnić innymi nasadzeniami, które zagęszczą dolną partię żywopłotu.

żywopłot - aranżacjażywopłot z grabów

Drzewka możemy też poprowadzić na stelażach, które odpowiednio ukształtują ich gałęzie.

Zobacz również: Żywopłoty z krzewów o kolorowych liściach

żywopłot formowany na stalażach

Innym bardzo dobrym pomysłem są żywopłoty z kwitnących krzewów, wyglądające kolorowo i bardzo dekoracyjnie. Możemy wykorzystać na nie np. krzewuszki, lilaki, forsycje, pięciorniki, a nawet hortensje.

żywopłot z lilakażywopłot z krzewuszki

żywopłot z hortensjiżywopłot z forsycji

Kolorowy żywopłot powstanie również jeśli połączymy kilka gatunków krzewów o różnobarwnych liściach, np. czerwone berberysy i biało-zielone derenie (odmiana Elegantissima).

żywopłot kolorowy

Bardzo efektownie i nietypowo wygląda też żywopłot z ozdobnych traw, np. miskantu chińskiego.

żywopłot z traw

Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie żywopłotu jest nadanie mu nieregularnego przebiegu. To rozwiązanie szczególnie jest polecane wtedy, gdy żywopłot ogród na różne strefy. Biegnący łukowato lub wijący się żywopłot sprawia, że przestrzeń ogrodu staje się znacznie ciekawsza i optycznie większa.

żywopłot o nieregularnym przebiegużywopłot po łuku

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: treemaintenance.co.uk, gardendesign.com, knibbdesign.com, andersonlanscapedesign.co.uk, commons.wikimedia.org, essentialscafe.com, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także