Zwiastuny wiosny w ogrodzie. Co kwitnie najwcześniej

2
Przebiśniegi i krokusy
Zanim wiosna na dobre "wybuchnie" kwiatami, możemy cieszyć się jej pierwszymi zwiastunami.

Zmęczeni okresem zimowym, szukamy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zanim drzewa okryją się liśćmi, zastanawiamy się jak długo musimy jeszcze na nią czekać. Umiejętne dobranie gatunków roślin w naszym ogrodzie, pozwoli nam się cieszyć przedwiosennym kwitnieniem.

Przebiśniegi

Przebiśniegi, zgodnie z nazwą, często wychodzą spod śniegu, niestraszny im też przelotny śnieg.

Szjeno0990 - pixabay.com
Śnieżyce wiosenne

Śnieżyce wiosenne przypominają przebiśniegi, ale bardziej przypominają dzwoneczek.

Calvin2020 - pixabay.com
Krokusy

Łany krokusów porastających trawnik to niezwykle malowniczy widok. Równie pięknie wyglądają na rabatach.

Nika1794 - pixabay.com
Oczar

Oczary mogą kwitnąć już zimą. Mają ciekawe kwiatki i piękny zapach.

Tess_lt - pixabay.com
Forsycja

Forsycje są bardzo łatwe w uprawie i nadają się m.in. na żywopłoty. Wiosną całe obsypują się żółtymi kwiatkami.

Cocoparisienne - pixabay.com
Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko kwitnie już na przełomie zimy i wiosny. Uważajmy jednak, bo jest silnie trujący (szczególnie owoce).

Hans - pixabay.com
Wrzosiec

Wrzośce są mylone z wrzosami, ale w przeciwieństwie do nich kwitną już bardzo wczesną wiosną.

Katarzyna Laszczak
Dereń jadalny

Dereń jadalny kwitnie na przełomie lutego i marca. Docenimy go też jesienią, kiedy dostarczy zdrowych owoców, idealnych na przetwory.

Juejuliet - pixabay.com

Kwiaty cebulowe, które kwitną najwcześniej

Rośliny cebulowe doskonale ożywią parter ogrodu. Wielką satysfakcję sprawia obserwowanie przebiśniegów, krokusów, śnieżyc, które wyrastają spośród uśpionych jeszcze krzewów w ogrodzie. Wsadzone jesienią do gruntu, pomiędzy inne rośliny rabatowe, wyłaniają się jako pierwsze i rozwiewają wątpliwości, czy aby coś z tych niepozornych cebulek wyrośnie.
Warto kupić sporą ilość cebul, ponieważ stosowane w dużych grupach robią naprawdę wspaniałe wrażenie. Dla dużego ogrodu nie jest przesadą użycie około stu cebulek.

Podpowiadamy: Jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Krzewem, najwcześniej kwitnącym, czasami już w styczniu, gdy wokół jeszcze zima,  jest oczar (Hamamelis). Wysoki krzew, lub małe drzewo (do 6 m wysokości) o liściach przypominających leszczynę i rozwijających się po okresie kwitnienia. Kwiaty oczarów są odporne na ujemne temperatury do -12C. W czasie mrozu płatki zwijają się do środka i rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Drobne kwiaty są dość niepozorne, ale bardzo liczne. Krzew ten, z uwagi na wczesne kwitnienie powinien być sadzony tak aby można go było łatwo obserwować z wnętrza domu. Okres wczesnowiosenny nie sprzyja wizytom w ogrodzie i dlatego łatwo przeoczyć tę ogrodową ciekawostkę.

Oczary mają wiele odmian różniących się nieco porą kwitnienia, wysokością krzewu, i kolorem kwiatów. Większość oczarów kwitnie na żółto, choć odmiana ‘Jelena’ na kwiaty pomarańczowe. ’Pallida’ to odmiana o kwiatach intensywnie żółtych i mocno pachnących. Jedną z ciekawszych odmian jest ‘Diane’ – jej kwiaty pojawiają się wcześnie, w styczniu i są intensywnie czerwone.
Oczary są ozdobą ogrodu nie tylko wczesną wiosną – jesienią ich liście przebarwiają się na jaskrawo pomarańczowy i czerwony kolor.

Sprawdź: Jak uprawiać przylaszczki w ogrodzie

Forsycja (Forsythia) jako zwiastun wiosny, powinna znaleźć sobie miejsce w każdym ogrodzie, tym bardziej, że występuje w różnych wielkościach docelowych. Dostępne są odmiany karłowe (odm. Maluch do 1m), polecane do małych ogródków oraz bliskiego otoczenia domu, lub bujnie rosnące (odm. Lynwood osiąga 3 m wysokości), które można wprowadzić jako tło ogrodu w jego głębszych warstwach, rozświetlających się wiosenną barwą kwiatów. Forsycja kwitnie zwykle od połowy marca do maja, długo przed rozwojem liści. Gdy gałęzie pokryją się liśćmi, krzew staje się niepozorny i mało ozdobny.

Innym krzewem kwitnącym pod koniec zimy jest wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Silnie pachnące, różowe kwiaty pojawiają się w marcu, kwietniu a czasem już pod koniec lutego, przed rozwinięciem się liści. W lipcu dojrzewają jego kuliste, pomarańczowe lub czerwone owoce. Pamiętajmy że wawrzynek jest rośliną silnie trującą- zjedzenie 10 owoców jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka. Trujące są także jego liście i inne części rośliny. Wawrzynek to krzew, który można spotkać w ogrodzie, lecz jego naturalnym środowiskiem są lasy, gdzie objęty jest ochroną gatunkową.

Dereń jadalny (Cornus mas) to krewniak znanych dereni białych, krzewów o bordowych gałęziach. Jadalny w jego nazwie zdradza, iż jest uważany przez niektórych głównie za krzew sadowniczy. Jego czerwone smaczne i bardzo zdrowe owoce, są cenione za względu na dużą zawartość witamin. Kwiaty derenia, żółte, delikatne pojawiają się bardzo wcześnie – na przełomie lutego i marca,  przed rozwinięciem się liści. Dereń to duży krzew – dorasta do 6-8 m wysokości i rozwija szeroką koroną o podobnych rozmiarach. Jest rośliną bardzo niekłopotliwą: nie wymaga gleby dobrej jakościowo, oraz cechuje go wysoka odporność na szkodniki i choroby.

Polecamy: Wiosenne kwiaty, które warto mieć w domu

Wrzośce spod śniegu

Wrzośce (Erica) to rośliny często mylone z kwitnącymi jesienią wrzosami. Są do nich podobne z wyglądu lecz kwitną wczesną wiosną. Ich piękne i żywe kolory dodają uroku ogrodom wraz z pierwszymi promieniom marcowego słońca. Te niewysokie krzewinki dorastające do 40 cm – są gęste i zwarte, z daleka wyglądają jak kolorowe poduchy. Wrzośce mają ponad 100 odmian różniących się kolorem kwiatów i wielkością całej rośliny. Często  spotkane są odmiany o kwiatach w kolorach od białego przez różowy i purpurowy do czerwonego.


Oceń artykuł
4,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: mgr inż. arch. kraj. Anna Tarnawska Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni SITO-NOT

Polecamy Ci również

Zobacz także