Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny

przebiśniegiZmęczeni okresem zimowym, szukamy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zanim drzewa okryją się liśćmi, zastanawiamy się jak długo musimy jeszcze na nią czekać. Umiejętne dobranie gatunków roślin w naszym ogrodzie, pozwoli nam się cieszyć przedwioosennym kwitnieniem.

Rośliny cebulowe doskonale ożywią parter ogrodu. Wielką satysfakcję sprawia obserwowanie przebiśniegów, krokusów, śnieżyc, które wyrastają spośród uśpionych jeszcze krzewów w ogrodzie. Wsadzone jesienią do gruntu, pomiędzy inne rośliny rabatowe, wyłaniają się jako pierwsze i rozwiewają wątpliwości, czy aby coś z tych niepozornych cebulek wyrośnie.
Warto kupić sporą ilość cebul, ponieważ stosowane w dużych grupach robią naprawdę wspaniałe wrażenie. Dla dużego ogrodu nie jest przesadą użycie około stu cebulek.
Krzewem, najwcześniej kwitnącym, czasami już w styczniu, gdy wokół jeszcze zima,  jest oczar (Hamamelis). Wysoki krzew, lub małe drzewo (do 6m wysokości) o liściach przypominających leszczynę i rozwijających się po okresie kwitnienia. Kwiaty oczarów są odporne na ujemne temperatury do -12C. W czasie mrozu płatki zwijają się do środka i rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Drobne kwiaty są dość niepozorne, ale bardzo liczne. Krzew ten, z uwagi na wczesne kwitnienie poczarowinien być sadzony tak aby można go było łatwo obserwować z wnętrza domu. Okres wczesnowiosenny nie sprzyja wizytom w ogrodzie i dlatego łatwo przeoczyć tę ogrodową ciekawostkę.
 Oczary mają wiele odmian różniących się nieco porą kwitnienia, wysokością krzewu, i kolorem kwiatów. Większość oczarów kwitnie na żółto, choć odmiana ‘Jelena’ na kwiaty pomarańczowe. ’Pallida’ to odmiana o kwiatach intensywnie żółtych i mocno pachnących. Jedną z ciekawszych odmian jest ‘Diane’ – jej kwiaty pojawiają się wcześnie, w styczniu i są intensywnie czerwone.
Oczary są ozdobą ogrodu nie tylko wczesną wiosną – jesienią ich liście przebarwiają się na jaskrawo pomarańczowy i czerwony kolor.

oczar - odmiana Jelenaoczar odmiana Diane

Forsycja (Forsythia) jako zwiastun wiosny, powinna znaleźć sobie miejsce w każdym ogrodzie, tym bardziej, że występuje w różnych wielkościach docelowych. Dostępne są odmiany karłowe (odm. Maluch do 1m), polecane do małych ogródków oraz bliskiego otoczenia domu, lub bujnie rosnące (odm. Lynwood osiąga 3 m wysokości), które można wprowadzić jako tło ogrodu w jego głębszych warstwach, rozświetlających się wiosenną barwą kwiatów. Forsycja kwitnie zwykle od połowy marca do maja, długo przed rozwojem liści. Gdy gałęzie pokryją się liśćmi, krzew staje się niepozorny i mało ozdobny.
Innym krzewem kwitnącym pod koniec zimy jest wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Silnie pachnące, różowe kwiaty pojawiają się w marcu, kwietniu a czasem już pod koniec lutego, przed rozwinięciem się liści. W lipcu dojrzewają jego kuliste, pomarańczowe lub czerwone owoce. Pamiętajmy że wawrzynek jest rośliną silnie trującą- zjedzenie 10 owoców jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka. Trujące są także jego liście i inne części rośliny. Wawrzynek to krzew, który można spotkać w ogrodzie, lecz jego naturalnym środowiskiem są lasy, gdzie objęty jest ochroną gatunkową.

wawrzynek wilczełykokwitnący wawrzynek wilczełyko

Dereń jadalny (Cornus mas) to krewniak znanych dereni białych, krzewów o bordowych gałęziach. Jadalny w jego nazwie zdradza, iż jest uważany przez niektórych głównie za krzew sadowniczy. Jego czerwone smaczne i bardzo zdrowe owoce, są cenione za względu na dużą zawartość witamin. Kwiaty derenia, żółte, delikatne pojawiają się bardzo wcześnie – na przełomie lutego i marca,  przed rozwinięciem się liści. Dereń to duży krzew – dorasta do 6-8 m wysokości i rozwija szeroką koroną o podobnych rozmiarach. Jest rośliną bardzo niekłopotliwą: nie wymaga gleby dobrej jakościowo, oraz cechuje go wysoka odporność na szkodniki i choroby.

dereń jadalny

wrzosiec, fot. Katarzyna LaszczakWrzośce (Erica) to rośliny często mylone z kwitnącymi jesienią wrzosami. Są do nich podobne z wyglądu lecz kwitną wczesną wiosną. Ich piękne i żywe kolory dodają uroku ogrodom wraz z pierwszymi promieniom marcowego słońca. Te niewysokie krzewinki dorastające do 40 cm – są gęste i zwarte, z daleka wyglądają jak kolorowe poduchy. Wrzośce mają ponad 100 odmian różniących się kolorem kwiatów i wielkością całej rośliny. Często  spotkane są odmiany o kwiatach w kolorach od białego przez różowy i purpurowy do czerwonego.

a-p aranżacja i projektowanie ogrodów

Oceń artykuł
4,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: mgr inż. arch. kraj. Anna Tarnawska Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni SITO-NOT

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak, wikipedia.org - fot. SB Johny, Meneerke bloem, Kurt Stuber, Cayambe

Polecamy Ci również

Zobacz także