Żurawka jest bardzo ciekawą rośliną, którą można stosować do zadarniania i jako roślinę rabatową. Często uprawia się ją też na kwiat cięty.
Żurawki - byliny o ciekawych liściach i delikatnych kwiatach
Żurawki (Heuchera) charakteryzują się przede wszystkim kopulastą, zwartą kępą liści, spośród których wyłaniają się długie pędy. Na nich pojawiają się drobne kwiaty o intensywnym ubarwieniu. Jednak głównym atutem żurawek są kolorowe liście, które sprawiają, że roślina wygląda dekoracyjnie, nawet kiedy nie kwitnie.
Podpowiadamy: Jak uprawiać tiarellę - kuzynkę żurawki o ładnych kwiatach
Zakres kolorów liści jest spory - od żółtego, poprzez różne odcienie zieleni, po czerwień i bordo. W dodatku większość odmian jest zimozielona.
Zobacz zdjęcia

Żurawki są bardzo atrakcyjnymi bylinami o niezwykle kolorowych liściach.
Katarzyna Laszczak
Żurawki nie są bardzo wymagające i dobrze czują się niemal w każdym ogrodzie.
Katarzyna Laszczak
Żurawki najlepiej rosną i wybarwiają się w miejscach półcienistych.
Katarzyna Laszczak
Jeśli jest susza, żurawki należy regularnie podlewać, bo nie lubią przesuszonej ziemi.
Katarzyna Laszczak
Żurawki są zimozielone, jednak ziemię wokół nich warto wyściółkować lub okryć stroiszem.
Katarzyna Laszczak
Żurawki są wieloletnie, ale co kilka lat trzeba je odmłodzić.
Katarzyna Laszczak
Żurawki świetnie komponują się z kwitnącymi roślinami i takimi o ozdobnych liściach (np. funkie, brunnery).
Katarzyna Laszczak
Pięknie też wyglądają kompozycje złożone z samych żurawek, w różnych kolorach.
Katarzyna Laszczak
Kwiaty żurawek są delikatne, ale bardzo ładne. Nadają się też na kwiat cięty.
Katarzyna Laszczak
Nowe odmiany żurawek pojawiają się co roku.
Katarzyna Laszczak
Żurawki mają najbardziej zróżnicowane kolorystycznie liście, spośród roślin ogrodowych.
Katarzyna Laszczak
Żurawki można tez uprawiać w donicach, ale trzeba je dobrze zabezpieczyć przed mrozem (lub potraktować jako rośliny jednoroczne).
Katarzyna Laszczak
Żurawki to piękny akcent kolorystyczny w różnych kompozycjach.
Katarzyna LaszczakCiekawe ubarwienie liści żurawki pozwala na rozświetlenie czy zaakcentowanie przestrzeni ogrodowej. Żurawki wspaniale prezentować się będą, jako rośliny okrywowe czy jako uzupełnienie nasadzeń sąsiadujących. Są również stosowane do tworzenia kompozycji w ogrodach skalnych, a także na obwódki rabat. Rośliny te bardzo dobrze wyglądają m.in. w towarzystwie kocimiętki, szałwii omszonej czy astra gawędki.
Jak uprawiać żurawki - wymagania
Żurawki są łatwe w uprawie. Stanowisko pod uprawę żurawki powinno charakteryzować się żyzną, przepuszczalną, wilgotną glebą o odczynie obojętnym. Dobrze znoszą częściowe zacienienie i stanowisko słoneczne, ale najlepiej czują się w półcieniu. Podczas bezśnieżnych zim należy żurawkę zabezpieczyć przed mrozem. Należy zadbać o ściółkowanie z uwagi na wyrastanie zdrewniałych korzeni ponad powierzchnię gleby.
Uwaga: Żurawki są bylinami, ale krótkowieczymi - wyradzają się po kilku latach. Dlatego od czasu do czasu warto je odmłodzić. Jak odmłodzić żurawki i inne krótkowieczne byliny - dowiesz się stąd.
Żurawka - odmiany
Dość charakterystyczną odmianą jest żurawka drżączkowata. Roślina ta cechuje się dość niskim wzrostem. Jej liście wyrastają na długich ogonkach z półzdrewniałej łodygi. U niektórych odmian wierzch liści jest biały. Ma dzwonkowate kwiaty, zebrane w luźne wiechy. Kwitnie bardzo obficie w okresie od czerwca do sierpnia. Bylina ta bardzo źle znosi suszę, dlatego też dobrze jest wkomponować ją w towarzystwie roślin wyższych dających cień.
Kolejną odmianą jest żurawka drobnokwiatowa, która cechuje się zwartymi kępami klapowatych liści. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami zebranymi w luźne wiechy, o kolorze beżowo różowym, które kwitną w okresie od maja do czerwca. Dobrze prezentuje się w grupie, w liczbie około kilkunastu roślin. Roślinę tę można również zastosować do dekoracji tarasu, czy ozdoby szerokich schodów. Warto ją posadzić w dużych donicach.
Żurawka krwista natomiast osiąga wysokość do 40 cm. Cechuje się nerkowatymi liśćmi o szerokości do 2,5 cm. Dzwonkowate kwiaty żurawki krwistej są koloru intensywnej czerwieni, zebrane w charakterystyczne wiechowate kwiatostany. Kwitnie w okresie od maja do lipca. Żurawkę krwistą należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Obecnie w uprawie dominują przeróżne odmiany mieszańcowe, a ich liczba rośnie z roku na rok. Żurawki mogą mieć liście od jasnożółtych, przez bursztynowe, karmelowe, pomarańczowe, czerwone, bordowe, po niemal czarne i srebrzyste. Są i różne odcienie zieleni. Barwa liścia bardzo często jest inna niż unerwienia, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Rośliny mogą nieco różnie wybarwiać się w zależności od stanowiska.
Żurawka nie należy do roślin o dużych rozmiarach, jednak walory kolorystyczne i jej forma pozwala na jej wszechstronne zastosowanie.
saba.solarz
żurawki to bardzo wdzięczne kwiaty, dobrze nadają się też do bukietów
stokrotka362
W ogrodzie bardzo ładnie wygląda technorattan poprzez swój naturalny wygląd. Np doniczki takie jak tu: rattanart.pl. Jest odporny na pogodę i elegancki:)