Żurawka ogrodowa. Uprawa i odmiany

2
Kwitnąca żurawka
Żurawki ładnie kwitną, ale mają też bardzo dekoracyjne i kolorowe liście.

Żurawka jest bardzo ciekawą rośliną, którą można stosować do zadarniania i jako roślinę rabatową. Często uprawia się ją też na kwiat cięty.

Żurawki - byliny o ciekawych liściach i delikatnych kwiatach

Żurawki charakteryzują się przede wszystkim kopulastą, zwartą kępą liści, spośród których wyłaniają się długie pędy. Na nich pojawiają się drobne kwiaty o intensywnym ubarwieniu. Jednak głównym atutem żurawek są kolorowe liście, które sprawiają, że roślina wygląda dekoracyjnie, nawet kiedy nie kwitnie. Zakres kolorów liści jest spory - od żółtego, poprzez różne odcienie zieleni, po czerwień i bordo. W dodatku większość odmian jest zimozielona.

Dowiedz się: Jak uprawiać kocimiętkę i dlaczego jest ona nazywana kocim narkotykiem

Ciekawe ubarwienie liści żurawki pozwala na rozświetlenie czy zaakcentowanie przestrzeni ogrodowej. Żurawki wspaniale prezentować się będą, jako rośliny okrywowe czy jako uzupełnienie nasadzeń sąsiadujących. Są również stosowane do tworzenia kompozycji w ogrodach skalnych, a także na obwódki rabat. Rośliny te bardzo dobrze wyglądają m.in. w towarzystwie kocimiętki, szałwii omszonej czy astra gawędki.

Jak uprawiać żurawki - wymagania

Żurawki są łatwe w uprawie. Stanowisko pod uprawę żurawki powinno charakteryzować się żyzną, przepuszczalną, wilgotną glebą o odczynie obojętnym. Dobrze znosi częściowe zacienienie i stanowisko słoneczne. Podczas bezśnieżnych zim należy żurawkę zabezpieczyć. Należy zadbać o ściółkowanie z uwagi na wyrastanie zdrewniałych korzeni ponad powierzchnię gleby. Żurawka jest rośliną, którą atakują miniarki, larwy opuchlaków.

Uwaga: Żurawki są bylinami, ale krótkowieczymi - wyradzają się po kilku latach. Dlatego od czasu do czasu warto je odmłodzić. Jak odmłodzić żurawki i inne krótkowieczne byliny - dowiesz się stąd.

Żurawka - odmiany

Dość charakterystyczną odmianą jest żurawka drżączkowata. Roślina ta cechuje się dość niskim wzrostem. Jej liście wyrastają na długich ogonkach z półzdrewniałej łodygi. U niektórych odmian wierzch liści jest biały. Ma dzwonkowate kwiaty, zebrane w luźne wiechy. Kwitnie bardzo obficie w okresie od czerwca do sierpnia. Bylina ta bardzo źle znosi suszę, dlatego też dobrze jest wkomponować ją w towarzystwie roślin wyższych dających cień.

Kolejną odmianą jest żurawka drobnokwiatowa, która cechuje się zwartymi kępami klapowatych liści. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami zebranymi w luźne wiechy, o kolorze beżowo różowym, które kwitną w okresie od maja do czerwca. Dobrze prezentuje się w grupie, w liczbie około kilkunastu roślin. Roślinę tę można również zastosować do dekoracji tarasu, czy ozdoby szerokich schodów. Warto ją posadzić w dużych donicach.

Żurawka krwista natomiast osiąga wysokość do 40 cm. Cechuje się nerkowatymi liśćmi o szerokości do 2,5 cm. Dzwonkowate kwiaty żurawki krwistej są koloru intensywnej czerwieni, zebrane w charakterystyczne wiechowate kwiatostany. Kwitnie w okresie od maja do lipca. Żurawkę krwistą należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Ciekawą odmianą jest żurawka „Firefly”, która wczesnym latem wytwarza pachnące kwiaty i dorasta do 75 cm wysokości i 30 cm szerokości. Szkarłatne kwiaty wytwarza żurawka „Red Spangles”. Dorasta do 50 cm wysokości i szerokości 25 cm. Odmiana „Pewter Moon” cechuje się bladoróżowymi kwiatami. Roślina ta osiąga 40 cm wzrostu i 30 cm szerokości.

Żurawka nie należy do roślin o dużych rozmiarach, jednak walory kolorystyczne i jej forma pozwala na jej wszechstronne zastosowanie.

Polecamy: Nasturcje - łatwe w uprawie i bardzo pożyteczne

Oceń artykuł
4,61 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Polecamy Ci również

Zobacz także