Żurawka ogrodowa

Żurawka ogrodowa

Żurawka jest bardzo ciekawą rośliną, którą można stosować do zadarniania, jako roślinę rabatową oraz często uprawia się ją na kwiat cięty.

Żurawki charakteryzują się przede wszystkim kopulastą, zwartą kępą liści, spośród których wyłaniają się długie pędy, na których kwitną drobne kwiaty o intensywnym ubarwieniu. Cecha ta pozwala na zastosowanie owej rośliny w każdym miejscu w ogrodzie, pod warunkiem, że środowisko glebowe będzie odpowiednio dostosowane do potrzeb tych roślin.

różnobarwne liście odmian hodowlanych żurawek

Ciekawe ubarwienie kwiatów, a przede wszystkim liści pozwala na rozświetlenie czy zaakcentowanie przestrzeni ogrodowej. Żurawki wspaniale prezentować się będą, jako rośliny okrywowe czy jako uzupełnienie nasadzeń sąsiadujących. Żurawki również stosowane są do tworzenia kompozycji w ogrodach skalnych czy w innych niewykorzystanych dotąd miejscach posesji.
Warto uzupełnić swój ogród w żurawkę, choćby z uwagi na łatwość w uprawie i fakt, iż większość odmian jest zimozielona. Bylina ta jest również odwiedzana przez pszczoły, co staje się jej kolejnym atutem. Często wykorzystywana jest w ogrodach skalnych, jak również na obwódki. Żurawki są roślinami bardzo dekoracyjnymi ze względu na ich barwne liście. Stanowisko pod uprawę żurawki powinno charakteryzować się żyzną, przepuszczalną, wilgotną glebą o odczynie obojętnym. Dobrze znosi częściowe zacienienie i stanowisko słoneczne. Podczas bezśnieżnych zim należy żurawkę zabezpieczyć. Należy zadbać o ściółkowanie z uwagi na wyrastanie zdrewniałych korzeni ponad powierzchnię gleby. Żurawka jest rośliną, którą atakują Miniarki, larwy opuchlaków. Rośliny te bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie kocimiętki, szałwii omszonej czy astra gawędki.

 żurawka drżączkowataŻurawka - odmiany

Dość charakterystyczną odmianą jest żurawka drżączkowata. Roślina ta cechuje się dość niskim wzrostem. Jej liście wyrastają na długich ogonkach z półzdrewniałej łodygi. U niektórych odmian wierzch liści jest biały. Posiada zebrane w luźne wiechy dzwonkowate kwiaty, które kwitną bardzo obficie w okresie od czerwca do sierpnia. Bylina ta bardzo źle znosi suszę, dlatego też dobrze jest wkomponować ją w towarzystwie roślin wyższych dających cień.
Kolejną odmianą jest żurawka drobnokwiatowa, która cechuje się zwartymi kępami klapowatych liści. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami zebranymi w luźne wiechy, o kolorze beżowo różowym, które kwitną w okresie od maja do czerwca. Dobrze prezentuje się w grupie, w liczbie około kilkunastu roślin. Roślinę tę można również zastosować do dekoracji tarasu, czy ozdoby szerokich schodów w dużych donicach.
Żurawka krwista natomiast osiąga wzrost do 40 cm. Cechuje się nerkowatymi liśćmi o szerokości do 2, 5 cm. Dzwonkowate kwiaty żurawki krwistej są koloru intensywnej czerwieni, zebrane w charakterystyczne wiechowate kwiatostany. Kwitnie w okresie od maja do lipca. Żurawkę krwistą należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Ciekawą odmianą jest żurawka „Firefly”, która wczesnym latem wytwarza pachnące kwiaty i dorasta do 75 cm wysokości i 30 cm szerokości. Szkarłatne kwiaty wytwarza żurawka „Red Spangles”. Dorasta do 50 cm wysokości i szerokości 25 cm. Odmiana „Pewter Moon” cechuje się bladoróżowymi kwiatami. Roślina ta osiąga 40 cm wzrostu i 30 cm szerokości.
W zależności od potrzeb, można odnaleźć roślinę o wymarzonym kolorze kwiatów, która ozdobi ogród. Można również potraktować żurawkę, jako uzupełnienie rabaty czy innej kompozycji roślinnej. Z uwagi na kopulastą formę może również zostać wykorzystana, jako pojedyncze nasadzenie, stanowiące akcent w małej przestrzeni ogrodowej. Żurawka nie należy do roślin o dużych rozmiarach, jednak walory kolorystyczne i jej forma pozwala na zastosowanie wszędzie w ogrodzie i zdecydowanie dzięki swojej barwie ozdobi dane miejsce.
Inne ciekawe odmiany żurawek to 'Afra', 'Agata', 'Alesia'.

żurawka Alesiażurawka Agata

Oceń artykuł
4,79 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Zdjęcia: Jerzy Opioła, Gustaf Eriksson, Wikipedia, Archiwum Agencji Promocji Zieleni i Związku Szkółkarzy Polskich

Polecamy Ci również

Zobacz także