Zrób to sam - zbuduj domek dla biedronek

0
Domek dla biedronek
Biedronki są bardzo pożyteczne - zjadają m.in. mszyce. W przetrwaniu zimy pomogą im domki z doniczek.

Biedronki to nie tylko sympatyczne bohaterki wierszyków dla dzieci, ale przede wszystkim nieustraszone łowczynie mszyc. Dlatego warto pomóc im przetrwać zimę i przygotować domek dla biedronek. Takie domki wystawiamy jesienią.

Pożyteczne biedronki w ogrodzie

Biedronki to owady drapieżne. Ale oczywiście nie zagrażają ludziom, tylko innym owadom, które są ogrodowymi szkodnikami. W menu biedronek i ich larw występują m.in. uciążliwe wełnowce, czerwce i tarczniki, a przede wszystkim – mszyce. Dorosła biedronka jest w stanie zjeść kilkadziesiąt mszyc dziennie, a jako larwa – w ciągu tego cyklu rozwoju – zjada ich kilkaset! Dlatego warto zadbać o to, żeby biedronki mieszkały w naszych ogrodach.

Dowiedz się też: Jak zbudować domki dla innych pożytecznych owadów

Oczywiście szczególnie ciężką próbą dla nich jest zima. Biedronki żyją ok. 14 miesięcy, więc przezimować muszą. Kiedy nastają chłodniejsze dni, szukają sobie miejsc w różnych zakamarkach budynków, drzew itp. Często też gromadzą się w większe grupy, by razem bezpieczniej spędzić zimę (wygląd większej ilości biedronek odstrasza ich wrogów).

Dla biedronek warto przygotować domek na zimę – chętnie zagoszczą w nim również skorki. One też są bardzo pożyteczne, choć może nie wyglądają tak miło jak biedronki, są równie przydatne w walce z ogrodowymi szkodnikami.
O przygotowaniu domku dla biedronek trzeba pomyśleć jesienią.

Jak zbudować domek dla biedronek

Budowa domku dla biedronek to niezwykle proste zadanie. Wystarczy nam:

  • ceramiczna doniczka (jedna lub kilka),
  • siano, słoma, zeschłe liście, szyszki,
  • kilka patyczków (mogą być takie do szaszłyków) lub kawałków drutu,
  • kawałek sznurka lub drutu.

Polecamy: Rośliny miododajne do ogrodu - piękne i łatwe w uprawie

Do doniczki upychamy siano, słomę, suche liście itp. Całość mocujemy krzyżakiem z patyczków lub drutu. Taki krzyżak przewiązujemy sznurkiem lub drutem, którego drugi koniec przewlekamy przez otwór w dnie doniczki i za jego pomocą – całość wieszamy na gałęzi drzewa. I gotowe. Prawda, że łatwe?

Taki domek możemy też powiesić na balkonie w bloku - "miejskie" biedronki również potrzebują schronienia (jesienią często szukają go wręcz w naszych mieszkaniach).

Zdjęcia wykonano na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Oceń artykuł
4,73 / 26 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także