Złoć żółta. Co to za roślina i jak ją uprawiać w ogrodzie

0
Złoć żółta
Złoć nie jest bardzo okazała, ale wcześnie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

Złoć żółta kwitnie wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i wykorzystać w ogrodzie.

Złoć żółta (Gagea luteum) to roślina dość pospolicie rosnąca w Polsce i na sporym obszarze Europy. Można ją spotkać w lasach, szczególnie liściastych, o żyznych i dość wilgotnych glebach. Występuje również w parkach, a coraz częściej pojawia się także „dziko” w miastach, gdzie rosną na trawnikach czy zieleńcach. Można ją także uprawiać w ogrodach, bo to wyjątkowo wcześnie kwitnąca roślina.

Zobacz zdjęcia

Złoć żółta

Złoć żółta rośnie głównie w lasach liściastych. Lubi wilgotną ziemię i ściółkę z liści.

Hans - pixabay.com
Kwiaty złoci

Kwiaty złoci mają intensywnie żółty kolor. Jedynie od spodu płatki są zielonkawe, dlatego kiedy kwiaty są zamknięte, są prawie niewidoczne.

Snip77 - pixabay.com
Złoć w trawie

Złoć czasem pojawia się na trawnikach. Jeśli nie kwitnie, jest trudna do wypatrzenia.

LoggaWiggler - pixabay.com
Złoć polna

Poza złocią żółtą w Polsce rośnie też dość powszechnie złoć łąkowa oraz kilka mniej popularnych gatunków, w tym złoć polna. Wszystkie są do siebie podobne.

Wikimediaimages - pixabay.com
Złoć

Złoć zakwita już w marcu-kwietniu i może być ozdobą rabatek i leśnych zakątków ogrodu.

Hans - pixabay.com
Kwiat złoci

Choć trudno w to uwierzyć, maleńkie złocie są spokrewnione z liliami.

LoggaWiggler - pixabay.com

Jak wygląda złoć żółta

Złoć żółta może nie jest szczególnie okazała (dorasta do ok. 25 cm wysokości), ale wygląda bardzo wdzięcznie. Ma wąskie i długie liście (wyrastające pojedynczo z cebulki oraz po dwa pod kwiatostanem). Z cebuli wyrasta też łodyżka, na której pojawia się od 3 do 7 kwiatów w intensywnie żółtym kolorze. Złoć należy do rodziny liliowatych i rzeczywiście, przy odrobinie dobrej woli, można się w niej dopatrzyć miniaturki lilii. Kiedy jest zimno lub deszczowo kwiaty zamykają się i złocie są wtedy trudne do wypatrzenia. Złoć kwitnie od marca/kwietnia do maja. Kiedy nasiona złoci dojrzeją, część naziemna rośliny zanika.

Poznajcie też: Ziarnopłon wiosenny i jego właściwości

Nie tylko złoć żółta

W Polsce najbardziej popularna jest właśnie ten gatunek złoci, ale warto wiedzieć, że można spotkać także np. złoć łąkową (również dość rozpowszechnioną), a także złoć polną czy złoć małą. Wszystkie te gatunki są bardzo do siebie podobne, niekiedy też krzyżują się ze sobą.

Złoć żółta w ogrodzie

Złoć jest łatwa w uprawie. Jej cebulki najlepiej sadzić jesienią. Dla złoci należy wybrać miejsce w półcieniu lub słońcu. Powinna mieć ziemię wilgotną i bogatą w azot, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub zasadowego. Zdecydowanie woli gleby gliniaste i cięższe od piaszczystych i przepuszczalnych (nie urośnie na przesychającej glebie).

Warto ją sadzić pod drzewami i krzewami liściastymi, a ich liście zostawiać na zimę jako ściółkę. Pamiętamy, że to leśna roślina i właśnie takie warunki ma w naturalnym środowisku. W dobrych warunkach złocie mogą dość obficie rozsiewać się i zajmować większe obszary. Ciekawostką jest to, że ich nasiona roznoszą mrówki.

Złocie nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza ewentualnym podlewaniem, jeśli zima i przedwiośnie będzie bardzo suche, co niestety zdarza się coraz częściej. Unikajmy też ścinania ich liści dopóki roślina sama ich nie zasuszy.

Złocie można sadzić na rabatach – najlepiej w kępkach, po kilka- kilkanaście cebulek, bo inaczej nie będzie widoczna. Jeśli mamy działkę leśną, można ją wykorzystać do stworzenia naturalistycznych zakątków czy „łączek”.

Sprawdź: Jakich roślin cebulowych nie trzeba wykopywać co roku

O czym pamiętać uprawiając złoć

Sok złoci ma pewne właściwości lecznicze (jednak nie wolno jej wykorzystywać na własną rękę), w nieodpowiednich dawkach ma działanie toksyczne. Również jej sok w kontakcie ze skórą może wywoływać podrażnienia (uważajmy też na oczy czy usta).
Pewne składniki złoci są dla niektórych osób alergenami.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także