Zioła inaczej

Zioła mają ciekawą historię zarówno w kulturze ludowej, jak i w lecznictwie. Są szczególnie cenione za zapach oraz ładne liście i kwiaty. Mają również wiele zastosowań praktycznych nie tylko w kuchni.

Piękne i pożyteczne zioła

Znamy lecznicze właściwości ziół, dlatego warto zastanowić się nad założeniem ogródka ziołowego. Wiele gatunków występuje w odmianach o dekoracyjnych, pięknie wybarwionych liściach. Można więc pokusić się o stworzenie kompozycji kolorystycznych i aromatycznych. Ciekawie wygląda np. zestawienie srebrnej szałwii z bordowoczerwoną bazylią i złociście żółtymi liśćmi oregano. W sprzedaży znajdziemy też krzewiaste i wieloletnie formy bazylii o bordowym czy szałwii o pstrym ulistnieniu. Można też spotkać cytrynowo pachnące i żółtolistne odmiany macierzanki czy pietruszkę ozdobną o karbowanej natce. Z ziół można formować niskie i pachnące żywopłoty lub obwódki. Nadają się do tego tymianek, lawenda i rozmaryn. Niektóre zioła tworzą bardzo dekoracyjne poduchy, a zakwitając zmieniają się w chmurki drobnych i pachnących kwiatków, np. macierzanki czy rumianki.

Zioła w pojemnikach

Zioła najwygodniej mieć pod ręką, wiec nawet ci, którzy mają duży ogród, często sadzą je w doniczkach. Są wtedy oryginalną, pachnącą ozdobą każdej kuchni balkonu czy tarasu. Jest to też dobry sposób na opanowanie bujnego wzrostu i rozkrzewiania się ziół takich, jak mięta czy oregano. Do uprawy w pojemnikach idealnie nadaje się szczypiorek, bazylia, lawenda, melisa czy mięta, ale również wysokie zioła tworzące krzewy, jak chociażby wawrzyn, lipia czy jaśmin (łatwiej je przenosić na zimę do cieplejszych pomieszczeń).

Ziołowe trawniki

Wciąż mało znane jeszcze jest zastosowanie ziół jako roślin nadających się na pachnące trawniki. Pachnący trawnik może być obsadzony różnymi wieloletnimi ziołami. Początkującym ogrodnikom zaleca się zacząć od niewielkiego kawałka, np. przy wejściu do ogrodu lub przy ulubionej ławeczce, ponieważ każdy trawnik ziołowy wymaga częstego pielenia. Deptanie dobrze znosi rumian szlachetny, pachnący jabłkowo lub płożące gatunki macierzanki pachnące cytrynowo i sosnowo, a także krwiściąg i wodna mięta. Wiele gatunków mięty będzie dobrze rosło jako domieszka do tradycyjnego trawnika, jeżeli nie będziemy go zbyt nisko kosić. Należy zaznaczyć, że zioła nie nadają się na intensywnie uczęszczane ścieżki, lecz warto z nich tworzyć trawniki w miejscach mniej eksploatowanych.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dorota Kulesza

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także