Zioła i owoce na nadciśnienie. Co pomoże obniżyć ciśnienie

0
Dzika róża
Owoce dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C. Ale bardzo korzystnie działają także na nadciśnienie.

Wysokie ciśnienie jest dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne, dlatego jeśli tylko mamy skłonności do jego skoków, spróbujmy poradzić sobie z problemem za pomocą ziół i owoców.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że przy tendencji do wysokiego ciśnienia powinniśmy jak ognia unikać nadmiernego spożycia soli, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieją zioła i owoce, które mogą nam pomóc w walce z tą dolegliwością. Oczywiście leczenie nadciśnienia zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Zobacz zdjęcia

Głóg

Głóg zawiera wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają m.in. na układ krwionośny i ciśnienie.

Satynek - pixabyay.com
Barwinek zwyczajny

Ciśnienie obniżają substancje występujące w barwinku. Jednak nie należy samodzielnie sięgać po tę roślinę. Jej składniki są wykorzystywane do produkcji leków.

Leoleobobeo - pixabay.com
Jemioła

Właściwości obniżające ciśnienie ma także jemioła. Jednak przy niej należy zachować ostrożność i stosować gotowe preparaty.

Suju - pixabay.com
Liść poziomki

Łagodne i bezpieczne działanie mają liście poziomki.

Toplakava - pixabay.com
Siemię lniane

Nasiona lnu (siemię lniene) wpływają dobrze nie tylko na układ trawienny, ale też ciśnienie krwi.

Jai79 - pixabay.com
Sok z buraków

Sok z buraków to prawdziwa bomba witamin i minerałów. Warto go pić również ze względu na to, że obniża ciśnienie i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.

Congerdesign - pixabay.com
Tymianek i bazyliw

Wiele ziół przyprawowych (świeżych i suszonych) pomoże nam ograniczyć stosowanie soli. A to ona wpływa niekorzystnie na nasze ciśnienie.

TinaKirk - pixabay.com

Herbatka z dzikiej róży na nadciśnienie

Do grona roślin pomocnych w walce z nadciśnieniem należy między innymi dzika róża. Jej owoce zawierają szereg cennych substancji odżywczych i mają wiele różnych zastosowań. Przede wszystkim wzmacniają organizm, dostarczając mu witaminę C oraz związki mineralne oraz pomagają obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Owoce dzikiej róży zbiera się w fazie pełnej dojrzałości i suszy w ciepłym, ciemnym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu, przechowuje się w szczelnym, szklanym naczyniu w ciemnym miejscu.

Sprawdź: Które warzywa i owoce mają najwięcej witaminy C (to wcale nie cytryna)

Głóg obniży ciśnienie

Rośliną równie cenną jak dzika róża, jest też głóg. Jego owoce bogate w szereg cennych składników odżywczych (minerały, witaminy C i PP, flawonoidy, aminy, związki kumarynowe, karotenoidowe i trójterpenowe, fitosterole, garbniki), które znakomicie wpływają na serce i układ krwionośny. Działają rozkurczowo na naczynia krwionośne i poprawiają ich elastyczność oraz pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

Surowiec w postaci dojrzałych owoców głogu zbiera się jesienią (wrzesień-październik), suszy w ciepłym, ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu i przechowuje w papierowych torbach w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu.

Z tak przygotowanych owoców można przyrządzać herbatki, napary lub wyciągi (po rozdrobieniu owocu).

Barwinek – leczniczy, ale też trujący

Doskonałym zielem na problemy z nadciśnieniem jest także barwinek pospolity. W jego liściach znajduje się ogromne bogactwo związków czynnych (np. wiele różnych alkaloidów w tym m.in. winkamina, wincyna, izowinkamina i perwincyna, garbniki, trójterpeny, flawonoidy), które między innymi poprawiają krążenie krwi, łagodnie rozszerzają naczynia krwionośne, działają uspakajająco i przeciwkrwotocznie.

Barwinek jest skutecznym zielem pomagającym obniżyć ciśnienie krwi, należy jednak pamiętać, że jest to również roślina trująca, dlatego nie należy samodzielnie sporządzać z niego preparatów. Obecnie z barwinka przede wszystkim pozyskuje się wybrane substancje i to one są stosowane do produkcji leków. Stosowanie środków z barwinkiem trzeba skonsultować z lekarzem (tej zasady trzeba przestrzegać w również w przypadku innych preparatów).

Polecamy też: Zioła na wątrobę, które można mieć z własnego ogrodu. Co i jak stosować

Pożyteczna jemioła, ale tylko z apteki

Podobna sytuacja dotyczy kolejnego bardzo pomocnego przy nadciśnieniu zioła czyli jemioły pospolitej. Roślina, będąca pasożytem niektórych drzew liściastych, jest jednocześnie znakomitym ziołem pomagającym obniżyć ciśnienie krwi.

Jemioła zawiera między innymi peptydy, cholinę, acetylocholinę, histaminę, trójterpeny, saponiny, kwasy organiczne i flawonoidy. Dzięki temu jemioła poprawia przemianę materii, reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi.

Trzeba jednak pamiętać, że w jej tkankach znajdują się też toksyny, a pozostałe związki działają bardzo silnie, dlatego przyjmowanie preparatów z jemioły powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem.

Trzeba też sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w aptekach (np. wyciąg z ziela jemioły), o sprawdzonym składzie, zamiast je samodzielnie przygotowywać.

Podpowiadamy: Jak zrobić super zdrowy zakwas z buraków

Co jeszcze pomaga na nadciśnienie

Oprócz powyższych ziół, w walce z nadciśnieniem mogą być też pomocne napary z liści poziomki, ziela serdecznika i siemienia lnianego.

Bardzo dobrym środkiem jest także świeżo wyciśnięty sok z buraka ćwikłowego, w którym znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych (w tym m.in.: minerały w tym głównie potas, wapń, żelazo, mangan, magnez, sód, fosfor oraz witaminy z grupy B, wit. A i C, kwas foliowy, betaninę). Świeży sok (ok. 1 szk. dziennie) nie tylko wzmocni nasz organizm, ale też wesprze układ sercowo-naczyniowy i skutecznie obniży zbyt wysokie ciśnienie.

Zioła, które pomogą ograniczyć sól

Przy problemach z nadciśnieniem, możemy także pomóc sobie w jeszcze jeden sposób. Przyzwyczajeni do słonych potraw, nie potrafimy wyobrazić sobie jedzenia bez soli, dlatego bardzo trudno jest nam wyeliminować ten składnik z diety. Możemy natomiast radykalnie ograniczyć jego ilość, zastępując sól odpowiednimi ziołami (np.: estragon, tymianek, bazylia, lubczyk, rozmaryn, oregano) lub mieszankami ziół.

To Ci się przyda: Ziołowy ogródek w kuchni. Jak go założyć

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także