Zioła a znaki zodiaku. Jakie zioła przypisano znakom i jakie mają właściwości

0
Zioła a horoskop
Kiedyś wierzono, że ze znakami zodiaku wiążą się określone zioła. Miały one zapewniać zarówno zdrowie, jak i pomyślność osobom urodzonym w danym znaku.

Lubicie horoskopy? Sprawdźcie, jakie zioła przypisano Waszemu znakowi zodiaku.

Horoskopy a zioła i ziołolecznictwo

Wiara w horoskopy i znaki zodiaku liczy kilka tysięcy lat. Wprawdzie nauka nie potwierdza zależności między układem planet, a naszymi losami, czy charakterem, ale horoskop można obecnie potraktować jako ciekawostkę, czy zabawę. Jednak nie zawsze tak było – w przeszłości do horoskopów przywiązywano dużą wagę i dopatrywano się wpływu gwiazd i planet na wiele aspektów życia.

Zobacz zdjęcia

Zioła dla Wodnika - owoce czarnego bzu

Zioła dla Wodnika to: owoce czarnego bzu, dymnica i dziewanna.

Anemone123 - pixabay.com
Zioła dla Ryb - miodunka plamista

Zioła dla Ryb to: miodunka plamista, wiązówka błotna i owoc dzikiej róży.

Saalenixe - pixabay.com
Zioła dla Barana - pierwiosnek lekarski

Zioła dla Barana to: pierwiosnek lekarski, czosnek, chmiel, rozmaryn.

Cortez13 - pixabay.com
Zioła dla Byka - podbiał

Zioła dla Byka to: podbiał, lubczyk, mięta i tymianek.

Hans - pixabay.com
Zioła dla Bliźniąt - lawenda

Zioła dla Bliźniąt to: kminek, koperek, pietruszka, lawenda i werbena.

Hans - pixabay.com
Zioła dla Raka - melisa

Zioła dla Raka to: rzepik, melisa i stokrotka.

Cocoparisienne - pixabay.com
Zioła dla Lwa - rumianek

Zioła dla Lwa to: wawrzyn (laur), rumianek i nagietek.

Cocoparisienne - pixabay.com
Zioła dla Panny - fenkuł

Zioła dla Panny to: fenkuł (koper włoski), cząber, bylica boże drzewko.

Congerdesign - pixabay.com
Zioła dla Wagi - krwawnik

Zioła dla Wagi to: fiołki, krwawnik, mięta polej.

Dolvita - pixabay.com
Zioła dla Skorpiona - bazylia

Zioła dla Skorpiona to: bazylia, estragon i piołun.

Tookapic - pixabay.com
Zioła dla Strzelca - mniszek lekarski

Zioła dla Strzelca to: arnika, mniszek lekarski i szałwia.

Olarts - pixabay.com
Zioła dla Koziorożca - żywokost

Zioła dla Koziorożca to: szczaw, kokoryczka, żywokost.

Szjen09190 - pixabay.com

Między innymi powiązano poszczególne znaki zodiaku z różnymi ziołami. Szczególnie na tym polu zasłużył się angielski botanik i astrolog w jednym – Nicolas Culpeper. W XVII wieku zajmował się on leczniczymi właściwościami roślin i stworzył ich opis. A że był on również astrologiem – powiązał choroby, sposoby ich leczenia, a także zioła z układem ciał niebieskich.

Sprawdź: Jak fazy Księżyca wpływają na rozwój roślin. Kiedy najlepiej siać, sadzić i zbierać

Ponieważ nie tylko Culpeper uważał, że choroby i znaki zodiaku są ze sobą powiązane, przyjęło się, że istnieją zioła szczególnie korzystne dla osób urodzonych pod danym znakiem zodiaku. Miały one zapewniać im szczęście i powodzenie (noszone jako amulet), a zażywane – zapewniać zdrowie.

Oczywiście nie ma medycznego potwierdzenia prawdziwości tych założeń, a zioła należy dobierać do dolegliwości, a nie znaku zodiaku. W dodatku jeśli na coś przewlekle chorujemy i bierzemy leki, zastosowanie ziół musimy skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że zioła mogą również zaszkodzić, a wiele roślin leczniczych ma także toksyczne właściwości. Niektóre spośród opisanych roślin, obecnie są uznane za niebezpieczne. Jednak - dla rozrywki - na chwilę możemy cofnąć się w czasie i dostrzec niemal magiczny potencjał ziół.

Oto jakie zioła tradycyjnie przypisywano poszczególnym znakom.

Zioła dla Wodnika

Dla osób spod znaku Wodnika szczególnie korzystne mają być: owoce czarnego bzu, dymnica, dziewanna. Rzeczywiście przetwory z owoców czarnego bzu są bardzo zdrowe (i smaczne) – zawierają m.in. dużo witaminy C, pomagają w leczeniu przeziębień, działają przeciwbólowo i oczyszczająco.

Również kilka odmian dziewanny jest wykorzystywanych leczniczo – m.in. w leczeniu oskrzeli, przeziębień, ale też nieżycie żołądka i chorobach wątroby. Stosowana zewnętrznie łagodzi nerwobóle i przyspiesza gojenie ran. Jednak dymnica to już roślina niebezpieczna. Ma wprawdzie działanie żółcio- i moczopędne, rozkurcza też mięśnie gładkie. Jednak może być stosowana tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, bo w nieodpowiednich dawkach powoduje poważne uszkodzenia serca i wątroby, a także porażenie mięśni gładkich.

Dowiedz się: Dlaczego warto uprawiać i wykorzystywać czarny bez

Zioła dla Ryb

Ludziom spod znaku Ryb szczególnie miały służyć: miodunka plamista, wiązówka błotna i owoc róży. Miodunka plamista jest obecnie uprawiana jako roślina ozdobna. Jednak kiedyś była zwana płucnikiem lekarskim i rzeczywiście jest bardzo pomocna w leczeniu chorób górnego układu oddechowego.

Z kolei wiązówka błotna, która zawiera salicynę, działa przeciwgorączkowo, moczopędnie i przeciwreumatycznie. Natomiast owoce dzikiej róży zawierają dużo witaminy C (a także kilka innych), dzięki czemu wspomagają leczenie przeziębień, pomagają obniżać ciśnienie krwi i wpływają dobrze na układ pokarmowy. W dodatku przetwory z nich są bardzo smaczne.

Zioła dla Barana

Dla zodiakalnych Baranów szczególnie korzystne miały być takie zioła jak: pierwiosnek lekarski, czosnek, chmiel oraz rozmaryn.
Pierwiosnek lekarski to rzeczywiście cenne zioło, pomagające przede wszystkim w przeziębieniach, leczeniu płuc i oskrzeli. Ma też właściwości moczopędne i odtruwające organizm.

Czosnek zaś jest nazywany „naturalnym antybiotykiem”. Zwalcza bakterie, grzyby, wzmacnia organizm. A to tylko część jego zalet. Do wad niestety można zaliczyć zapach, szczególnie przy długim i intensywnym stosowaniu. Wirusy, bakterie i grzyby pomaga zwalczać także chmiel, który ma również właściwości przeciwutleniające. Działa także uspokająco.

Zaś rozmaryn to nie tylko aromatyczna przyprawa, która wspomaga trawienie, ale także zioło, które pomaga przy przeziębieniach, bólach głowy i podnosi ciśnienie krwi.

Zioła dla Byka

Zodiakalne Byki szczególną uwagę powinny zwrócić na takie zioła jak: podbiał, lubczyk, mięta i tymianek. Podbiał to doskonały środek wykrztuśny, łagodzący kaszel i podrażnienia gardła. Takie właściwości ma też tymianek, który dodatkowo działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, a także wspomaga trawienie i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Takie działanie ma też mięta. Procesy trawienia reguluje też lubczyk. Tymianek, lubczyk i mięta to też znakomite przyprawy, więc warto używać ich w kuchni.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości ma podbiał, ja go zbierać i wykorzystywać

Zioła dla Bliźniąt

Osoby spod znaku Bliźniąt powinny sięgać po: kminek, koperek, pietruszkę, lawendę i werbenę. Pierwsze trzy z nich to również zioła przyprawowe, wspomagające trawienie. Dodatkowo zarówno pietruszka, jak i koperek zawierają sporo witaminy C, działają wzmacniająco i oczyszczająco. Natomiast lawenda to prawdziwe panaceum.

Działa dobrze na trawienie, łagodzi ból i stres, pomaga w zwalczaniu infekcji, świetnie działa na skórę. A do tego – odstrasza owady. Bardzo szeroki zakres działania ma także werbena.

Zioła dla Raka

Zioła dla zodiakalnych Raków to: rzepik, melisa i stokrotka. Rzepik był kiedyś nazywany „wątrobowym zielem” i rzeczywiście wpływa korzystnie na wytwarzanie żółci. Wspomaga trawienie i ma właściwości antyseptyczne. Melisa działa uspokajająco, niszczy grzyby i bakterie, a także łagodzi objawy alergii i astmy. W pospolitej stokrotce rzadko widzimy zioło, ale działa ona moczopędnie, odtruwająco, reguluje przemianę materii i obniża ciśnienie krwi.

Zioła dla Lwa

Jeśli jesteś zodiakalnym Lwem, zwróć uwagę na: wawrzyn (laur), rumianek i nagietek. Laur, poza tym, że dodaje smaku wielu potrawom, poprawia też trawienie i pomaga leczyć przeziębienie. Działa także korzystnie na skórę.

Rumianek pospolity to jedno z bardziej znanych ziół. Do jego podstawowych właściwości należy działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe. Uspokaja, łagodzi ból brzucha i problemy trawienne. Działa też korzystnie na skórę.
Nagietek często uprawimy jako roślinę ozdobną, ale warto pamiętać, że to wszechstronne zioło. Działa przeciwzapalnie, wspomaga pracę wątroby, działa wzmacniająco i łagodzi stres. Przyspiesza też gojenie się ran i łagodzi podrażnienia skóry.

Podpowiadamy: Jak uprawiać laur i do czego go wykorzystywać

Zioła dla Panny

Osobom spod znaku Panny przypisano następujące zioła: fenkuł (koper włoski), cząber, bylica boże drzewko. Zarówno fenkuł, jak i cząber mają zastosowanie w kuchni i wydatnie wspomagają nasze trawienie. Cząber działa też rozkurczowo i przeciwzapalnie. Bylica boże drzewko to zioło, które przede wszystkim wspomaga pracę wątroby, działa też korzystnie na żołądek.

Zioła dla Wagi

Ze znakiem Wagi skojarzono takie zioła jak: fiołki, krwawnik, mięta polej. Fiołki (polny i trójbarwny) działają odtruwająco, moczopędnie, obniżają ciśnienie krwi. Krwawnik poprawia trawienie, ma działanie bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne. Uwaga – zdarza się uczulenie na to zioło. Mięta polej to zaś jedna z wielu odmian mięty. Pomaga przy niestrawności, ale też przeziębieniach i chorobach skóry. Działa także uspokajająco.

Zioła dla Skorpiona

Za szczególnie korzystne dla Skorpionów uważano: bazylię, estragon i piołun. O ile dwie pierwsze rośliny to aromatyczne przyprawy, które spokojnie można stosować w kuchni (pobudzają trawienie, działają przeciwzapalnie), o tyle, podejście do piołunu zmieniło się. Bylica piołun ma wprawdzie właściwości lecznicze (szczególnie pomaga na żołądek), ale jest też toksyczna i może powodować nawet śmiertelne zatrucia. Dlatego nie można stosować piołunu samodzielnie.

Zioła dla Strzelca

Osoby spod znaku Strzelca powinny zwrócić uwagę na takie rośliny jak: arnika, mniszek lekarski, szałwia. Arnika górska to roślina, która przede wszystkim świetnie działa na wszelkiego rodzaju stłuczenia, obrzęki i urazy ciała. Pomaga też leczyć trądzik i działa korzystnie na skórę naczynkową. Uwaga - arnika jest pod ochroną, więc nie można korzystać z roślin dziko rosnących.

Mniszek lekarski, zwany popularnie (choć błędnie) - mleczem, działa dobrze na układ trawienny (szczególnie na wątrobę). Ma też właściwości moczopędne i oczyszczające organizm. Na trawienie dobrze wpływa też szałwia (warto ją używać jako przyprawę). Szałwia lekarska ma też działanie przeciwzapalne i grzybobójcze, a także ściągające i wykrzuśne. Dlatego jest pomocna w leczeniu infekcji gardła i oskrzeli, a także pomaga w problemach z dziąsłami i jamą ustną (takie zastosowanie ma także arnika).

Poznaj: Zdrowotne właściwości arniki górskiej

Zioła dla Koziorożca

Zioła dla Koziorożca to: szczaw, kokoryczka oraz żywokost. Szczaw kojarzy nam się głównie z zupą, gotowaną ze szczawiu polnego (bogatego w witaminę C), jednak jako zioło jest wykorzystywany głównie szczaw kędzierzawy, zwany kobylakiem. Poprawia on krążenie i działa wzmacniająco. Kokorycz występuje w kilku odmianach – te, które wykorzystuje się leczniczo, mają działanie uspokajające i łagodzące stres.

Trzeba jednak uważać, bo zawiera również toksynę, działającą na układ nerwowo-ruchowy. Podobnie nie do końca bezpieczny jest żywokost. Do niedawna był uważany za skuteczny środek poprawiający stan błon śluzowych żołądka i jelit i stosowany m.in. w chorobie wrzodowej. Obecnie jest uważany za roślinę toksyczną, która stosowana wewnętrznie powoduje silnie uszkodzenia wątroby i płuc, a nawet śmiertelne zatrucia. Natomiast żywokost można stosować zewnętrznie – poprawia stan skóry i przyspiesza gojenie się ran.

Oceń artykuł
1,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także