Zimowy ogród pełen kolorów – krzewy ozdobne przez cały rok

0
Ogród zimą
W ogrodzie warto posadzić krzewy o dekoracyjnych owocach, pędach i kształcie. Dzięki nim ogród będzie wyglądał ciekawie również zimą.

Sadząc w ogrodzie krzewy o ozdobnych owocach, pędach lub korze, sprawimy, że nasz ogród będzie wyglądał atrakcyjnie o każdej porze roku.

Co zrobić, żeby ogród był kolorowy zimą

Choć mogłoby się wydawać, że zimowy ogród nie jest miejscem szczególnie atrakcyjnym, wcale nie musi być to prawda, gdyż istnieje wiele gatunków roślin, których walory ozdobne najlepiej prezentują się właśnie zimą.

Zobacz zdjęcia

Ognik

Ogniki mają owoce o żywych kolorach, które zdobią krzewy również zimą.

Hans - pixabay.com
Ostrokrzew

Ostrokrzewy mają czerwone owoce (ale nie tylko), wiele odmian ma też zielone liście zimą.

Stevebidmead - pixabay.com
Berberys

Berberysy to krzewy, które wyglądają atrakcyjnie o każdej porze roku.

Klimkin - pixabay.com
Pięknotka Bodiniera

Owoce pięknotki zdobią ją tylko do pierwszych mrozów, ale mają niezwykły kolor.

Hans - pixabay.com
Śnieguliczka

Śnieguliczka to łatwy w uprawie krzew o dekoracyjnych i trwałych owocach.

Hans - pixabay.com
Derenie

Kiedy opadną liście, ujawnia się niezwykły kolor pędów dereni.

Katarzyna Laszczak
Wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska na ciekawie powykręcane gałęzie, które nadają jej ciekawy wygląd również zimą.

Michał Laszczak

Kolorowe pędy, wielobarwne owoce, zimozielone liście czy ciekawy kształt pędów, doskonale wyglądają na tle białego śniegu i szarego krajobrazu. Jeśli więc posadzimy w ogrodzie odpowiednie gatunki roślin, będziemy mogli cieszyć się ich urodą także zimą.

Polecamy: Rośliny do ogrodu, które kwitną zimą

Ogniki - krzewy barwnych owocach

Czołowe miejsce wśród roślin ozdobnych zimą, zajmują gatunki tworzące kolorowe owoce. W ogrodzie szczególnie atrakcyjnie prezentują się ogniki szkarłatne, których czerwone, pomarańczowe lub żółte jagody, wspaniale kontrastują z bielą śniegu lub jasną ścianą budynku. Ogniki mają kolczaste pędy i mogą dorastać do ok. 1,5 m wys., dlatego znakomicie sprawdzają się w roli żywopłotów obronnych.

Rośliny można też sadzić w grupach lub pojedynczo, gdyż pięknie prezentują się na trawniku lub rabacie. Decydując się na uprawę ogników, musimy jednak pamiętać, że nie są to rośliny zbyt mrozoodporne (znoszą spadki temperatur do -20°C), dlatego należy uprawiać je tylko w najcieplejszych rejonach kraju i na osłoniętych stanowiskach.

Czy wiesz, że również zimą możesz mieć świeże warzywa z ogródka? Podpowiadamy, co posadzić

Dekoracyjne ostrokrzewy

Wśród gatunków o ozdobnych owocach znajdują się też ostrokrzewy, z których większość to także rośliny zimozielone (z wyjątkiem obficie owocującego ostrokrzewu okółkowego). Wprawdzie najbardziej znany ostrokrzew kolczasty, którego czerwone owoce i zielone liście zdobią stroiki bożonarodzeniowe, nie czuje się w naszym kraju zbyt dobrze i często przemarza, ale za to kilka innych radzi sobie u nas całkiem nieźle.

Do ostrokrzewów, które na mają problemów z polskim klimatem należy przede wszystkim ostrokrzew Meservy, posiadający liczne odmiany o czerwonych lub żółtych owocach, ostrokrzew amerykański, ostrokrzew okółkowy oraz nieco mniej popularny ostrokrzew japoński.

Uprawiając ostrokrzewy, musimy jednak pamiętać, że są to rośliny dwupienne. Dlatego chcąc doczekać się ich atrakcyjnych owoców, musimy posadzić w ogrodzie zarówno rośliny żeńskie jak i męskie. Na owocowanie nie możemy natomiast liczyć u odmian typowo męskich (np. „Ferox Argentea”), u których ozdobą są atrakcyjne liście. Rośliny są też zwykle mniej odporne na mróz niż gatunek, dlatego wymagają zimowego okrycia.

To Cię zainteresuje: Jemioła - półpasożyt drzew o ciekawych właściwościach

Inne krzewy o ozdobnych owocach

Wspaniałą dekoracją ogrodu mogą być też czerwone owoce berberysów. Krzewy mają wiele atrakcyjnych i pięknych odmian, dlatego każdy może wśród nich znaleźć rośliny najbardziej odpowiadające jego oczekiwaniom. Ciekawą rośliną o ozdobnych owocach jest też pięknotka Bodiniera. Wprawdzie jej owoce utrzymują się na pędach tylko do pierwszych mrozów, ale ich niezwykły, intensywny, fioletowo-lilowy kolor, z pewnością zasługuje na uwagę.

Gatunkami o ozdobnych owocach, utrzymujących się na pędach do pierwszych mrozów lub dłużej, są także irgi poziome, cisy pospolite, śnieguliczki, kaliny koralowe, ligustry pospolite, róże dzikie i pomarszczone, jarzęby pospolite oraz rokitniki wąskolistne (rośliny dwupienne - tylko żeńskie osobniki mają owoce).

Derenie – krzewy o kolorowych pędach

Kolejną grupą roślin dekoracyjnych zimą, są gatunki o ozdobnych pędach lub ciekawej korze. Jednymi z najatrakcyjniejszych są derenie, a w szczególności dereń biały, rozłogowy i świdwa, których kolorowe pędy pięknie prezentują się na tle białego śniegu.

Pierwszy z nich posiada wiele ciekawych odmian o pędach w czerwonym kolorze (np.„Sibirica”, „Elegantissima”), drugi prezentuje pędy żółte (np. „Flaviramea”, „Silver and Gold”), natomiast pędy ostatniego mają kolor pomarańczowy („Midwinter Fire”). Nie tylko jednak barwa pędów może stanowić o atrakcyjności rośliny.

Poznaj: Pięknotkę Bordinera i dowiedz się, jak uprawiać ten krzew ozdobny

Drzewa i krzewy o ciekawym pokroju

Równie piękne mogą być też gatunki, których pędy mają ciekawy kształt (np. wierzba mandżurska,  leszczyna pospolita odm. „Contorta”, modrzew japoński odm. „Diana”, robinia akacjowa odm. „Tortuosa”, wierzba sachalińska odm. „Sekka”) lub których pień, gałęzie i pędy pokrywa dekoracyjna kora (np. u białych brzóz np. brzozy brodawkowatej i papierowej oraz brzozy pożytecznej odm. „Doorenbos” i „Long Trunk”, klonu strzępiastokorego, u którego pomarańczowo-brązowa kora, łuszczy się w ciekawy sposób oraz stewarcji kameliowatej, trzmieliny oskrzydlonej i korkowej.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także