Zimowity - uprawa, wymagania, rozmnażanie

Zimowity to niezwykłe jak na polskie warunki rośliny. Wiosną tworzą tylko rozety wąskich, zielonych liści. Zakwitają jesienią, wyglądem przypominając duże jasnofioletowe krokusy.

Zimowit należy do liliowatych i jest byliną tworzącą bulwy. Zimowity można sadzić w ogródkach skalnych – szczególnie efektownie wyglądają posadzone w grupach, w trawie lub wśród iglaków. Wysmukłe kielichy ich kwiatów mogą mieć barwę różową, czerwonawą, ciemnofioletową lub białą, choć najczęściej w naszym klimacie spotykamy te jasnofioletowe. Zimowity są roślinami silnie rozrastającymi się i długowiecznymi. Wiosną wytwarzają rozetę liści, która zasycha latem. Zaschnięte liście możemy lekko przyciąć, ale nie należy ich obrywać. Okres ich kwitnięcia przypada na wrzesień i październik. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na mróz.

Stanowisko i uprawa zimowitów

Zimowity najlepiej rosną w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Lubią wilgoć, źle więc znoszą dłuższe przesuszenie. Wymagają gleby zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i dobrze uprawionej. Zimowity należy nawozić dobrze przefermentowanym obornikiem lub stosować inny nawóz organiczny. Źle nawożone przestają kwitnąć.

Przeczytaj też: Jak założyć kompostownik

Rozmnażanie zimowitów

Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych. Wykopuje się je, co kilka lat i rozdziela bulwy. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg w lipcu lub sierpniu, ale nie później niż we wrześniu powinny być znowu posadzone. Bulwy umieszcza się w ziemi na głębokosci10-20 cm – w zależności od ich wielkości. Kwitną tym obficiej, im dłużej rosną w tym samym miejscu. Nie należy więc ich zbyt często przesadzać.

Zobacz też: Jakie kwiaty sadzić we wrześniu

UWAGA: cała roślina zimowita jest silnie trująca,
należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi.

Zastosowanie zimowitów

Zimowity stosowano kiedyś  w lecznictwie ludowym, były też przedmiotem zabobonów. Dawniej w celach leczniczych zbierano nasiona i bulwy zimowita, obecnie tylko z roślin dziko rosnących pozyskuje się nasiona i wytwarza z nich preparaty stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Mają one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bulwy stosuje się w zwalczaniu chorób reumatycznych. W Szwajcarii wyciągiem z zimowitów barwiło się kiedyś pisanki wielkanocne.

Polecane odmiany zimowitów:

  • „Album” –  odmiana biała o drobnych kwiatach,
  • „Albiplenum” – biała, pełnokwiatowa,
  • „Plenum” –  odmiana lilioworóżowa, o pełnych kwiatach,
  • „Rubrum” – purpurowa.

Katalog roślin

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Czubaj

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także