Zimowity - uprawa, wymagania, rozmnażanie

3
Zimowity
Zimowity są piękną ozdobą jesiennego ogrodu. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność, bo są trujące.

Zimowity to niezwykłe jak na polskie warunki rośliny. Wiosną tworzą tylko rozety wąskich, zielonych liści. Zakwitają jesienią, wyglądem przypominając duże jasnofioletowe krokusy.

Zimowit należy do liliowatych i jest byliną tworzącą bulwy. Zimowity można sadzić w ogródkach skalnych; szczególnie efektownie wyglądają posadzone w grupach, w trawie lub wśród iglaków. Wysmukłe kielichy ich kwiatów mogą mieć barwę różową, czerwonawą, ciemnofioletową lub białą, choć najczęściej w naszym klimacie spotykamy te jasnofioletowe. Warto wiedzieć, że są także zimowity o pełnych kwiatach (odmiana Waterlily, Plenum).

Zobacz zdjęcia

Zimowity

Zimowity mogą mieć zróżnicowane kolory, jednak najbardziej popularne są jasnofioletowe.

12019 - pixabay.com
Zimowit jesienny

Zimowity są długowieczne i ładnie rozrastają się, tworząc kępy.

_Alicja_ - pixabay.com
Kwiaty zimowita

Uprawiając zimowity trzeba pamiętać o ich podlewaniu i nawożeniu.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Zimowity w ogrodzie

Charakterystyczną cechą zimowitów jest to, że kiedy kwitną, nie mają liści.

Hans - pixabay.com
Zimowit

Zimowity są trujące! Uważajmy, żeby nie pomylić ich z krokusami jesiennymi (Crocus sativus), które dostarczają szafranu.

Hans - pixabay.com
Liście zimowita powabnego

Liście zimowitów pojawiają się w maju-czerwcu, po czym zanikają (nie należy ich przycinać, bo muszą "nakarmić" cebulę).

Katarzyna Laszczak

Zimowity są roślinami silnie rozrastającymi się i długowiecznymi. Na przełomie wiosny i lata wytwarzają rozetę liści, która zasycha latem. Zaschnięte liście możemy lekko przyciąć, ale nie należy ich obrywać. Okres ich kwitnięcia przypada na połowę września i październik. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na mróz. Optymalny termin sadzenia zimowitów to druga połowa sierpnia.

UWAGA: cała roślina zimowita jest silnie trująca, należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi. Zabiegi pielęgnacyjne lepiej wykonywać w rękawiczkach.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu

Stanowisko i uprawa zimowitów

Zimowity najlepiej rosną w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Lubią wilgoć, źle więc znoszą dłuższe przesuszenie. Wymagają gleby zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i dobrze uprawionej. Zimowity należy nawozić dobrze przefermentowanym obornikiem lub stosować inny nawóz organiczny. Źle nawożone przestają kwitnąć.

Rozmnażanie zimowitów

Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych. Wykopuje się je, co kilka lat i rozdziela bulwy. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg w lipcu lub sierpniu, kiedy powinny być znowu posadzone. Bulwy umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 15 cm – w zależności od ich wielkości. Kwitną tym obficiej, im dłużej rosną w tym samym miejscu. Nie należy więc ich zbyt często przesadzać.

Przeczytaj też: Szafran, czarnuszka, nasturcja - rośliny na egzotyczne przyprawy

Zastosowanie zimowitów

Zimowity stosowano kiedyś  w lecznictwie ludowym, były też przedmiotem zabobonów. W Szwajcarii wyciągiem z zimowitów barwiło się kiedyś pisanki wielkanocne.Dawniej w celach leczniczych zbierano nasiona i bulwy zimowita, obecnie tylko z roślin dziko rosnących pozyskuje się nasiona i wytwarza z nich preparaty stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Mają one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bulwy stosuje się w zwalczaniu chorób reumatycznych. Ze względu na silne właściwości trujące zimowitów nie wolno stosować samodzielnie!

Polecane odmiany zimowitów:

  • „Album” –  odmiana biała o drobnych kwiatach,
  • „Albiplenum” – biała, pełnokwiatowa,
  • „Plenum” –  odmiana lilioworóżowa, o pełnych kwiatach,
  • „Rubrum” – purpurowa.

Zobacz też: Jakie kwiaty sadzić we wrześniu

Warto wiedzieć

Zimowity jesienne rosną dziko w Polsce, ale są objęte częściową ochroną (tzn. żeby je zrywać, trzeba mieć pozwolenie).

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Czubaj

Polecamy Ci również

Zobacz także