Zimowity to niezwykłe jak na polskie warunki rośliny. Wiosną tworzą tylko rozety wąskich, zielonych liści. Zakwitają jesienią, wyglądem przypominając duże jasnofioletowe krokusy.
Zimowit należy do liliowatych i jest byliną tworzącą bulwy. Zimowity można sadzić w ogródkach skalnych; szczególnie efektownie wyglądają posadzone w grupach, w trawie lub wśród iglaków. Wysmukłe kielichy ich kwiatów mogą mieć barwę różową, czerwonawą, ciemnofioletową lub białą, choć najczęściej w naszym klimacie spotykamy te jasnofioletowe. Warto wiedzieć, że są także zimowity o pełnych kwiatach (odmiana Waterlily, Plenum).
Zobacz zdjęcia

Zimowity mogą mieć zróżnicowane kolory, jednak najbardziej popularne są jasnofioletowe.
12019 - pixabay.com
Zimowity są długowieczne i ładnie rozrastają się, tworząc kępy.
_Alicja_ - pixabay.com
Uprawiając zimowity trzeba pamiętać o ich podlewaniu i nawożeniu.
Werner22Brigitte - pixabay.com
Charakterystyczną cechą zimowitów jest to, że kiedy kwitną, nie mają liści.
Hans - pixabay.com
Zimowity są trujące! Uważajmy, żeby nie pomylić ich z krokusami jesiennymi (Crocus sativus), które dostarczają szafranu.
Hans - pixabay.com
Liście zimowitów pojawiają się w maju-czerwcu, po czym zanikają (nie należy ich przycinać, bo muszą "nakarmić" cebulę).
Katarzyna LaszczakZimowity są roślinami silnie rozrastającymi się i długowiecznymi. Na przełomie wiosny i lata wytwarzają rozetę liści, która zasycha latem. Zaschnięte liście możemy lekko przyciąć, ale nie należy ich obrywać. Okres ich kwitnięcia przypada na połowę września i październik. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na mróz. Optymalny termin sadzenia zimowitów to druga połowa sierpnia.
UWAGA: cała roślina zimowita jest silnie trująca, należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi. Zabiegi pielęgnacyjne lepiej wykonywać w rękawiczkach.
Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu
Stanowisko i uprawa zimowitów
Zimowity najlepiej rosną w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Lubią wilgoć, źle więc znoszą dłuższe przesuszenie. Wymagają gleby zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i dobrze uprawionej. Zimowity należy nawozić dobrze przefermentowanym obornikiem lub stosować inny nawóz organiczny. Źle nawożone przestają kwitnąć.
Rozmnażanie zimowitów
Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych. Wykopuje się je, co kilka lat i rozdziela bulwy. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg w lipcu lub sierpniu, kiedy powinny być znowu posadzone. Bulwy umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 15 cm – w zależności od ich wielkości. Kwitną tym obficiej, im dłużej rosną w tym samym miejscu. Nie należy więc ich zbyt często przesadzać.
Przeczytaj też: Szafran, czarnuszka, nasturcja - rośliny na egzotyczne przyprawy
Zastosowanie zimowitów
Zimowity stosowano kiedyś w lecznictwie ludowym, były też przedmiotem zabobonów. W Szwajcarii wyciągiem z zimowitów barwiło się kiedyś pisanki wielkanocne.Dawniej w celach leczniczych zbierano nasiona i bulwy zimowita, obecnie tylko z roślin dziko rosnących pozyskuje się nasiona i wytwarza z nich preparaty stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Mają one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bulwy stosuje się w zwalczaniu chorób reumatycznych. Ze względu na silne właściwości trujące zimowitów nie wolno stosować samodzielnie!
Polecane odmiany zimowitów:
- „Album” – odmiana biała o drobnych kwiatach,
- „Albiplenum” – biała, pełnokwiatowa,
- „Plenum” – odmiana lilioworóżowa, o pełnych kwiatach,
- „Rubrum” – purpurowa.
Zobacz też: Jakie kwiaty sadzić we wrześniu
Warto wiedzieć
Zimowity jesienne rosną dziko w Polsce, ale są objęte częściową ochroną (tzn. żeby je zrywać, trzeba mieć pozwolenie).
wika001
zimowity są cudowne! wyglądają jakby wiosna przyszła jesienią
kinga_rr
przepiękne. Żałuję tylko, że przegapiłam termin sadzenia, ale w przyszłym roku posadzę zimowity na pewno
saba.solarz
a ja dość długo myślałam, że to są krokusy