Ogród na dachu to sposób na powiększenie powierzchni działki i ciekawą, zieloną aranżację budynku. Zielone dachy są od dawna popularne między innymi w Skandynawii, coraz częściej trafiają też do naszych miast.
Ogród na dachu ma wiele zalet – również z punktu widzenia właściwości dachu. By można było stworzyć ogród na dachu, należy o tym pomyśleć już na etapie projektowania i budowy dachu (zapraszamy do portalu e-dach.pl). Tylko właściwie ułożone warstwy dachu i przygotowanie podłoża oraz drenażu zapewnią odpowiednie warunki użytkowania. Zielone dachy można ogólnie podzielić na dwie kategorie – ekstensywne i intensywne.
Dachy ekstensywne
Zielony dach ekstensywny wymaga mniej nakładów pracy i kosztów. Warstwa wegetacyjna (humus) jest stosunkowo cienka (już od 6-10 cm). Na takich dachach najlepiej sprawdzają się rośliny niskie i przyzwyczajone do trudnych warunków klimatycznych, szczególnie odporne na okresowe przesychanie. Bardzo dobrze sprawdzają się rośliny alpejskie i górskie oraz mchy. Efektownie wyglądają rośliny tworzące kobierce. Na dachach ekstensywnych, o cienkiej warstwie wegetacyjnej, dobrze rosną odmiany rozchodnika, rojnika, kostrzewy i macierzanki. Inne polecane gatunki to: czyściec wełnisty, driakiew kaukaska, jastrzębiec kosmaczek, głowienki, smagliczki, ukwapy, zawciągi i wrzosy. Praktyczne i efektowne są także rośliny gruboszowate, akumulujące wodę w tkankach miękkich liści. Można także siać trawy, lecz wymagają one regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – podlewania i przycinania.
Dachy intensywne
Zielone dachy intensywne różnią się od ekstensywnych przede wszystkim znacznie większą grubością warstwy wegetacyjnej (nawet do 2 m). Ponieważ taka warstwa jest znacznie cięższa, musi być pod nią zapewniona odpowiednia konstrukcja dachu. Na takim dachu można sadzić znacznie więcej gatunków roślin – choć przede wszystkim te, które preferują stanowiska słoneczne, żyzną przepuszczalną glebę i nie są wrażliwe na okresowe przesuszenie. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie krzewów, czy karłowatych odmian drzew w doniczkach. Do nasadzeń na taki dach szczególnie dobrze nadają się żywotniki, berberys Thunberga, jałowce, irgi. Z kwiatów można sadzić m.in. róże, goździki, floksy, lawendę, kocimiętkę, czy pięciornik krzewiasty. Ogród intensywny wymaga znacznie większych nakładów prac pielęgnacyjnych – rośliny na nim rosnące wymagają standardowego podlewania, nawożenia i przycinania.
cynamonowymuffinek
moja przyjaciółka niedawno zdecydowała się na takie zielone dachy z bauder i to było faktycznie jest bardzo dobre rozwiązanie. podobno temperatura przez taką instalację robi się niższa, a no i zieleń pobiera sporo nieczystości i pyłki z powietrza. a to było ważne, zwłaszcza dla alergików. gdybym mogła to sama bym się zdecydowała na coś takiego... może za jakiś czas
szmeraczka
A jak z odśnieżaniem takich zielonych dachów? Da się samemu czy potrzebna firma?
iparts
Zielone dachy to bardzo dobra opcja i ciekawie wyglądają
kajtek233
fajne zielone dachy robi green flor. Sasiad ma i wyglada to ekstra. Zaluje ze sam nie wybralem takiego rozwiazania, ale moze nic stracowanego. Wiecie ile moze kosztowac zmiana dachu z blachodachowki na zielony dach?
ginewra
Taki zamysł z zielonym dachem brzmi bardzo ciekawie i inspirującą! Zwłaszcza na małej działce ma to swoje plusy. Pracownia Pracowniamprojekt.pl świetnie zna się na takich projektach i realizacjach. Warto sobie przejrzeć ich galerię!
fivetrees
Mi się akurat takie zielone dachy kompletnie nie podobają. Chociaż nie twierdzę, że zawsze wyglądają źle.
strugak
Ten temat został doskonale wyjaśniona w jednym z artykułów na portalu bedandbath.pl zaglądnij tam, aby wszystkiego się dowiedzieć.
gardenrun
Też mam zielony dach.
DariuSz33
Ja jestem za wyborem dachu dwuspadowego który będzie dużą wygodą i jednocześnie najtrwalszym rozwiązaniem. Jeżeli będziesz na etapie doboru pokryć dachowych to sprawdźcie propozycje od Braas w zakresie dachówek ceramicznych i cementowych, a od niedawna również balchodachówek panelowych Decra i Quadro które są świetna opcją w zakresie pokryć lekkich.
zmarzlak
Wiecie może czy na zielonym dachu można położyć taką trawę z rolki i jakie warunki trzeba do tego spełnić (minimalna grubość warstwy ziemi, konstrukcja dachu itd).
majawogrodzie
Jakiś czas temu słyszałam, że kruszywa ceramiczne Liapor można wykorzystywać bez problemu w ogrodnictwie i mają za zadanie w napowietrzenie podłożach.
sarnecki.p
Dzięki za kontakt ! bo ja własnie szukałem takiego dystrybutora kruszyw na zielone dachy. Już zamówiłem dostawę z tej firmy i Liapor i czekam.
robertosz
marzy nam się takie coś, widziałem u znajomych i doskonale to wyglada, robi klimat
tetate
A ja jeszcze tego rozwiązana w swoim mieście nie widziałem. Nie jest to takie popularne w Polsce jak za granicą. Z drugiej strony z tego co widzę są firmy, które obecnie oferują możliwość zrobienia sobie takiego dachu. Tak wiec opcja jest, trzeba tylko mieć odpowiednie chęci.
Często jednak jest to rozwiązanie stosowane w galeriach handlowych i biurowcach. Wydaje mi się, ze będzie coraz bardziej popularne wraz z upływem lat.