Zielone dachy - rośliny

14
Zielone dachy - rośliny

Ogród na dachu to sposób na powiększenie powierzchni działki i ciekawą, zieloną aranżację budynku. Zielone dachy są od dawna popularne między innymi w Skandynawii, coraz częściej trafiają też do naszych miast.

Ogród na dachu ma wiele zalet – również z punktu widzenia właściwości dachu. By można było stworzyć ogród na dachu, należy o tym pomyśleć już na etapie projektowania i budowy dachu (zapraszamy do portalu e-dach.pl). Tylko właściwie ułożone warstwy dachu i przygotowanie podłoża oraz drenażu zapewnią odpowiednie warunki użytkowania. Zielone dachy można ogólnie podzielić na dwie kategorie – ekstensywne i intensywne.

ogród na dachuDachy ekstensywne
Zielony dach ekstensywny wymaga mniej nakładów pracy i kosztów. Warstwa wegetacyjna (humus) jest stosunkowo cienka (już od 6-10 cm). Na takich dachach najlepiej sprawdzają się rośliny niskie i przyzwyczajone do trudnych warunków klimatycznych, szczególnie odporne na okresowe przesychanie. Bardzo dobrze sprawdzają się rośliny alpejskie i górskie oraz mchy. Efektownie wyglądają rośliny tworzące kobierce. Na dachach ekstensywnych, o cienkiej warstwie wegetacyjnej, dobrze rosną odmiany rozchodnika, rojnika, kostrzewy i macierzanki. Inne polecane gatunki to: czyściec wełnisty, driakiew kaukaska, jastrzębiec kosmaczek, głowienki, smagliczki, ukwapy, zawciągi i wrzosy. Praktyczne i efektowne są także rośliny gruboszowate, akumulujące wodę w tkankach miękkich liści. Można także siać trawy, lecz wymagają one regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – podlewania i przycinania.

Dachy intensywne
Zielone dachy intensywne różnią się od ekstensywnych przede wszystkim znacznie większą grubością warstwy wegetacyjnej (nawet do 2 m). Ponieważ taka warstwa jest znacznie cięższa, musi być pod nią zapewniona odpowiednia konstrukcja dachu. Na takim dachu można sadzić znacznie więcej gatunków roślin – choć przede wszystkim te,zielone dachy które preferują stanowiska słoneczne, żyzną przepuszczalną glebę i nie są wrażliwe na okresowe przesuszenie. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie krzewów, czy karłowatych odmian drzew w doniczkach. Do nasadzeń na taki dach szczególnie dobrze nadają się żywotniki, berberys Thunberga, jałowce, irgi. Z kwiatów można sadzić m.in. róże, goździki, floksy, lawendę, kocimiętkę, czy pięciornik krzewiasty. Ogród intensywny wymaga znacznie większych nakładów prac pielęgnacyjnych – rośliny na nim rosnące wymagają standardowego podlewania, nawożenia i przycinania.

lawenda na dachurośliny na dachu

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Bauder

Polecamy Ci również

Zobacz także