Zefirant - roślina cebulowa, która kwitnie późnym latem. Uprawa i wymagania

0
Zefiranty
Zefiranty to nieduże, ale piękne kwiaty. Nadają się do uprawy w ogrodzie i na balkonie.

Zefiranty to bardzo wdzięczne rośliny cebulowe, które kwitną późnym latem. Podpowiadamy, jakie mają wymagania i jak uprawiać zefiranty.

Zefiranty to mało znane kwiaty, a warto na nie zwrócić uwagę. Świetnie nadają się na skalniaki i rabaty, ale mogą też zdobić balkony i tarasy. Nie są wysokie (dorastają do ok. 20-30 cm wysokości), a ich kwiaty mogą kojarzyć się z krokusami lub zimowitami. Z tymi ostatnimi łączy je też termin kwitnienia, bo zefiranty kwitną pod koniec lata. Zdarza się, że zakwitną wcześniej, bo ich zachowanie w dużej mierze zależy od pogody.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać zimowity w ogrodzie

Rozkwitają wtedy, gdy po okresie suszy pojawią się deszcze. Do tego nawiązują ich angielskie potoczne nazwy „rainlily” i „rainflower” (deszczowa lilia i deszczowy kwiat). Natomiast nazwa botaniczna pochodzi od Zefira – uosobienia zachodniego wiatru, który często przynosił deszcz.

Zobacz zdjęcia

Zefiranty

Zefiranty można sadzić w gruncie lub w doniczkach. Nie potrzebują dużo miejsca.

Sandid - pixabay.com
Zefirant biały (Zephyranthus candida)

Zefiranty mają ponad 80 gatunków. W uprawie i sprzedaży najczęściej spotyka się różne ich krzyżówki.

Katarzyna Laszczak
Żółty zefrant

Kwiaty zefirantów przypominają krokusy lub zimowity.

Varun_saa - pixabay.com
Zefiranty w ogrodzie

Kwiaty zefirantów mają różne kolory. Często tzw. gardziel jest w innym kolorze niż pozostała część.

Sandid - pixabay.com
Zefiranty

Zefiranty kwitną późnym latem.

Sandid - pixabay.com

Zefiranty – co to za kwiaty

Zefiranty pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie rośnie ich kilkadziesiąt gatunków. W uprawie najczęściej spotyka się mieszańce, które bywają nazywane zefirantem wielkokwiatowym. Ich kwiaty mają różne kolory – białe, żółte, różowe, pomarańczowe, często mają inaczej ubarwioną tzw. gardziel. Kwiaty są lejkowate i mają sześć płatków o równej długości. Najczęściej zamykają się na noc. Pęd kwiatowy jest pozbawiony liści, ale wyrasta z ich kępy. Liście zefiranta są bardzo wąskie (mogą się kojarzyć z grubą trawą) i nieco dłuższe od pędów kwiatowych.

Uwaga: zefiranty są trujące.

Jak uprawiać zefiranty

Zefiranty to rośliny cebulowe. Sadzi się je wiosną, w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Zefiranty można sadzić także w doniczkach, które można zadołować w ogrodzie lub umieścić na tarasie czy balkonie (z tym, że lepiej nie łączyć ich w doniczkach z innymi kwiatami). Warto wybrać dla nich słoneczne miejsce, z żyzną przepuszczalną ziemią. Dobrze jest wymieszać ją z kompostem, a potem zasilać nawozem bogatym w potas (do roślin kwitnących lub cebulowych).

Te rośliny warto sadzić w większych grupach – po pierwsze wyglądają wtedy naprawdę efektownie, a po drugie – lubią rosnąć w zagęszczeniu.

Polecamy też: Kamasję i podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę

Podlewane zefirantów

Zefiranty mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę i niemal nie wymagają podlewania. Nawadnia się je dopiero, kiedy górna warstwa ziemi przeschnie. Dopiero w połowie lata warto zwiększyć częstotliwość podlewania. W naturze kwitną, kiedy po okresie suszy zaczyna padać. Taki model nawadniania zachęci je do kwitnienia.

Mrozoodporność i zimowanie zefirantów

W naturze występują w strefie ciepłego klimatu i nie są w pełni odporne na mróz. W Polsce zaleca się wykopanie ich cebul przed zimą, podobnie jak mieczyków czy bulw dalii. Przechowuje się je w chłodnym, suchym miejscu do wiosny. Jedynie w najcieplejszych regionach można pozostawiać je w gruncie, ale pod dobrym okryciem.

Jak rozmnażać zefiranty

Zefiranty najłatwiej rozmnożyć za pomocą cebul przybyszowych, które wyrastają wokół cebuli matecznej. Oddziela się je, kiedy cebule nieco przeschną, a sadzi wiosną. Im cebula większa, tym szybciej zakwitnie, jednak i z mniejszych doczekamy się kwiatów po kilku sezonach (do tego czasu można je sadzić np. na rozsadniku).

Poznajcie: Najbardziej jadowitą roślinę świata

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także