Zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu

Zbiornik na wodę deszczową
Zbiornik na wodę deszczową wykonany z drewnianych listewek i wyłożony folią to estetyczne i praktyczne rozwiązanie.

Woda deszczowa idealnie nadaje się do nawadniania ogrodu. Jej zaletami, poza zerowymi kosztami uzyskania, są składniki odżywcze zawarte w deszczówce oraz odpowiedni, lekko kwaśny odczyn, dlatego warto ją magazynować.

Jaki zbiornik na deszczówkę?

Do gromadzenia wody deszczowej przyda odpowiedni zbiornik. Nie poleca się stosowania zbiorników metalowych, z których związki metali przedostają się do wody. Równie nieodpowiednie są zbiorniki betonowe, ze względu na wapń przenikający do wody.

Praktycznym i estetycznym rozwiązaniem są zbiorniki wykonane z impregnowanych drewnianych listewek, spiętych stalowymi obręczami. Z zewnątrz można je pomalować na dowolny kolor, od wewnątrz są wyłożone wytrzymałą i elastyczną folią. Zbiornik na deszczówkę powinien być wyposażony w pokrywę, która zapobiega rozwojowi glonów oraz przedostawaniu się zanieczyszczeń, zapewnia też bezpieczeństwo dzieciom i zwierzętom, przebywającym w ogrodzie.

Pompa do deszczówki

W zbiorniku można zainstalować pompę (np. Gardena Classic), ułatwiającą korzystanie ze zgromadzonej wody. Pompa ma wbudowany filtr, zapobiegający przedostawaniu się zanieczyszczeń, a dodatkowa stopka chroni przed przedostawaniem się brudu. Ponadto pompa zawiera włącznik pływakowy, chroniący ją przed pracą „na sucho”.

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie

Gromadzenie wody deszczowej w zbiorniku ułatwia też specjalny filtr, montowany do rury spustowej. Deszczówkę można zbierać z dachów pokrytych różnymi pokryciami, takimi jak blachodachówka, dachówki ceramiczne i betonowe. Można w ten sposób odzyskać do 90% wody opadowej.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także