Zanim urządzisz ogród

2
Zanim urządzisz ogród

Wybór projektu domu zwykle zajmuje nam dużo czasu i uwagi. Nie mniejszą powinniśmy poświęcić projektowi ogrodu, by dostarczył nam jak najwięcej radości i relaksu. Poniżej kilka podstawowych rad, na co zwrócić uwagę, zanim urządzimy ogród.

1. Warunki. Istotna jest lokalizacja domu i ogrodu – należy zastanowić się jak usytuowany jest ogród względem kierunków geograficznych, czy mamy więcej słońca, czy cienia i jaki rodzaj gleby występuje w naszym ogrodzie. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie rośliny i nie narazimy się na straty sadząc takie, którym warunki nie odpowiadają.

2. Jak będziemy urządzać ogród – czy decydujemy się na projektanta, który przygotuje całościowy projekt, czy też będziemy aranżować ogród samodzielnie, partiami. Ważna jest przy tym wielkość ogrodu (i zasobność portfela).

3. Warto porozmawiać z sąsiadami o szkodnikach występujących w naszej okolicy. Pozwoli to zabezpieczyć się przez niektórymi gatunkami już na etapie projektowania ogrodu i sadzenia roślin. Sadźmy rośliny zgodnie z ich wymaganiami (glebowymi, klimatycznymi), uwzględnijmy także to, jaki jest najlepszy czas na posadzenie poszczególnych gatunków.

4. Koniecznie weźmy pod uwagę rozrost roślin. Nie sadźmy ich zbyt blisko siebie, ani domu. Niewielka sadzonka drzewka czy krzewu za kilka lat stanie się drzewem i zamiast miłej roślinki za oknem będziemy mieli potężny okaz zasłaniający widok i zacieniający pokój. Rośliny posadzone zbyt blisko siebie również nie rosną dobrze.

5. Poszukajmy inspiracji. Dobrze jest skorzystać z rad i doświadczeń sąsiadów (to też dobra okazja to nawiązania kontaktów), czy poradników. Źródłem fachowej wiedzy, miejscem wymiany doświadczeń może być także forum internetowe.

6. Wyznaczmy miejsca pod rośliny, pamiętając o tym, by pozostawić miejsce na ścieżki czy fragment trawnika na zabawy w ogrodzie, albo miejsce pod grill. Weźmy pod uwagę również wielkość sadzonych roślin tak, aby większe nie zasłaniały nam mniejszych.

7. Zastanówmy się też nad światłem w ogrodzie. Oświetlenie ścieżek czy tarasu, gdzie będziemy spędzać czas jest praktyczne, ale skierowanie światła również na wybrane okazy roślin może być bardzo efektowne i dekoracyjne.

8. Pielęgnacja ogrodu wymaga czasu. Pielenie, podlewanie, przycinanie - różne gatunki roślin wymagają różnej dozy pielęgnacji. Zastanówmy się, ile czasu będziemy chcieli i mogli poświęcić roślinom. Nie sadźmy bardzo wymagających, jeśli ogrodnictwo nie jest naszą pasją, albo jesteśmy bardzo zapracowani.

9. Zastanówmy się do czego ma nam służyć ogród – spotkania z przyjaciółmi przy grillu? Miejsce zabaw dla dzieci? Źródło zdrowych warzyw i owoców? Marzymy o oczku wodnym albo basenie? Wyznaczmy zawczasu odpowiednie miejsca.

10. Pomyślmy jaki ogród będzie pasował do naszego domu i okolicy. Wybór roślin jest ogromny. Zróżnicowana kolorystyka i pokrój roślin daje olbrzymie możliwości dopasowania do stylu domu, albo przeciwnie – skontrastowania z nim. Pomysłem są ogrody tematyczne – zen, wiktoriańskie, francuskie.

I najważniejsze - cieszmy się naszym ogrodem.

Oceń artykuł
4,09 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także