Zakładanie ogrodu - zanim wybierzesz rośliny

Oferta szkółek i sklepów ogrodniczych jest oszałamiająca. Zanim wybierzemy rośliny, warto zastanowić się jaki ogród chcemy stworzyć – i jaki możemy w naszych warunkach.

Ważne są zarówno nasze oczekiwania, jak i możliwości. Jeśli dom jest usytuowany tak, że mamy do dyspozycji ogród przed domem i na jego tyłach, można stworzyć dwie części o odrębnym charakterze. Frontowa, bardziej reprezentacyjna, to dobre miejsce na okazałe rośliny, dobrze też, żeby pasowały do reszty otoczenia. Za domem lepiej urządzić bardziej prywatną część – na przykład z grillem.

Kwiaty mogą świetnie udekorować sam dom. Można posadzić przy ścianach dekoracyjne pnącza – takie jak wisterie, albo kwiaty w doniczkach czy skrzynkach ustawić na parapetach i balkonach. Warto dobrać pojemniki pasujące do kolorystyki i stylu domu.

Jeśli planujemy oczko wodne lub basen, musimy dobrać odpowiednie rośliny – lubiące bardziej wilgotny teren, a jednocześnie nie wymagające intensywnego nawożenia. Inaczej nawozy mogą zanieczyszczać oczko wodne. Dobrze sprawdzają się dekoracyjne trawy.

Zastanówmy się ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Jeśli ogrodnictwo nie jest naszą pasją, albo mamy niewiele czasu, to najlepiej posadzić mało wymagające rośliny. Idealne są te, które naturalnie rosną w naszym mikroklimacie, wieloletnie, czy zadarniające.

I choć nie wszędzie da się stworzyć ogrody takie, jak prezentowane na zdjęciach powyżej, to piękny ogród jest w zasięgu ręki.

Oceń artykuł
5,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także