Zakładanie ogrodu – kolejność prac

Marząc o wspaniałym domu z ogrodem, dobrze jest odpowiednio zaplanować kolejność prac, tak, aby zakładanie ogrodu było jak najbardziej efektywne, a ogród – efektowny.

Kolejność prac przy zakładaniu ogrodu ma duże znaczenie – wprawdzie można przekopać grządki, żeby założyć instalację elektryczną, ale to strata czasu i pieniędzy. Dlatego prace trzeba odpowiednio zaplanować. A wczesna wiosna to najlepszy czas, by je rozpocząć.

Planowanie ogrodu

Na początek plan – zastanówmy się jak nasz dom i ogród jest zorientowany względem stron świata, czy mamy więcej miejsca za domem czy przed nim. Postarajmy się rozplanować ścieżki i wyznaczmy miejsca pod odpoczynek i rozrywkę. Fantazyjne ścieżki wyglądają malowniczo, ale pamiętajmy, że większość ludzi (i zwierząt) ma tendencję do chodzenia jak najkrótszą drogą. Weźmy to pod uwagę, planując ścieżki, żebyśmy we własnym ogrodzie nie musieli wydeptywać „skrótów”. Tak samo ważne jest wyznaczenie miejsca pod grill (dobrze, żeby dym nie wpadał wyłącznie do domu), czy miejsca zabaw dla dzieci (widok z okna pomoże je dopilnować) oraz rabat kwiatowych i innych nasadzeń. Pamiętajmy, że rośliny rozrastają się i sadzenie drzew przy oknie jest pomysłem dobrym na dwa-trzy lata, potem stanie się problemem. Zastanówmy się też nad stylem ogrodu, nawet jeśli nie będziemy mu mogli poświęcić zbyt dużo czasu, możemy wybrać np. ogród naturalny, lub leśny – jeśli mieszkamy w zadrzewionej okolicy. Możemy wykorzystać specjalne programy do projektowania ogrodów.

Prace ziemne

Prace ziemne zależą od tego w jakim stanie jest nasz ogród po budowie domu. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace aranżacyjne – musimy po budowie posprzątać. Nie wyrzucajmy jednak pochopnie wszystkich „śmieci” – pozostałości materiałów budowlanych mogą się przydać do budowy altany, czy pergoli dla roślin. Trzeba jednak usunąć gruz, itp., a także przygotować ziemię oraz przeprowadzić prace związane z ukształtowaniem terenu. Możemy się zdecydować zarówno na pofałdowany teren (optycznie powiększa ogród, ale jego planowe wykonanie jest praco- i czasochłonne) lub wyrównać nierówności. Z miejsc przeznaczonych pod trawnik, grządki czy rabaty, trzeba usunąć chwasty i przekopać ziemię.

Instalacja elektryczna

O wyprowadzeniu instalacji elektrycznej i wodnej z budynku dobrze było pomyśleć już na etapie budowy. Poza oświetleniem, w ogrodzie przyda się też jakieś gniazdko elektryczne wyprowadzone na zewnątrz. Teraz trzeba instalację rozprowadzić w ogrodzie. Instalację elektryczną możemy zaplanować i wykonać samodzielnie pod warunkiem, że jest to instalacja niskonapięciowa (12, 24 V). Kable najlepiej zakopać w ziemi – będą niewidoczne, trzeba jednak pamiętać, którędy biegną, na wypadek jakiś dodatkowych prac ziemnych (najlepiej rozrysować plan). Jeśli przewody zostawiamy na powierzchni, można zamaskować je roślinami. Do oświetlenia odleglejszych zakątków ogrodu możemy wykorzystać lampki solarne. Wprawdzie ich światło nie jest zbyt mocne, ale nie wymagają żadnej instalacji.

Nawierzchnie i mała architektura

Kolejnym etapem prac powinno być zadbanie o małą architekturę. Wszelkiego rodzaju murki oporowe, schody czy altany oraz nawierzchnie lepiej wykonać, zanim posadzimy rośliny. Unikniemy w ten sposób niszczenia roślinności, a altankę, czy murek będziemy mogli spokojnie obsadzić wybranymi roślinami.

 Ziemia pod rabaty

Tam, gdzie planujemy nasadzenia roślinne, powinniśmy zadbać o jakość gleby. Najlepiej zainwestować z ziemię ogrodową, którą wysypiemy w miejscu przyszłych rabat i grządek. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest żyzna, można ją tylko przekopać i zasilić nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Warto też sprawdzić odczyn gleby i albo posadzić rośliny odpowiednio do istniejących warunków, albo odczyn zmienić. Pewnym problemem może być kwaśna gleba, ale jest dość duży wybór roślin, które wymagają właśnie takiego podłoża, można też zastosować związki wapna, które zmienią odczyn gleby na bardziej zasadowy. Są też rośliny, które z zależność od odczynu gleby, przybierają różne kolory kwiatów – należą do nich np. hortensje.
Jeśli planujemy zamontować system nawadniania, to robimy to po przygotowaniu ziemi, a przed sadzeniem roślin.

Nasadzenia roślinne

Przed posadzeniem roślin zastanówmy się ile czasu będziemy mogli poświęcać ogrodowi i jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, zacznijmy od roślin rodzimych, łatwiejszych w uprawie. Jeśli nie będziemy mogli poświęcać zbyt wiele czasu – sadźmy rośliny wieloletnie. Zastanówmy się też nad założeniem trawnika – jego pielęgnacja zajmuje dużo czasu (połowę weekendów może zająć koszenie). Zamiast trawnika można posadzić w części ogrodu rośliny zadarniające. Natomiast jeśli zakładamy trawnik, z siewu lub rolki, zróbmy to wiosną, albo późnym latem (sierpień-wrzesień).

Zaplanowanie kolejności prac przy zakładaniu ogrodu na pewno ułatwi to zadanie i sprawi, że nie będziemy musieli powtarzać niektórych czynności, czy nawet rujnować części gotowego już ogrodu.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także