Skalniak to dobry pomysł na aranżację fragmentu ogrodu. Poza założeniem, skalniak nie wymaga dużo pracy, a przez prawie cały rok wygląda ładnie.
Skalniak, czy fragment górskiego krajobrazu
Ogrody skalne były od dawna zakładane w Azji. Do Europy przywędrowały stamtąd około XVII wieku. W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych liczy sobie już ponad 1000 lat, i tam właśnie znajdują się najpiękniejsze przykłady tak zaaranżowanych ogrodów.
Zobacz zdjęcia
Na skalniaki warto wybierać przede wszystkim te rośliny, które w naturalnych warunkach rosną w górach. Warto też je tak dobrać, by kwitły przez cały rok. Na przykład na wrzośce możemy liczyć już pod koniec zimy. Oczywiście weźmy też pod uwagę kolory. "Skalniakowe" rośliny nie powinny być wysokie, ale za to mogą być dobrze widoczne. Sadząc rośliny zwróćmy uwagę na ich wymagania glebowe - np. sasanki najlepiej rosną na niemal jałowych ziemiach i nie znoszą nawożenia. Na nasz skalniak możemy wprowadzić rośliny z różnych zakątków świata. Dobrze się na nim będzie komponował np. zawilec wdzięczny - przybysz z Południa. Na skalniaku pęknie prezentują się kępki przebiśniegów. Rojniki i rozchodniki to idealne rośliny na skalniaki. Rogownica kutnerowata wygląda bardzo ładnie i bardzo szybko się rozrasta (ale łatwo ją kontrolować). Miłek wiosenny w naturze jest pod ochroną, ale możemy go sadzić w ogrodach. Spośród liściastych krzewów na skalniaki warto zwrócić uwagę na karłowe i niskie odmiany berberysów. Na skalniak warto też wprowadzić trawy, takie jak kostrzewy. Pamiętajmy też o krzewach iglastych, takich jak kosodrzewina czy np. płożących jałowcach.
Najbardziej charakterystycznym elementem ogrodów skalnych jest kamień naturalny i oczywiście odpowiednio dobrane rośliny. Taki ogród ma naśladować fragment górskiego krajobrazu. Łącząc elementy kamieni, wody oraz zieleni, w ogrodzie skalnym można uzyskać efekt przeniesienia kawałka nietkniętej natury w sam środek naszego ogrodu.
Polecamy: Rośliny na słoneczny skalniak. Zobacz, co warto na nim posadzić
Wybieramy miejsce skalniak
Skalniak powinien być zakładany w miejscu gdzie jest największe nasłonecznienie. Najlepiej wybrać więc południową stronę naszej działki. Ważne jest, aby ogród skalny był położony na wzniesieniu, może być ono naturalne bądź uformowane sztucznie. Dobrze nadaje się np. zbocze tarasu. Takie położenie zapewni odpowiedni odpływ wody i zapobiegnie jej zaleganiu, co mogłoby zaszkodzić rosnącym na nim, górskim roślinom.
Zakładamy skalniak w ogrodzie
Podłoże do skalnego ogrodu powinno być dobrze przepuszczalne. Aby zapewnić taki efekt, można zmieszać glebę ogrodową z torfem, żwirkiem bądź pokruszonymi łupkami. Tak przygotowany grunt będzie dobrze przepuszczał powietrze i wodę.
Po wybraniu miejsca na skalniak należy odpowiednio dobrać kamień, który jest jednym z najważniejszych elementów w takim ogrodzie. Powinien być twardy, aby pozostał niezniszczony przez długie lata. Pamiętajmy także, aby ograniczyć się do jednego rodzaju kamienia - zapewni nam to uporządkowany i harmonijny wygląd ogrodu.
Sprawdź też: Jak uprawiać pierwiosnki i jakie wybrać na skalniak
Jednymi z najczęściej stosowanych materiałów są wapienie, piaskowiec oraz łupki. Warto wybrać kamień, który występuje w okolicy, łatwo będzie go wtedy wkomponować w otoczenie.
W ogrodzie skalnym można pokusić się także o umieszczenie jednej dominanty w postaci dużej skały. Stworzy to bardziej urozmaicony rysunek ogrodu. Należy pamiętać jednak, aby w wyborze takiego kamienia posługiwać się odpowiednimi proporcjami. Powinny one wynosić 5:3:1; gdzie 5 oznacza wysokość, 3 szerokość, a 1 ilość skał w odniesieniu do powierzchni, na której znajduje się ogród.
Pamiętajmy, aby nie stosować zbyt geometrycznych form w projektowaniu naszego skalniaka. Linie ścieżek czy rabat powinny być płynne i naturalne, a kamienie ułożone chaotycznie i bez zbędnej przesady, jeśli chodzi o ich ilość. To pozwoli nam uniknąć efektu nienaturalnego pagórka o regularnych kształtach, naszpikowanego skałkami.
Sprawdź też: Jak zbudować murek oporowy w ogrodzie
Rośliny do ogrodu skalnego
Jeśli chcemy uzyskać odpowiedni, górski charakter naszego skalnego ogrodu, musimy zadbać o odpowiedni dobór roślin. Powinny to być rośliny wysokogórskie, zarówno byliny, rośliny cebulowe czy zielne, ale także płożące lub karłowate krzewy iglaste. W wyborze roślin warto zwrócić uwagę na ich pokrój oraz porę kwitnienia. Najlepiej dobierać je tak, by kontrastowały ze sobą barwami, a także formą. Aby nasz skalniak był dekoracyjny, warto dobrać kwitnące rośliny w taki sposób, aby kwiaty pojawiały się jedne po drugich.
Krzewy i krzewinki na skalniak
Ozdobą ogrodu skalnego mogą być karłowate krzewy iglaste o powolnym wzroście i ciekawym pokroju. Zazwyczaj są to kosodrzewiny i świerki o rozmaitych kolorach igieł i kształtach gałęzi. Dobrym urozmaiceniem może być posadzenie karłowatej odmiany wierzby, będzie to dobry kontrast z iglastymi krzewami. Także karłowate odmiany berberysu, pięknie wybarwiające się jesienią, będą się dobrze komponować się w skalnym ogrodzie.
Dowiedz się więcej: Jakie rośliny posadzić na skalniaku, żeby kwitły prawie przez cały rok
W pobliżu krzewów pięknie będą prezentować się wszelakiego rodzaju wrzosy i wrzośce o różnych barwach. Z wrzosami może być jednak problem - muszą one mieć kwaśną ziemię, więc po pierwsze musimy im taką zapewnić, a po drugie - posadzić w ich towarzystwie inne rośliny, które też lubią kwaśne podłoże. Nie warto też ich sadzić, jeśli zdecydujemy się na użycie wapieni na skalniaku - te kamienie wrzosom nie będą odpowiadać. Natomiast wrzośce są znacznie mniej wymagające co do odczynu ziemi, nie sprawiają też innych problemów, za to kwitną już w lutym-marcu (czasem nawet styczniu) i niegroźne im wiosenne śniegi.
Rośliny cebulowe i byliny na skalniak
Jeśli chodzi o byliny i rośliny cebulowe, w ogrodzie skalnym na pewno warto posadzić krokusy, miłka wiosennego, żagwin, śnieżyczkę, przebiśnieg, szafirki, sasanki, goryczki, zawilca alpejskiego, skalnice Arendsa, floksy szydlaste czy macierzanki. Bardzo wdzięcznymi roślinami na skalniaki są rojniki i rozchodniki. Mają one sporo gatunków, różniących się wyglądem, więc nawet tylko z nich można stworzyć ciekawą kompozycję. Niektóre rojniki są zimozielone.
Trawy, takie jak kostrzewa popielata czy pstra dodadzą kompozycji uroku oraz zasłonią niewielkie luki powstałe w nasadzeniach.
Pielęgnacja skalniaka
Ogród skalny nie jest bardzo pracochłonny. Jedynie początkowe przygotowania mogą przysporzyć nieco trudności ze względu na konieczne skonstruowanie wzniesienia. Jednak dalsze prace ograniczą się jedynie do podcinania krzewów czy traw na zimę i ewentualnej zmiany roślin cebulowych.
Ogród skalny daje namiastkę górskiego krajobrazu. W jego otoczeniu wyjątkowo dobrze wypoczywa się i relaksuje.
bakusinik
super wygladaja takie skalne kombinacje, moj tato sobie takie buduje na dzialce
Andaluzja
Artykuł na temat ogrodów skalnych: ogrody skalne
Fobot
Wcale nie, pracy tyle ile w ogrodzie, na wszystko trzeba mieć czas
wonsowaty
Ciekawe polecam takie doniczki http://rattanartsklep.iai-shop.com/prod ... -RJ03.html będą fajnie tutaj wyglądały
xecko110
Ciekawy artykuł dotyczący ogrodów skalnych znajdziecie tutaj - http://www.klikmapa.pl/ogrod-skalny.html. Warto przeczytać nieco teorii
macieKS
Moi rodzice mają taki mały w swoim ogrodzie. Muszę przyznać, że wiosną i jesienią wygląda to przepięknie.
e-rosa_pl
To racja,warto nawet wstawić zdjęcia takich skalnych ogrodów na forum,tak aby każdy widział jak to wygląda. U nas tez swego czasu był skalniak,ale ważną sprawa będzie dobro odpowiednich kamieni,ich wielkość oraz kolor.
MeduzaD
Gazony Flora i takie kule betonowe bardzo mi się podobają. Nowoczesne ogrody to jest to, lepiej wyglądają niż 3 iglaki na krzyż i znalezione gdziekolwiek kamienie.
AkacjowaPanna
fajnie by bylo gdyby ktoś zaprojektował takie ogród....
Andreas45
też mi się podobają bardzo takie skalne ogrody. Jakoś najbardziej mi się kojarzą z Japonią.
igaa90
Jeśli szukacie jakichś roślinek do ogródka skalnego, to mogę zaproponować aster krzaczasty, dąbrówkę rozłogową, dzwonek karpacki, rojnik, rozchodnik, smagliczkę górską i żagwin ogrodowy - na http://florexpol.eu/319-byliny jest trochę bylin, które nadadzą się na skalniak.
colorful girl
Ogrody skalne wyglądają bardzo zachęcająco, jednak ciężko jest je wykonać samemu.
Trusk
Trzeba przyznać, że takie skalne ogrody prezentują się naprawdę bardzo fajnie jeżeli chodzi o wygląd i estetykę, tylko tak jak piszecie- trudno jest to wykonać samemu i koszt zakupu takiego kamienia też będzie bardzo wysoki.
Moonchild
Skalniaki to taka klasyka, zawsze dobrze wyglądają, tez je lubię, mamy mały skalniaczek u siebie w ogrodzie.
Gocha67
Marzyłam o wspaniałym i pięknym ogrodzie, który będzie cieszył oko i będzie miejscem odpoczynku. Miałam pewne wizje, zgłosiłam się do firmy www.reklama-bielsko.com. Zaprojektowali cudo, wzięli pod uwagę moją wizję:). Oczko wodne też jest. Współpraca z nimi to przyjemność, cenowo też są bezkonkurencyjni. Polecam wszystkim
OgrodyNiwa
W zasadzie to kwestia doboru odpowiednich kamieni oraz roślin, wbrew pozorom nie jest to takie proste jak mogłoby się wydać jeśli oczywiście chcemy aby całość takiego ogrodu miała sens