Żagwin ogrodowy. Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany

0
Żagwin (obrecja)
Kwitnący żagwin wygląda jak poduszka z kwiatów.

Podpowiadamy, jak uprawiać żagwin w ogrodzie i na balkonie i jakie warunki trzeba zapewnić tej kwitnącej bylinie.

Poszukując do uprawy niskiej, poduszkowej byliny, obsypującej się wiosną mnóstwem kolorowych kwiatów, powinniśmy zainteresować się żagwinem nazywanym też obrecją (od jego łacińskiej nazwy – Aubrieta). Rodzaj do którego roślina należy, liczy sobie kilkanaście gatunków, jednak w uprawie największe znaczenie ma głównie jeden z nich, mieszańcowy żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum). Ma on gęsty, poduszkowy pokrój i liczne odmiany ozdobne.

Zobacz zdjęcia

Żagwiny

Żagwiny mają wiele gatunków i odmian. Najczęściej uprawia się żagwin ogrodowy, który jest mieszanką kilku gatunków.

VIVIANE6276 - pixabay.com
Kwiaty żagwinu

Żagwin jest niedużą rośliną, ale pięknie rozrasta się i tworzy kolorowe "poduchy".

Hans - pixabay.com
Kwitnący żagwin

Żagwin kwitnie w maju i wtedy wygląda najbardziej efektownie, ale jest ładny niemal przez cały rok, bo jego liście są częściowo zimozielone.

Hans - pixabay.com
Żagwin

Żagwin ma nieduże wymagania, ale warto mu zapewnić przepuszczalną i wapienną ziemię.

Manfredrichter - pixabay.com
Żagwin w ogrodzie

Kiedy żagwin przekwitnie, warto go przyciąć. Dzięki temu powtórzy kwitnienie.

Murderouspass - pixabay.com

Jak wygląda żagwin

Żagwin ogrodowy jest niewysoką, dorastającą do zaledwie 5-15 cm byliną, która za pomocą ulistnionych, wiotkich, pokładających się pędów, pięknie rozrasta się w gęste, poduszkowe kępy. Przez większą część sezonu jej ozdobą jest pokrój i małe, zielonoszare, owłosione liście, które są częściowo zimozielone. Jednak wiosną (w maju) żagwin zmienia swój wygląd, całkowicie pokrywając się niewielkimi, ale urokliwymi, czteropłatkowymi, różowo-fioletowymi kwiatami. Wtedy wygląda najpiękniej, gdyż przypomina barwną, kwiecistą poduchę.

Podpowiadamy: Co robić, kiedy krzewy i byliny nie chcą kwitnąć

 Atrakcyjne odmiany żagwinu

Oprócz gatunku posiadającego kwiaty w fioletowo-różowym kolorze, w ogrodzie można też posadzić atrakcyjne odmiany żagwinu o kwiatach białych, czerwonych, niebieskich lub różowych, np.:

  •  „Royal Red” kwiaty czerwono-fioletowe,
  • „Royal Blue” kwiaty niebieskie,
  • „Cascade Red” kwiaty amarantowo-czerwone,
  • „Winterberg” kwiaty pełne, białe,
  • „Havelberg” kwiaty półpełne, różowe,
  • „Bressingham Pink” kwiaty pełne, różowe

Pięknie też prezentują się żagwiny o pstrych liściach, np.:

  • „Variegata” liście pstre, kwiaty niebieskie,
  • „Argenteovariegata” liście biało-obrzeżone, kwiaty różowo-fioletowe.

Gdzie warto sadzić żagwin

W ogrodzie żagwin najwspanialej prezentuje się posadzony na murkach, wzniesieniach, skarpach i skalniakach, z których jego ulistnione lub ukwiecone pędy mogą swobodnie się zwieszać. Z tego względu został nawet zaliczony do tzw. „skalniakowej piątki” czyli grupy podstawowych bylin kwitnących, polecanych do uprawy na skalniakach (razem z floksem szydlastym, ubiorkiem wiecznie zielonym, smagliczką skalną i gęsiówką kaukaską).

Żagwin doskonale sprawdza się też jednak w roli rośliny obwódkowej i może być sadzony w ogródkach żwirowych.

Żagwin ogrodowy również na tarasy i balkony

Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki (przepuszczalne, zasadowe, umiarkowanie wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko) i dobrze zabezpieczymy na zimę przed mrozem, możemy go również uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Wiosną zapewni nam wspaniałą kwiatową dekorację, a w sezonie będzie stanowił dobre wypełnienie kompozycji z roślin sezonowych.

Jakie wymagania ma żagwin - uprawa

Żagwin ogrodowy jest jednak nie tylko bardzo atrakcyjną i pięknie kwitnącą, wiosenną byliną, ale też rośliną niezbyt wymagającą i łatwą w uprawie. Aby dobrze się rozwijał i obficie kwitł, oczekuje przede wszystkim słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej gleby o zasadowym odczynie pH. Nie toleruje mokrego podłoża, cienia i kwaśnej gleby, ale dobrze znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia (z wyjątkiem najchłodniejszych rejonów kraju oraz roślin uprawianych w doniczkach na balkonach i tarasach).

Nie oczekuje też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć warto przyciąć go po kwitnieniu dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Rośliny uprawiane w ogrodzie, nie wymagają też nawożenia, jednak egzemplarze rosnące w doniczkach warto na początku sezonu zasilić wieloskładnikowym nawozem długodziałającym.

Podpowiadamy: Jak uprawiać ogórki na balkonie

Odmładzanie i rozmnażanie żagwinu

Żagwin jest rośliną wieloletnią, mogącą przez długie lata pozostać na tym samym stanowisku, mimo to co kilka lat dobrze jest go odmłodzić, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i utrzyma bardziej zwarty, gęsty pokrój.

Żagwin bardzo łatwo można też rozmnożyć, uzyskując młode sadzonki w wyniku podziału dorosłych egzemplarzy wczesną wiosną (w marcu) lub jesienią (we wrześniu).

Rośliny do uprawy można też pozyskać wysiewając ich nasiona w ciepłym inspekcie wiosną lub wprost do gruntu w maju (rośliny potrafią dawać też samosiew). Jeśli jednak zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, należy wybrać nasiona od sprawdzonego producenta, gdyż te z roślin uprawianych w ogrodzie mogą dać potomstwo bardzo różniące się od rośliny matecznej.

Oceń artykuł
3,93 / 29 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także