Z czego podjazd pod dom?

Z czego podjazd pod dom?

Klasyczna i szlachetna kostka Piazza z linii Libet Decco – elegante podkreśla charakter domu.Przydomowy podjazd to przedłużenie frontowej elewacji domu. Dopasowany do charakteru budynku, poza walorami praktycznymi, doda całej posesji wiele uroku.

W końcowej fazie budowy domu, kiedy dość już mamy brudu i błota marzymy o gotowym podjeździe. Traktujemy proces wykonania podjazdu jako symboliczne zwieńczenie ciężkich prac budowlanych na posesji i początek ery ładu i porządku w naszym domowym otoczeniu. Zatrzymajmy się na chwilę w budowlanym pędzie i przemyślmy wybór kostki, którą wybrukujemy podjazd.

NawierzchCiekawe wzory ułożenia kostki Nostalit – kolory jesieni z linii Libet Decco - colormix.nia dopełnia elewację

Warto zwrócić uwagę na efekt jaki stworzymy wybierając konkretny materiał na podjazd. Im większą powierzchnię stanowi, tym mocniej wpływa na wizerunek naszej posesji.

Możemy użyć różnych materiałów, jednak do najpopularniejszych należą szlachetne odmiany betonowej kostki brukowej. Za jej powodzeniem i niewątpliwymi walorami z pewnością przemawia ciekawa kolorystyka, bogactwo kształtów i rodzajów wykończenia. Dobór odpowiedniego produktu, ciekawe ułożenie wzbogaci lub podkreśli urodę i charakter posesji. Z pewnością warto powierzyć projekt aranżacji otoczenia domu specjaliście z doświadczeniem. Autoryzowane punkty sprzedaży markowej kostki brukowej oferują często bezpłatne usługi projektowe, w ramach zakupu materiału.

Nawierzchnia podkreślająca kolorystykę domu. Kostka Romano piaskowo-beżowy oraz torfowy brąz z linii Libet Decco.... i kostka Piccola w kolorze pastello i kasztanowym.

 Kostka Akropol w kolorach jesieni i kasztanowym z linii Libet Decco - colormix.Podjazd wyłożony kostką Akropol z linii Libet Decco - colormix.

Solidnie wykonany i wytrzymały

Aby podjazd dobrze spełniał swoją funkcję, fachowcy muszą zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Projektując przestrzeń posesji należy pamiętać, że podjazd do garażu powinien mieć przynajmniej
3 metry szerokości. Zdarza się również, że stanowi on jednocześnie dojście do domu. Wówczas powinien mieć około 4,5 metra. Najważniejszym walorem praktycznym podjazdu jest to, aby nie zatrzymywała się na nim woda. Konieczne jest więc odpowiednie odwodnienie. Aby było ono możliwe, najlepiej żeby nawierzchnia w tym miejscu była ułożona ze spadkiem 2-5% wzdłuż i około 2% w poprzek drogi. Optymalna grubość kostki na nawierzchnię podjazdu to 6 cm.
Warto pamiętać, że betonowe kostki brukowe cechuje antypoślizgowość, to ważna cecha nawierzchni doceniana i poszukiwana w naszym klimacie. Jeśli zależy nam na antypoślizgowym walorze nawierzchni, unikajmy gładkich, szlifowanych kamieni.

Nawierzchnia z kostki Natulit z linii LibetDecco - antico. Podjazd ułożony z płyt piaskowca Sheridan w kolorze brown forest z linii Libet Patio.

Minęły już czasy, kiedy podjazdy projektowano jedynie przy rezydencjach. Ich zalety praktyczne spowodowały, że podjazd jest obowiązkowym elementem każdego jednorodzinnego domu.
Warto by był skrojony na miarę domu i stał się jego wizytówką.

Czy wiesz, że...
... zapadanie się nawierzchni parkingu, koleiny na podjeździe, są wynikiem źle utwardzonego gruntu – podbudowy. Solidnie wykonana i starannie zagęszczona podbudowa pozwala zastosować na podjeździe niestandardowe materiały. Zawsze jednak wymaga to wiedzy na temat wytrzymałości produktu i doświadczenia w zakresie wykonawstwa.

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także