Wypalanie traw – dlaczego to bardzo zły zwyczaj i co za to grozi

0
Wypalanie traw
Wypalanie traw nie użyźni gleby, ani nie zlikwiduje chwastów. Za to niszczy ziemię, zagraża budynkom i zabija ludzi.

Wydawałoby się, że w XXI wieku nie trzeba już nikomu tłumaczyć, że wypalanie traw i nieużytków nie jest dobrym pomysłem na użyźnianie gleby, ale do niektórych właścicieli ta informacja jednak nie dociera.

Wypalanie traw – zwyczaj do porzucenia

Zwyczaj wypalania traw sięga czasów sprzed trójpolówki, ale o ile trójpolówkę zarzucono gdzieś w XVIII wieku, to wypalanie traw wydaje się w niektórych regionach ciągle popularne. Na razie niewiele dają prośby, groźby i kampanie społeczne. Co roku liczbę interwencji straży pożarnych – państwowych i ochotniczych, można liczyć w setki, a sezon na wypalanie trwa od marca do maja.

Sprawdź: Jak i czym nawozić rośliny na wiosnę

Gaszenie pożaru trawy

Pożar trawy to zagrożenie dla całej okolicy i jej mieszkańców.

Wojciech Matusik
Wiosenne wypalanie traw

Wypalanie traw to przyczyna groźnych pożarów. W dodatku wcale nie użyźnia ziemi, tylko ją niszczy.

Anna Kaczmarz
Ofiara wypalania traw

Na skutek wypalania traw rocznie ginie kilkanaście ludzi. Znacznie więcej jest rannych - w tym roku zginęły już dwie osoby, a 101 zostało rannych.

Dawid Łukasik
Gaszenie pożaru traw

Wypalanie traw to ekologiczna katastrofa i nie ma żadnych pozytywnych skutków.

Adam Zakrzewski
Pożar traw

Ogień szybko rozprzestrzenia się. Z traw przechodzi na zabudowania i lasy.

Anna Kaczmarz
Wypalanie traw zabija

Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta i środowisko.

Marzena Bugała
Walka z pożarem traw

Gaszenie pożarów traw angażuje siły straży pożarnej, która może być potrzebna gdzie indziej. W 2017 roku gaszono 38 tysięcy pożarów traw.

Piotr Krzyżanowski
Wypalona trawa

Za wypalanie traw grożą kary - od utraty dopłat, przez grzywnę, do 10 lat więzienia (za zagrożenie życia ludzi).

Piotr Krzyżanowski
Wypalanie nieużytków

Zapanowanie nad pożarem trawy nie jest możliwe, a ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Robert Małecki

Wypalanie traw sprzyja chwastom, wyjaławia ziemię i zabija pożyteczne zwierzęta

Dlaczego nie powinno wypalać się traw i nieużytków? Przeciętnej osobie właściwie trudno zrozumieć, dlaczego wypalanie traw jest ciągle w rolnictwie popularne. Ma to związek z błędnym myśleniem, że wypalenie traw usunie suchą roślinność i pozostałości niezebranych plonów oraz zniszczy chwasty. Tyle, że chwasty na wypalonej ziemi i tak pojawią się jako pierwsze, wyprzedzając wszystkie inne rośliny. Ich nasiona są na tyle odporne, że w większości przetrzymają pożar.

Mitem jest też użyźnienie gleby popiołem pozostałym po wypaleniu. Gleba na wypaleniu nic nie zyska, bo bogaty w minerały popiół zostanie rozwiany przez wiatr, a wartościowe związki azotu pójdą w powietrze wraz z dymem.

Ale to nie koniec, bo wypalanie traw jest po prostu ekologiczną katastrofą na objętym pożarem obszarze. Nie tylko zginą na nim tak pożyteczne dla gleby dżdżownice i inne bezkręgowce ale i owady, które są przyjacielem rolnika w walce ze szkodnikami - jak biedronki czy sprzyjające zasiewom pszczoły.

Spalone zostaną również mrówki, płazy, zniszczone zostaną ptasie gniazda, a myszy czy jeże nie zdążą uciec w bezpieczne miejsce. W dobie walki ze smogiem warto też zwrócić uwagę, że w wyniku wypalania traw pogarsza się też jakość powietrza w okolicy.

Poznaj: Pożyteczne owady, które pomogą w walce ze szkodnikami

Pożary i śmierć ludzi

Do tych, którzy nie są w stanie zrozumieć, ze wypalanie traw nie prowadzi do niczego dobrego być może przemówią pieniądze i przepisy. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w zeszłym roku doszło do 38 tysięcy pożarów traw na łąkach i rolnych nieużytkach, które były spowodowane celowym działaniem – wypalaniem traw. Angażuje to ogromne środki i potężną liczbę ludzi (266 tysięcy strażaków wyjeżdżało do tego rodzaju pożarów, podczas gdy mogli być potrzebni w zupełnie innym miejscu).

Dlatego w tym roku strażacy postanowili zorganizować akcję „Stop pożarom traw”. Jednak do teraz pożarów traw było więcej niż w roku 2017, zginęły w nich dwie osoby, a 101 zostało rannych. Od wielu lat nie było roku, w którym ktoś nie zginąłby z powodu wypalania traw. W rekordowym roku 2011 roku zginęło przez ten proceder 16 osób, rok później – 15. Strażacy podkreślają, że niemożliwe jest zapanowanie nad tego rodzaju pożarem, a ten potrafi rozprzestrzenić się błyskawicznie – nawet w prędkością 20 kilometrów na godzinę. To powoduje, że uciec przed nim nie zdąży człowiek, ani część mniejszych zwierząt zasiedlających łąki i nieużytki.

Jakie kary grożą za wypalanie traw

Niedawno Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała, że rolnik który świadomie wypala trawy może mieć obniżone płatności obszarowe nawet o 20 procent, a jeśli robi to uporczywie Agencja może pozbawić go całości płatności bezpośrednich należnych na dany rok. Ale to nie wszystko. „Niereformowalnym” miłośnikom wzniecania pożarów grozi kara aresztu, nagany lub grzywny (do 5 tysięcy złotych), które mogą przerodzić się w coś poważniejszego, gdy od palącej się łąki zajmie się na przykład las albo spalą się domostwa (za zagrożenie życia ludzi grozi nawet do 10 lat więzienia).

Dowiedz się więcej o: Szkodliwości wypalania traw - dlaczego nie wolno tego robić

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także