Wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wybieramy oświetlenie ogrodowe

Przed nami sezon letni i jesienny. To okres, w którym wiele czasu spędzamy w ogródkach, na działkach. Zazwyczaj wypoczynek w ogrodzie kojarzony jest z meblami, parasolami chroniącymi od słońca czy ławeczkami typu huśtawka. Zapominamy natomiast o jednym, istotnym elemencie, którym jest oświetlenie ogrodowe. To ono pozwala nam miło spędzać czas późnym wieczorem, gdy nie możemy już liczyć na promienie słońca. Jak wybrać lampy ogrodowe, które nie tylko oświetlą nasz ogród, ale będą ekonomiczne w użytkowaniu?

Poznajmy rodzaje lamp ogrodowych

Pomimo że oferta lamp jest bardzo szeroka, możemy je podzielić na kilka typów. Poznajmy je bliżej.

Kinkiet – doskonale znany z wnętrz mieszkań i domów sprawdza się również w ogrodzie. Przymocowany do ściany domu i lekko od niej odstający daje światło pod wybranym kątem. Nowoczesny kinkiet może być wyposażony w mechanizm pozwalający wyłączyć go o określonej godzinie.

Słupek – polecany do ogrodów o większych powierzchniach. Może oświetlać ogrodowe alejki, delikatnym światłem dodając im dodatkowego uroku. Większość wymaga solidnej podstawy – przytwierdzenia do podłoża.

Reflektor – doskonale znany wszystkim za sprawą silnego światła, jakie emituje. Nie uzyskamy dzięki niemu romantycznego klimatu, ale wraz z czujnikiem ruchu jest bardzo oszczędny.

Lampy nawierzchniowe – droższe niż tradycyjne, ale zapewniają efektowne światło na poziomie ziemi. Wymagają nieco pracy przy montażu (wykopania miejsca na lampę i kable), ale nie zajmują miejsca na powierzchni i są bardzo trwałe. Można po nich swobodnie chodzić. Bogatą ofert lamp ogrodowych znajdziemy na stronie https://www.homebook.pl/produkty/oswietlenie-ogrodowe

Lampy ogrodowe, a rachunki za prąd

Oświetlenie dodaje naszej działce nastroju. Nie pozwólmy go zepsuć wysokością otrzymanego rachunku za prąd. Kilka lamp o dużym poborze prądu włączonych przez wiele godzin w miesiącu może być wydatkiem, na który nie każdy jest gotowy. Dlatego warto rozważyć zakup różnych lamp, tak aby nasze oświetlenie ogrodowe było względnie energooszczędne. Z pomocą przychodzą sklepy z oświetleniem, w których kupimy lampy różnych rodzajów. Kierując się energooszczędnością warto, wybrać połączenie poniżej wymienionych trzech rodzajów:

- lampy typu LED, które charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu, dając przy tym bardzo ładne światło,

- lampy z czujnikiem ruchu, doskonale sprawdzają się w niektórych miejscach ogrodu niewymagających stałego oświetlenia. Lampy tego typu mogą np. oświetlać wjazd do garażu lub alejkę w ogrodzie. Włączają się po wykryciu ruchu i gaszą się same po ok. 2 minut bezruchu. Nie ma więc obaw, że pozostawimy włączoną lampę do rana.

- lampy solarne, w ciągu dnia czerpią energię ze słońca, a wieczorem pozwalają cieszyć się darmowym światłem. Pomimo że wymagają większych nakładów na początku, są świetlnym rozwiązaniem na długie lata.

Bezpieczeństwo w ogrodzie to podstawa

W przypadku oświetlenia ogrodowego oprócz kwestii wyglądu i energooszczędności niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że praktycznie każda lampa wymaga stałego dopływu prądu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kabli. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której przez ogród prowadzone są kable, o które łatwo się potknąć. Zwłaszcza jeśli mamy dzieci i zwierzęta domowe, które stale przemierzają nasz trawnik. Przed zakupem lamp dobrze jest rozplanować sobie ich rozmieszczenie. Przykładowo, w przypadku lampy typu kinkiet nie ma z tym problemu, ponieważ jest ona zamocowana do ściany domu i nie wymaga doprowadzania kabli. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z lampą typu słupek, która wymaga doprowadzenia kabla, czasem sporej długości. Oświetlenie ogrodowe to wydatek na lata, na którym nie warto oszczędzać.

Ile lamp ogrodowych kupić?

O tym, jakie lampy ogrodowe kupić i ile decydować powinniśmy przede wszystkim na podstawie wielkości ogrodu. Do zapewnienia nastrojowego światła czasem wystarczą dwie, trzy lampy. Jeśli ogród jest duży, dzieli się na część przed domem i za domem, ich ilość można podwoić. Nie należy jednak przesadzić z ilością lamp. Oświetlenie ogrodowe ma spełniać ściśle określoną funkcję i jak wielu przypadkach zdrowy rozsądek jest wskazany.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także