Wybieramy kosiarkę do trawy

0
Ogród przed domem
Do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych narzędzi ogrodowych należą kosiarki do trawy spalinowe, elektryczne oraz ręczne.

Jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu grillowego podejmujemy prace porządkowe w ogrodzie. Każdy, kto ceni sobie widok pięknego, zielonego dywanu z trawy, wie, że utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji wymaga godzin pracy i odpowiednich narzędzi. Producenci narzędzi ogrodowych oferują bardzo szeroką gamę sprzętu, który sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na początek należy jednak określić jakie właściwości, funkcje i parametry powinien mieć nasz sprzęt. Do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych należą kosiarki do trawy spalinowe, elektryczne oraz ręczne.

Kosiarka do trawy: ręczna

Kupno kosiarki ręcznej zazwyczaj jest podyktowane względami ekonomicznymi – są najtańsze na rynku. Producenci wiodących marek oferują swoje modele od około 150 złotych, ale na portalach aukcyjnych najtańsze można kupić już nawet od 60 złotych.  
Zaletą wyboru ręcznej kosiarki do trawy są znikome koszty eksploatacji, brak negatywnych skutków oddziaływania na przyrodę, niemal bezgłośna praca (niewątpliwy atut dla wszystkich posiadaczy zwierząt domowych i małych dzieci) oraz czynnik ekonomiczny. Z kolei wśród wad moglibyśmy wymienić przede wszystkim komfort obsługi. Do skoszenia trawy w średniej wielkości ogrodzie, oczywiście w zależności od kondycji trawnika,  wymagana jest mniejsza lub większa siła fizyczna. Ponieważ kosiarkę trzeba pchać, zarówno szybkość pracy jak i moc zależy wyłącznie od siły naszych mięśni. Dla miłośników aktywności fizycznej bieganie z kosiarką może okazać się zaletą, jednak ze względu na swoją specyfikację kosiarki ręczne nadają się przede wszystkim do pielęgnacji niewielkich trawników, a ich użytkowanie jest czasochłonne.
Przy kupnie tego rodzaju kosiarki należy wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Producenci oferują rozmaite opcje wyposażenia: regulację wysokości cięcia, kosz na trawę,  samoostrzące się ostrza, koła nie pozostawiające śladów na trawniku lub pompowane, regulacja wysokości rączki, funkcja postojowa czy szerokość cięcia, zależna od długości ostrzy.
Ręczna kosiarka do trawy stanowi najlepszy wybór dla osób, które sporadycznie przycinają trawnik, mają niewielki ogród lub nie zamierzają wydać wysokiej kwoty na jej zakup.

Kosiarka do trawy: elektryczna

Obsługa kosiarki elektrycznej nie wymaga z naszej strony siły fizycznej i jest to niewątpliwie zaleta. Producenci kosiarek elektrycznych oferują modele o różnej mocy, wyposażone w opcje podobne do funkcji kosiarek ręcznych. Zasadniczą różnicą między kosiarką ręczną i elektryczną jest jej napęd – działa na prąd, a co za tym idzie mamy do czynienia z kablem. To w pewnym sensie ogranicza pole działania i to mimo, że zwykle przewody zasilające są dość długie. Producenci kosiarek elektrycznych wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i część z modeli wyposażyli w akumulatory. Niestety – te, w które wyposażone są tańsze modele, są mało wydajne i w konsekwencji – nie spełniają swojej funkcji.
Na zalety kosiarek elektrycznych składają się: stosunkowo cicha praca, niewygórowane koszty eksploatacji, łatwość użytkowania i brak szkodliwego wpływu na środowisko. Pośród wad najistotniejszą jest kabel oraz fakt, że producenci kosiarek elektrycznych nie zalecają ich używania do trawy mokrej lub bardzo długiej. Należy też zwracać uwagę na groźbę uszkodzenia kabla podczas koszenia.
Ceny kosiarek elektrycznych wahają się w przedziale od 300 do nawet 1000 zł, w zależności od mocy napędu oraz szerokości koszenia. Powierzchnia tnąca w najtańszych modelach nie przekracza zazwyczaj 30 cm. Kosiarka na prąd to dobry wybór dla osób, które mają niezbyt duży ogród, cenią sobie czas pracy, lekkość prowadzenia i dbałość o środowisko.

Kosiarka do trawy: spalinowa

Kosiarki spalinowe polecane są do cięcia każdego rodzaju traw, na dowolnym obszarze. W ofercie producentów znajdziemy urządzenia do pchania oraz tzw. traktorki.
Zaletą kosiarki spalinowej jest przede wszystkim lepsza wydajność, brak kabla, znacznie wyższa moc oraz zwiększona funkcjonalność, która umożliwia pracę na zróżnicowanym terenie. Kosiarki do trawy spalinowe są ciężkie, kosztowne w zakupie i utrzymaniu, hałaśliwe i szkodliwe dla środowiska, jednak zakres ich pracy oraz moc urządzenia rekompensują wszystkie wady. Zakup kosiarki spalinowej, podobnie jak przy modelu ręcznym i elektrycznym, powinno poprzedzić  zdefiniowanie niezbędnych dla nas funkcji urządzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na moc i rodzaj silnika. Ponieważ kosiarka do trawy spalinowa zazwyczaj wyposażona jest w silniki dwu- lub czterosuwowe, należy zdecydować, czy większe znaczenie ma dla nas waga jednostki napędowej czy emisja spalin. Silniki dwusuwowe wymagają do pracy mieszanki konkretnych paliw, emitują szkodliwe spaliny i są bardzo głośne, jednak w przypadku urządzeń pchanych znajdują lepsze zastosowanie, ponieważ są znacznie lżejsze i tym samym wygodniejsze do pracy na trudnym terenie. Silniki czterosuwowe emitują niższy poziom hałasu i spalin, ale są zdecydowanie cięższe. Praca z takim urządzeniem na dłuższą metę może okazać się wyczerpująca. W przypadku kosiarek samojezdnych i traktorków problem wagi właściwie nie ma znaczenia - tu wystarczy skoncentrować się na mocy silnika, wydajności i funkcjach dodatkowych.
Modele spalinowe również zaopatrzono w funkcje dodatkowe, np. regulację wysokości koszenia, kosz z rozdrabniaczem przygotowującym skoszoną trawę bezpośrednio na kompost czy wspomaganie pracy dzięki napędowi na koła. Jeśli zdecydujemy się na kosiarkę z napędem na koła, musimy wziąć pod uwagę, że wymaga ona silnika o większej mocy, czyli droższego w eksploatacji. Podstawowe modele tego rodzaju kosiarek możemy kupić już od 700 zł, ale na przyzwoitą kosiarkę spalinową należało by przeznaczyć około 1300-1500 zł. Modele z wyższej półki to wydatek rzędu 2000-2500 zł., natomiast ceny traktorków zaczynają się od około 5000 zł.
Kosiarki do trawy spalinowe są idealnym wyborem dla osób ceniących wygodę i precyzję oraz posiadających duże lub trudne do pielęgnacji ogrody.

Gdzie szukać kosiarki?

Zakup kosiarki wiąże się zwykle z niemałym wydatkiem. Szczególnie w przypadku dużych kosiarek spalinowych mogą być to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego wybór powinien paść na sprzęt, który posłuży nam długie lata. Ważny jest także stosunek jakości do ceny. Najrozsądniej wybierać producenta, który specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu ogrodowego, doskonali swoje technologie i przoduje na rynku od lat, jak np. Husqvarna. Wybór urządzeń tej marki jest naprawdę duży i obarczony mniejszym ryzykiem, niż kupno sprzętu od anonimowego producenta. Wystarczy zajrzeć na stronę http://www.husqvarna.com/pl/ by przekonać się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tym bardziej, że marka podaje precyzyjne specyfikacje konkretnych modeli, co z pewnością ułatwi wybór idealnego dla naszych potrzeb urządzenia.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także