Wrzesień w ogrodzie – plan prac ogrodowych na wrzesień

0
Plony z ogrodu
Wrzesień to w ogrodzie czas zbiorów, ale też intensywnych przygotowań do następnego sezonu.

We wrześniu w ogrodzie pracy czeka nas całkiem sporo, należy więc dobrze ją zaplanować. Sprawdź, co trzeba zrobić w ogrodzie na początku jesieni.

Wrzesień to niemal "druga wiosna", jeśli chodzi o nawał prac w ogrodzie. I wiele z nich trzeba wykonać właśnie z myślą o następnym sezonie. Ale to też czas plonów, które przyniosło mijające lato.

Zobacz zdjęcia

Warzywa

We wrześniu kończymy zbiory warzyw ciepłolubnych. Pod koniec miesiąca zbieramy też wrażliwe na mróz warzywa korzeniowe.

SofiaHM - pixabay.com
Suszenie ziół

We wrześniu zbieramy i suszymy (lub zamrażamy) zioła przyprawowe i lecznicze.

Schaerfsystem - pixabay.com
Fasola

Jeśli krzaczki roślin strączkowych są zdrowe, po zbiorach nie wyrywajmy ich z korzeniami - bakterie azotowe, które na nich żyją, użyźnią ziemię.

Katarzyna Laszczak
Brukselka

We wrześniu powinno się ogłowić brukselkę (usunąć wierzchołek pędu) - dzięki temu będą dorodniejsze "kapustki".

Couleur - pixabay.com
Truskawki

Wrzesień to doskonały czas na sadzenie truskawek, a także drzewek i krzewów owocowych (gatunków odpornych na mróz).

Suetot - pixabay.com
Śliwki

We wrześniu zbieramy wiele owoców, m.in. śliwki, niektóre jabłka, gruszki i maliny.

Congerdesign - pixabay.com
Porządki w sadzie

Pamiętajmy, żeby po zakończeniu zbiorów posprzątać także spadłe owoce. Ważne żeby usunąć też tzw. mumie, czyli zasuszone owoce, które zostały na gałęziach.

Manfredrichter - pixabay.com
Orzechy włoskie

Ze zbiorem orzechów włoskich czekamy... aż same spadną. Pamiętajmy, żeby usunąć z nich resztki zielonej skórki i wysuszyć.

Dfspi - pixabay.com
Kwiaty cebulowe

Wrzesień to wielki czas sadzenia wiosennych kwiatów cebulowych.

Susbany - pixabay.com
Piwonia

We wrześniu dzielimy i przesadzamy byliny przede wszystkim piwonie (już na początku miesiąca), a także floksy wiechowate.

lmilo - pixabay.com
Jeżówki

Jeśli w przyszłym roku chcemy mieć kwitnące byliny - posadźmy je we wrześniu.

_Alicja_ - pixabay.com
Bratki

We wrześniu wysadzamy na stałe miejsce rośliny dwuletnie, takie jak np. bratki.

MrGajowy3 - pixabay.com
Mieczyki (gladiole)

Pamiętajmy też o wykopaniu bulw mieczyków - w gruncie nie przetrwają zimy.

_Alicja_ - pixabay.com
Dalie

We wrześniu wykopujemy też bulwy dalii (robi się to, kiedy ich liście zaczynają zasychać).

Capri23auto - pixabay.com
Kompost

We wrześniu i październiku użyźniamy ziemię - nawozami bez azotu. Można też zastosować kompost lub obornik.

Jokevanderleij8 - pixabay.com

Zbieramy warzywa i zioła

We wrześniu przede wszystkim musimy dokończyć zbiory warzyw ciepłolubnych (m.in. papryki, pomidorów, ogórków, cukinii, fasoli szparagowej, dyni), gdyż pozostawione w gruncie zbyt długo, mogą paść ofiarą wczesnych przymrozków i pożytku z nich już nie będzie.

Przez cały wrzesień możemy też zbierać, suszyć i zamrażać zioła przyprawowe i lecznicze takie jak koper, natka pietruszki, liście lubczyku, tymianek, mięta pieprzowa czy szałwia lekarska.

Sprawdź: Jak zbierać i przechowywać zioła

Pod koniec miesiąca warto także rozpocząć zbiory bardziej wrażliwych na niskie temperatury warzyw korzeniowych (m.in. marchew, burak ćwikłowy, seler).

Jeśli uprawiamy brukselkę, we wrześniu powinniśmy ją ogłowić (usunąć wierzchołek wzrostu), aby skupiła się na rozwijaniu wytworzonych już główek, a nie na wzroście.

Sprzątamy grządki po warzywach

Po zebraniu warzyw, powinniśmy dokładnie uprzątnąć grządki, usuwając z nich wszystkie resztki roślinne i chwasty, aby w kolejnym sezonie nie stały się dla roślin źródłem chorób. Zdrowe pędy, liście i chwasty umieszczamy na kompostowniku, natomiast chore dokładnie zbieramy i niszczymy.

Usuwając z warzywnika resztki po zbiorach, nie wyrywajmy jednak w całości krzaczków fasoli i roślin strączkowych (o ile nie są chore), tylko obetniemy je tuż nad ziemią, pozostawiając w podłożu ich korzenie. Znajdują się na nich skupiska cennych bakterii brodawkowych, wiążących wolny azot, dlatego pozostawione w glebie, wzbogacą ją w ten pierwiastek i dodatkowo użyźnią.

Sprawdźcie: Co jeszcze warto posiać i posadzić we wrześniu

Drzewa i krzewy owocowe we wrześniu – zbiory, sadzenie, porządki

Wrzesień oznacza też sporo pracy w sadzie. W tym czasie możemy jeszcze sadzić truskawki oraz wysadzać do gruntu zakupione w szkółkach drzewka i krzewy owocowe. Na zbiór czekają też owoce, które we wrześniu osiągają swoją dojrzałość zbiorczą (m.in. niektóre jabłka, gruszki, śliwki i maliny).

Po zakończeniu zbiorów, nie zapomnijmy usunąć spod drzew wszystkich spadów, inaczej staną się pożywką dla grzybów oraz miejscem zimowania szkodników.

Jeśli nasze drzewa latem padły ofiarami chorób i na gałęziach pozostają porażone nimi, zasuszone owoce (tzw. mumie), również musimy je usunąć, gdyż będą idealnym inkubatorem dla patogenów i źródłem chorób w kolejnym sezonie.

Wrzesień to także pora dojrzewania orzechów. Ich jednak nie zrywamy z drzewa, tylko zbieramy z ziemi, kiedy same opadną. Po usunięciu wierzchniej okrywy (reszek zielonej skórki), suszymy je i umieszczamy w przewiewnym, ciemnym i chłodnym miejscu w spiżarni lub szafce kuchennej.

Dowiedz się: Jakie właściwości mają orzechy włoskie i na co działają korzystnie

Sadzimy wiosenne kwiaty cebulowe

We wrześniu nie możemy też zapomnieć o ogrodzie ozdobnym. W tym czasie przede wszystkim sadzimy cebule roślin wiosennych, rozpoczynając od narcyzów i cesarskich koron (początek września), następnie hiacyntów, śnieżyczek przebiśnieg, szafirków, ranników, psizębów i cebulic (połowa września), a kończąc na tulipanach (druga połowa września i początek października).

We wrześniu sadzimy, przesadzamy i rozmnażamy kwiaty

Początek września to również ostatni dzwonek na przesadzanie i rozmnażanie niektórych bylin kwitnących wiosną i latem, w tym głównie piwonii i floksów wiechowatych, a także wysadzanie na miejsce stałe roślin dwuletnich (np. bratki, stokrotki, lak pachnący, dzwonek ogrodowy).

Wtedy też możemy sadzić byliny i krzewy ozdobne, zakupione w szkółkach (m.in.: hortensje bukietowe, wrzosy i wrzośce, jeżówki, floksy wiechowate).

Polecamy też: Kalendarz księżycowy na wrzesień - jak rozplanować prace

We wrześniu należy też wykopać i przygotować do przechowywania bulwy mieczyków, a po pierwszych przymrozkach także dalii (gdy ich liście zaczynają żółknąć, rośliny się wykopuje, podsusza w przewiewnym, ciemnym miejscu i po oczyszczeniu z ziemi, liści oraz pędów kwiatowych, umieszcza w drewnianych skrzynkach, przysypuje to suchym torfem i przenosi do chłodnego pomieszczenia).

Ważnym zabiegiem jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów z letnich bylin (np. jeżówki, floksów wiechowatych), dzięki czemu powtórzą kwitnienie i jeszcze przed końcem jesieni zachwycą nas swoimi kwiatami.

Czas na jesienne nawożenie

Wrzesień to także odpowiedni czas na zastosowanie w ogrodzie nawozów jesiennych, poprawiających kondycję roślin oraz pomagających im przetrwać zimę. Absolutnie nie wolno już stosować nawozów bogatych w azot!

Przeczytaj koniecznie: Jak i czym nawozić rośliny jesienią

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także