Wisteria czyli glicynia

Wisteria czyli glicynia

Wisteria zasłużenie cieszy się opinią jednej z najefektowniejszych roślin ogrodowych. Głównie za sprawą olbrzymich niebieskofioletowych kwiatostanów, które osiągają nawet ponad 30 cm długości.

wisteriaOprócz kwiatów zebranych w okazałe grona zaletą wisterii – czasem nazywanej też glicynią – są ciekawie wyglądające, pierzaste jasnozielone liście. To silne pnącze, które wspina się nawet na wysokość 10 metrów i przykrywa zwartą gęstwiną altany, pergole i ogrodzenia. Uprawiając wisterię, trzeba pamiętać, że podpory pod to pnącze muszą być bardzo wytrzymałe. Najlepiej w tej roli sprawdzają się solidne pergole i kraty wykonane z grubej kantówki lub metalowych prętów – wytrzymają nawet 20 lat. Słabsze konstrukcje trzeba będzie wymienić już po kilku latach. A że wisteria owija się wokół podpór i oplata je naprawdę mocno, to wraz z podporą trzeba też usuwać niektóre pędy. Na szczęście pnącze bardzo dobrze znosi cięcie i nawet zaleca się przycinać je późną jesienią ze względu na intensywny wzrost.

glicyniapnącza

Wisteria jest cenna również dlatego, że jej nektar wabi pszczoły i motyle. Bardzo często przyciąga też ptaki, które z chęcią zakładają na niej gniazda. Pnącze to powinno być sadzone przypołudniowych ścianach domów, na zacisznych stanowiskach. W czasie lata należy je systematycznie podlewać,najlepiej co 2–3 dni, uważając jednak, aby podłoże nie było zbyt mokre. Chociaż wisteria jest dość wytrzymała na mróz, w czasie ostrych zim pąki kwiatowe mogą przemarzać. Dlatego jesienią warto usypać wokół rośliny kopczyk z ziemi i osłonić pędy słomianą matą. Kupując wisterię, pamiętajmy, żeby wybierać duże egzemplarze, jeśli można, nawet 3–4-letnie, oczywiście uprawiane w doniczkach. Daje nam to gwarancję, że roślina szybciej zakwitnie. Wisterie lubią czekać nawet kilka lat, zanim rozwiną pierwsze pąki.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Wikipedia, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także