Wiosna w ogrodzie

Monika Brodowska
Oldiefan - pixabay.com
Kiedy się pojawiają, nabieramy przekonania, że zima się skończyła. Właśnie zaczynają kwitnąć – tulipany, prymulki, hiacynty i żonkile.

Wiosna to najbardziej pracowita pora w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się przez cały sezon pięknymi roślinami, właśnie teraz powinniśmy o nie zadbać. Najpierw trzeba posprzątać po zimie. Dlatego delikatnie wygrabiamy trawnik i wycinamy suche gałęzie drzew i krzewów. Możemy też uformować żywopłot i poprzycinać rośliny, by pobudzić je do lepszego wzrostu.

Na początek pierwiosnek

Pierwsze pojawiają się pierwiosnki i krokusy. Torują sobie drogę nawet wtedy, gdy leży jeszcze śnieg. Dlatego pamiętajmy, że gdy nagle się ociepli i ruszymy do prac ogrodniczych, musimy je wykonywać delikatnie, by nie uszkodzić wschodzących już młodych pędów.

Cieplejsze dni to także sygnał, by zaplanować i zasadzić rośliny jednoroczne. Na przełomie marca i kwietnia niektóre możemy już wysiewać do gruntu (nagietki, maczki kalifornijskie, ostróżki jednoroczne), inne jeszcze do inspektów (aksamitki, astry, lwie paszcze). Cebulki, bulwy i kłącza muszą poczekać do połowy kwietnia. Do tego czasu możemy jednak zasadzić drzewa i krzewy, które kupujemy z odkrytymi korzeniami. Wybierają je zwracamy uwagę, czy nie mają przesuszonych korzeni i jak najszybciej zasadźmy je lub chociaż czasowo przysypmy wilgotną ziemią. Pod koniec marca możemy natomiast rozsadzać rośliny wieloletnie (marcinki, dzwonki, floksy, liliowce, paprocie). Po wykopaniu kępy rozdzielamy ją po prostu na mniejsze sadzonki.

Ogrodowa kompozycja

Lubimy, gdy ogród od wiosny do późnej jesieni zachwyca kwiatami. Często staramy się więc zaplanować rabaty kolorystycznie. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Dla nas znaczenia ma barwa kwiatów, jednak dla rośliny – jej bezpośrednie otoczenie. Obok siebie mogą rosnąć rośliny o podobnych wymaganiach. Niedobrze będą się czuły posadzone w cieniu te, które lubią słońce lub wilgoć w sąsiedztwie „sucholubnych". Zwracajmy też uwagę, by piękne, ale ekspansywne (stokrotka, niezapominajka, paproć, konwalia, astry) nie zagłuszyły sąsiadów.

Komponując rabaty dobierajmy też do siebie rośliny ze względu na liście. Po przekwitnięciu niektóre żółkną i usychają (mak wschodni, orliki, rośliny cebulowe), dlatego dobrze posadzić je w towarzystwie takich, które mają bujne liście i zasłonią puste miejsca.

Zasady zasadami, ale kiedy temperatura za oknem cały czas idzie w górę, z dnia na dzień będziemy widzieć zmiany w ogródku. I wkrótce z ledwie teraz widocznych liści wyrosną zagony tulipanów, żonkili, prymulek, szafirków i hiacyntów. Kiedy je zobaczymy, to znak, że wiosna zaczęła się na dobre.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl