Wiosna późnym latem. Dlaczego niektóre rośliny kwitną drugi raz, co z tym zrobić

0
Kwitnąca magnolia
Pod koniec lata, szczególnie upalnego i suchego, może zaskoczyć nas widok kwiatów na drzewach i krzewach, które powinny kwitnąć wiosną.

Widok kwiatów jabłoni, magnolii, czy kasztanowca zachwyca zawsze, ale późnym latem i jesienią – również dziwi. Wyjaśniamy, dlaczego niektóre rośliny kwitną ponownie późnym latem, choć powinny tylko wiosną.

Gdy jesienią kwitną jabłonie i magnolie…

Wiosna niemal eksploduje kwiatami, gdyż to właśnie wtedy kwitnie najwięcej roślin ozdobnych i użytkowych. Niektórym gatunkom zdarza się powtarzać kwitnienie jeszcze raz jesienią (krzewuszka cudowna, wiele odmian róż, niektóre różaneczniki i tawuły, lawenda lekarska), ale inne z natury powinny kwitnąć tylko raz w roku, wyłącznie wiosną. Jakie jest więc nasze zdziwienie, gdy jesienią znów oglądamy na pędach ich kwiaty.

Podpowiadamy: Jak uprawiać werbenę patagońską, która kwitnie przez całe lato

Taka sytuacja zdarza się między innymi jabłoniom, gruszom, śliwom, wiśniom, kasztanowcom, wiosennym magnoliom, forsycjom czy ognikom, dlatego jesteśmy mocno zdziwieni i zaskoczeni gdy jesienią kwitną ponownie.

Wiosenna magnolia kwitnąca późnym latem

Podczas gorącego i suchego lata rośliny mogą zrzucać liście i przechodzić w rodzaj krótkiego spoczynku. A jesienią wznawiają wegetację i powtórnie kwitną.

Mirosław Rudnicki
Forsycja kwitąca w sierpniu

Powtórne kwitnienie roślin najczęściej nie jest tak obfite jak wiosenne.

Katarzyna Laszczak
Jaśminowiec - koniec sierpnia

Niestety powtórne kwitnienie osłabia rośliny i powoduje, że gorzej kwitną w następnym sezonie.

Katarzyna Laszczak
Magnolia - połowa sierpnia

Nietypowe reakcje roślin są związane m.in. ze zmianami klimatu i anomaliami pogodowymi.

Katarzyna Laszczak

Dlaczego niektóre wiosenne rośliny kwitną drugi raz

Przyczyn takich anomalii w rozwoju roślin może być kilka, choć tak naprawdę zjawisko nie zostało jeszcze zbyt dobrze poznane i dostatecznie zbadane. Jako jeden z głównych powodów powtórnego kwitnienia roślin kwitnących z natury wyłącznie wiosną, uważa się odbiegające od normy i nietypowe zjawiska pogodowe.

Bardzo gorące i suche lato lub przeciągająca się aż do połowy lata mokra, zimna wiosna, nie są typowe dla naszego klimatu, dlatego czasami zaburzają biologiczny rytm niektórych roślin. Zmylone niekorzystnymi warunkami, rośliny zaczynają zrzucać liście i przechodzić w rodzaj krótkiego spoczynku. Jest to swoisty mechanizm obronny, pozwalający im przetrwać trudny okres.

Kiedy jesienią pogoda się stabilizuje, temperatury stają się niższe, a opady deszczu bardziej umiarkowane, rośliny traktują tę porę roku jak podobną do niej wiosnę i wznawiają wegetację oraz wydają kwiaty. Oczywiście jeśli nie zostały do tego genetycznie przystosowane, taki stan rzeczy nie jest dla nich naturalny.

Podpowiadamy: Jak uprawiać i pielęgnować magnolie i jakie odmiany warto wybrać

Powtórne kwitnienie osłabia rośliny

Kwitnąc o nietypowej dla siebie porze roku, tracą siły na wiązanie pąków kwiatowych i zawiązków owocowych, zamiast koncentrować się na przygotowaniu do zimy, przez co stają się bardziej wrażliwe na mróz i zagrożenia związane z zimową aurą.

Wiosną kolejnego roku kwitną też słabiej niż zwykle i zawiązują mniej owoców, a jeśli w następnym sezonie sytuacja znów się powtórzy, stopniowo słabną, tracą siły i marnieją.

Czy i jak pomagać roślinom

Możemy spróbować pomóc roślinom w tej nietypowej sytuacji, delikatnie usuwając ich kwiaty (jedynie wtedy, gdy mamy pojedyncze, niskie egzemplarze), ale w ten sposób możemy też uszkodzić pąki, z których powinny rozwinąć się wiosną liście lub kwiaty, dlatego sami musimy rozważyć, czy takie działanie jest celowe.

Przypadek szczególny - kasztanowiec

Nieco inny może być natomiast powód powtórnego kwitnienia kasztanowców. Nękane przez groźnego i bardzo uciążliwego szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka, drzewa w sezonie wegetacyjnym przedwcześnie zrzucają liście, co jest ich reakcją na stres związany z intensywnym żerowaniem szkodnika.

Kiedy więc jesienią temperatura spada, słońca jest mniej, a deszczu więcej, pogoda zaczyna przypominać wiosnę, co dla kasztanowców jest sygnałem do powtórnego rozpoczęcia wegetacji i wydania kwiatów.

Przedstawiamy też: Marony czyli owoce kasztana jadalnego

Możemy także spróbować ochronić przed rozregulowaniem zegara biologicznego kasztanowce, podejmując działania profilaktyczne, związane z ich ochroną przed uciążliwym szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, takie jak np. grabienie i niszczenie opadłych z drzew liści, w których zimują poczwarki szkodnika oraz zakładanie wiosną na pnie kasztanowców specjalnych opasek lepowych (zwykle na przełomie marca i kwietnia, gdyż spełniają swoje zadanie.

Polskie cztery pory roku już nieaktualne?

Powtórne kwitnienie roślin nieprzystosowanych do tego, bardzo je nadwyręża i mocno osłabia, dlatego z pewnością nie powinny nas cieszyć kwiaty pojawiające się na ich pędach jesienią. Niestety, niewiele możemy jednak na to poradzić, gdyż w żaden sposób nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę, tym bardziej, że zmiany klimatyczne coraz częściej dają nam znać o sobie (zaburza się naturalny cykl czterech pór roku, charakterystycznych dla naszego klimatu, zimy stają się łagodniejsze, a lata bardziej gorące i suche).

Na pocieszenie pozostaje nam tylko wierzyć, że taka sytuacja nie będzie się często powtarzać, a kiedy już się zdarzy, będzie zwiastować długą, ciepłą, suchą i słoneczną jesień.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także