Wiosenne przycinanie żywopłotów liściastych i iglastych

0
Żywopłot
Piękny i gęsty żywopłot musimy regularnie przycinać - zaczynając od wczesnej wiosny.

Wczesna wiosna to czas na pierwsze przycinanie żywopłotów liściastych i iglastych. Podpowiadamy jak przycinać żywopłoty i o czym trzeba pamiętać.

Żywopłot to znakomita zielona zapora, osłaniająca nas przed hałasem, ulicznym kurzem, wzrokiem wścibskich sąsiadów, czy przechodniów. Jednak, żeby żywopłot był piękny i gęsty, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jednym z podstawowych zabiegów jest przycinanie żywopłotu. Cięcie krzewów tworzących żywopłot wpływa na ich formowanie i rozwój. Pierwsze w sezonie trzeba przeprowadzić wczesną wiosną. Pamiętajmy, żeby przycinać krzewy w dni, kiedy nie pada, a temperatura jest dodatnia. Ważne jest też, żeby narzędzie było odpowiednio ostre – tak żeby cięcie było gładkie. To kwestia nie tylko estetyki, czy wygody pracy, ale zdrowia krzewów – jeśli pędy będą poszarpane, albo uszkodzimy na nich korę, znacznie łatwiej mogą wdać się np. choroby grzybowe.
Pamiętajmy też, o tym żeby pędy rosnące wyżej przyciąć nieco mocniej – wtedy żywopłot będzie miał lekko trapezowaty kształt (o szerszej podstawie). Dzięki temu światło będzie bardzie równomiernie docierało do tworzących go roślin.

Przeczytaj też: Kiedy przycinać drzewa i krzewy - terminarz prac

Jak przycinać żywopłot liściasty

Przycinanie krzewów pobudza je do wypuszczania nowych pędów, powoduje też lepszy rozwój korzeni, czyli wzmacnia roślinę. Jeśli jest to pierwsze cięcie żywopłotu (posadzonego jesienią), to mocno rozgałęzione krzewy przycinamy na wysokości 30-40 cm nad ziemią, natomiast krzewy, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy niżej – do 15 cm nad ziemią. Dzięki temu rośliny się zagęszczą. Natomiast jeśli żywopłot jest starszy, wiosną przycinamy ok. 20 cm ubiegłorocznych przyrostów. Przy okazji przycinania żywopłotu, usuwamy też pędy, które są uszkodzone, złamane i słabe.
– Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem zasychają. Do tego typu pielęgnacji należy pamiętać o systematyczności i regularności. Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu, aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Podpowiadamy: Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty

Jak przycinać żywopłot iglasty

Strzyżenie żywopłotów z krzewów iglastych jest mniej drastyczne, za to powinno być regularnie wykonywane. Pędy wierzchołkowe skracamy o 10-20 cm, a boczne nieco mniej, usuwając przy tym pędy suche i uszkodzone. Kiedy zauważymy, że korona naszego zimozielonego żywopłotu jest zbyt rzadka powinniśmy ją jak najszybciej przyciąć.
Do cięcia żywopłotów iglastych najwygodniej używać nożyc – możemy używać nożyc ręcznych, choć elektryczne akumulatorowe znacznie przyspieszą prace.

Radzimy: Jak założyć i pielęgnować żywopłot z tuj

UWAGA

Pamiętajmy o tym, żeby narzędzia do przycinania żywopłotu były ostre, a po skończonej pracy – oczyszczone. Rodzaj narzędzia (nożyce ręczne/elektryczne, sekator) dobierzmy odpowiednio do wielkości naszych upraw i… naszych umiejętności

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także