Wiosenne prace w ogrodzie – przydatne narzędzia i akcesoria

0
Wiosenne prace w ogrodzie
Do pracy w ogrodzie warto dobrze się przygotować i zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia i akcesoria.

Wiosną czekają nas wytężone prace w ogrodzie. Warto się do nich przygotować i zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt i akcesoria.

Zacznij od ubrania ochronnego

Wiele prac w ogrodzie, choć przyjemnych, nie należy do czystych. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubraniu roboczym. Powinno ono być wygodne i funkcjonalne. Na pewno przydadzą nam się spodnie z kieszeniami, które pomieszczą przydatne drobiazgi. Spodnie powinny być z trwałego i wytrzymałego materiału. Powinny nas też chronić przed chłodem i wilgocią, bo nie zawsze możemy liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. Spodnie do prac w ogrodzie powinny też mieć wzmocnione kolana, bo wiele prac najlepiej wykonywać na klęczkach. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe nakolanniki, które ochronią nasze stawy przed wilgocią i chłodem ciągnącymi od ziemi.

Przeczytaj koniecznie: Jak pracować w ogrodzie, żeby nie bolały Cię plecy

Do pracy w ogrodzie przydadzą się również odpowiednie buty – tu najlepszym wyborem będą kalosze – wysokie, albo do kostki. Ten typ obuwia od kilku lat jest po prostu modny, więc nie będziemy mieć problemu z kupieniem kaloszy, które są wygodne i ładne.

Zadbajmy również o ochronę rąk. Do wyboru mamy całą gamę rękawiczek do prac ogrodniczych - od wzmacnianych, które przydadzą się do cięższych prac, przez gumowane (wygodne do pielenia), jak i kolorowe i wzorzyste cienkie rękawiczki do lżejszych prac pielęgnacyjnych.

Narzędzia potrzebne do porządków w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie zaczynamy od porządków. Do nich niezastąpione będą szerokie grabie, z pomocą których pozbędziemy się pozostałości liści i gałązek.

Do podstawowych prac należy też przekopywanie ziemi. Tu nie obejdziemy się bez szpadla. Jeśli nasz ogród jest duży i planujemy intensywne nasadzenia, warto pomyśleć o glebogryzarce (np. kompaktowym modelu spalinowym).

Wybierając narzędzia typu szpadel, czy grabie, zwróćmy uwagę, żeby długość ich trzonków była dostosowana do naszego wzrostu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wygodnie pracować, bez potrzeby garbienia się, czy zginania pleców. Dobrym rozwiązaniem są narzędzia z teleskopowymi trzonkami, które można dostosować do wzrostu różnych użytkowników.

Jeśli mamy odpowiednie narzędzia – zwróćmy uwagę na ich stan. Dobrze naostrzony szpadel to drobiazg, który sprawi, że praca będzie łatwiejsza i będzie wymagała mniej wysiłku.

Podpowiadamy: Jak przycinać drzewa i krzewy, żeby uniknąć błędów

Narzędzia do przycinania drzew i krzewów

Wczesna wiosna to czas intensywnego cięcia, zarówno sanitarnego (usuwamy suche i uszkodzone gałęzie), jak i pielęgnacyjnego i prześwietlającego (pozbywamy się zbędnych pędów, formujemy korony drzew i krzewy, zapewniamy odpowiedni dopływ światła owocom, które będą dojrzewać na drzewach i krzewach). Niezbędne do tego będą sekatory ręczne, ale do cięcia większych gałęzi przydadzą się nożyce lub większe sekatory dwuręczne. W zestawie naszych narzędzi nie powinno zabraknąć również piły.

Ważne jest, żeby wszystkie narzędzia do cięcia były naprawdę ostre. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia, czy poszarpania gałęzi. Gładkie i czyste miejsca cięcia, sprawią, że lepiej i szybciej się zagoją i nie wpłyną negatywnie na rozwój roślin. Pamiętajmy też, że narzędzia powinny być czyste (istnieje ryzyko przenoszenia chorób grzybowych i bakteryjnych przez zanieczyszczone narzędzia).

Zadbaj o trawnik po zimie

Po zimie musimy zająć się również trawnikiem. Poza zagrabieniem go (za pomocą grabi wachlarzowych), warto pomyśleć o wertykulacji i aeracji. Te zabiegi pomogą się pozbyć tzw. warstwy filcu, utrudniającej wzrost trawy oraz napowietrzą ziemię. A trawnik odzyska siły witalne.

Dowiedz się: Jak zadbać o trawnik po zimie - ważne prace pielęgnacyjne

Do tych prac przydatnym urządzeniem jest wertykulator/aerator 2 w 1. To narzędzie, zaopatrzone w dwa wałki, które łatwo wymienia się, do przeprowadzenia konkretnej pracy. Jeśli planujemy wysiewanie trawy, jej dosiewanie, albo zauważyliśmy, że po zimie trawnik się miejscami wypiętrzył, przyda nam się również narzędzie do wałowania. Wygodnym rozwiązaniem jest ręczny walec, który dociska korzenie (i nasiona) trawy do podłoża. Dzięki temu lepiej ona wzrasta. Walec wypełnia się piaskiem lub wodą, zwiększając jego masę i siłę działania. Można do niego dokupić też zestaw napowietrzający, do aeracji trawnika.

Jeżeli na naszym trawniku występuje dużo mchu, to zanim weźmiemy się za wspomniane zabiegi, odkwaśmy ziemię. Do tego celu można zastosować np. dolomit.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jula

Polecamy Ci również

Zobacz także