Wiosenne prace - narzędzia ogrodnicze

Wiosenne prace - narzędzia ogrodnicze

Okres przedwiośnia sygnalizuje koniec zimy i zapowiada zmiany w świecie przyrody – nadejście wiosny. Jest to także czas, w którym trzeba zacząć myśleć o pierwszych pracach w ogrodzie jak sprzątanie oraz przycinanie krzewów.

Przedtem jednak warto jeszcze sprawdzić stan naszych narzędzi ogrodowych po długiej, wilgotnej i mroźnej zimie. Dobrze jest dokładnie oczyścić i naostrzyć wszystkie noże i ostrza do cięcia, zabezpieczyć urządzenia przed korozją, sprawdzić zbiorniki na paliwo i olej, filtry. Warto również, w razie wątpliwości, zasięgnąć porady w autoryzowanych punktach serwisowych, by sprzęt ogrodowy był sprawny i gotowy do pracy w nowym sezonie.

dmuchawa do liściPorządkowanie terenu w ogrodzie i wokół domu

Topniejący śnieg odsłania ogród – to pewnego rodzaju ”chwila prawdy”, kiedy możemy sprawdzić stan roślinności i trawnika oraz zaplanować kolejność prac. Ten początkowy etap jest zawsze taki sam – trzeba przede wszystkim posprzątać i uporządkować teren. Trawniki należy dokładnie wygrabić, by usunąć powstały pod śniegiem mech, mokre liście i warstwę tzw. filcu. Suche liście i innego rodzaju drobne szczątki roślinne można usunąć za pomocą grabi, ale można również do tego celu wykorzystać dmuchawę do liści – jest to sposób szybszy i mniej męczący, a przede wszystkim bardziej efektywny w trudniej dostępnych miejscach, na ścieżkach, podjazdach czy strefie wokół domu.
Dmuchawa Honda HHB 25E jest pierwszą na świecie, w której tradycyjny silnik dwusuwowy zastąpiony został miniaturowym czterosuwowym GX 25 o mocy 1KM. Dzięki temu to urządzenie ogrodowe jest lekkie (4,5 kg), ciche podczas pracy i, ze względu na obniżony poziom emisji spalin, przyjazny dla domowników, sąsiadów i środowiska naturalnego. Poręczna dmuchawa jest przydatna do różnych czynności – wiosną i latem ułatwia sprzątanie liści, ściętych końcówek krzewów, skoszonej trawy, a zimą – może być wykorzystana do zdmuchiwania cienkiej warstwy śniegu.

Przycinanie krzewów

Wiosna, zwłaszcza cieplejsze dni, to dobry moment na odmładzająco-formujące przycinanie ozdobnych krzewów, które zakwitną później - latem i jesienią. W tym czasie wskazane jest także przycięcie żywopłotów, przede wszystkim tych, które mocno się rozrosły i stały się wybujałe, oraz wycięcie zdziczałych pędów. Dzięki tym zabiegom możemy żywopłotom nadać pożądany kształt i jednocześnie pobudzić je do ponownego wzrostu i zagęszczenia. Należy przy tym pamiętać, by cięcia były prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie, dlatego też powinniśmy sprawdzać ostrza noży przed każdą taką czynnością.
Ułatwieniem przy odmładzaniu krzewów i żywopłotów jest wykorzystanie nożyc. Model Honda HHH25D-60E o obustronnym nożu umożliwia szybkie przycinanie nawet grubych pędów. Bardzo precyzyjne cięcie zapewnia lekkie jednostronne ostrze nożyc  Honda HHH25S-75E z deflektorem - listwą, dzięki której ścięte pędy zostają odrzucone od rośliny co ułatwia następnie ich zebranie bez, często trudnego, szukania ich wśród gałązek i ewentualnego uszkodzenia krzewu. Nożyce Honda są wygodne w użyciu, ponieważ są lekkie, dobrze wyważone i posiadają ergonomiczny uchwyt, a ich konstrukcja umożliwia obrót o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez żadnych zakłóceń podczas pracy. W nich także zastosowano przyjazne dla otoczenia mini czterosuwowe silniki GX 25. Również szybko i łatwo się uruchamiają dzięki automatycznemu systemowi dekompresji.

W tym okresie możemy również przycinać gałęzie niektórych drzew, za wyjątkiem brzozy, klonu, orzecha, ponieważ wiosną intensywnie krążą w nich soki. Do ucinania gałęzi drzew jak i formowania żywopłotów służą też kosy Honda z przystawkami. Urządzenia te są pomocne zwłaszcza osobom, które potrzebują narzędzi o szerokim zastosowaniu do prac w ogrodzie z różnym rodzajem roślinności, od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Przystawka do cięcia żywopłotów i podkrzesywarka do kos Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET montowane są na końcu kosy, co znacznie zwiększa zasięg pracy urządzenia. Dzięki temu sprawnie i łatwo można przycinać krzewy od samego dołu, bez konieczności pochylania się i przeciążania kręgosłupa, aż do wysokości 3m. Przystawkę do cięcia żywopłotów można ustawiać pod różnymi kątami, co zapewnia łatwe formowanie krzewu z każdej strony. Natomiast podkrzesywarka ścina gałęzie o średnicy powyżej 15 cm i sięga konarów na wysokość 3,5 m. Zestawy te są lekkie i łatwe w obsłudze.

przystawka do żywopłotupodkrzesywarka

Urządzenia spalinowe

Zarówno nożyce do przycinania żywopłotów jak i kosy z przystawkami Honda są urządzeniami przyjaznymi dla otoczenia dzięki wyposażeniu ich w nowoczesne mini 4-suwowe silniki. Pracują cicho, wydzielają mniej spalin i oszczędnie zużywają paliwo. W silniku mini 4-suwowym poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez klasyczne urządzenia funkcjonujące z silnikiem 2-suwowym. Dźwięk wytwarzany przez silniki mini 4-suwowe jest mniej uciążliwy dla uszu, ponieważ jest niższy od silników 2-suwowych. Silnik ten jest także bardziej ekonomiczny od silników 2-suwowych o podobnej mocy – zużywa mniej benzyny (2/3) i oleju (1/7). Zastosowano w nim również system smarowania olejowego, dzięki któremu  w skrzyni korbowej powstaje mgiełka olejowa smarująca zespół tłok-cylinder – umożliwia to pracę silnika oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Innowacyjny silnik mini 4-suwowy GX 25 zapewnia łatwą eksploatację: nie wymaga przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej, a automatyczny dekompresor gwarantuje natychmiastowe uruchomienie silnika po pierwszym lekkim pociągnięciu linki rozrusznika. Z wagą 2,76 kg jest też jednym z najlżejszych silników 4-suwowych na świecie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Aries Power

Polecamy Ci również

Zobacz także